Premetüre bebekler

Demgul soruyor: 10

Bebeği premetüre doğmuş anneler bebeklerinizi doğduğu aya göremi yoksa düzeltilmiş aya göremi hep baz aldınız. Doktorum doğduğunda premetüre bebeklerin yaşıtlarını tam anlamıyla 3 yaşında yakalayabileceğini söylemişti. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


Cansu88

Bnm dayumin oglu 26 haftalik dogdu kalp ameliayati filanda gecirdi zamaninda dogsa 4aylik suan ama cok daha kucuk gozukuyor.


bade02

bir yerde okumuştum; "bir ayın değerini öğrenmek için prematüre bebek annesiyle konuşun" diye. hayata tutunsunlar diye onlar da biz de ne çok uğraştık, ne yollardan geçtik, ne sınavlar verdik. o yüzden çok önemsemeyin başkalarının çocuklarının yaptıklarına. 1-2 kilo eksikmiş, 2 ay geç yürümüş bence hiç önemi yok. sağlıklı ve mutlu olsunlar yeter. 


Demgul

Çok haklısınız aslında bizler içinde çocuklarmız içinde çok zor bir süreçti. Hayata tutunması için okadar dualar ederken çok şükür bugünlerimize hep diyorum. Ama miafirliğe gittiğimizde yedikleri şeylerden oğlumada vermelerine çok kızıyorum sizin çocuğunuz belki yiyebiliyordur yada yediriyorsunuzdur ağzına turşu tattırmak isteyen ile oldu işte ozaman takılıp kalıyorum çok kızıyorum. Yada yürür diyip boş bırakanlar düşürenler vermeyince ellerine pinpirik aşırı korumacı bi sende var sanki deniliyor....


bade02

bırakın desinler. bana da dediler "evet 29 haftalık doğan çocuk aranızda bir tek bende var" diyordum. bu yoldan geçmeyen kimse zorluklarını bilemez. ki ben çok rahat bir tipimdir. ama onları "normal çocuk" olarak kabul edip rahat bırakmam 16.ayları civarıydı. 


praticus

benim oğlumda erken 2350 gr. doğdu 2hafta sonra eve gelebildi 2200 gr'a düşmüştü.Kendi ailem bile nasıl büyüyücek bu çocuk diye çok moralimi bozmuşlardır.Biz düzeltilmiş ay kullanmadık.4 kiloya ulaştığında 3 aylıktık.Hep bir kıyas hep bir tüh vah.Yaşında yürüdü ama ilk dişini 8 aylık çıkardı hala 8 dişimiz var.Hala anne sütü alıyor.Kullandığı kelime çok az.boyuda kilosuda 90 persentilin üstünde.Demem o ki;Prematüre annesini bir tek aynı yollardan geçenler anlar o yüzden ne kendinizi strese sokun ne bebeğinizi.Eninde sonunda yürüyorlar,konuşuyorlar,dişleride çıkıyor.Bebeğiniz mutlumu ona baksın herkes :))annevebebisi

Benim kizim da 35. haftada,1700 gram dogdu. 5. gun eve ciktik ve 6. gun eve kontrole gelen ebe, bundan sonra bebegime normal, yeni dogmus herhangi bir bebek muamelesi yapmam gerektigini soylemisti. Kilo olcumu, saglik ocaginda 2 kez yapildi, ilk dogdugu gunlerde. Boy ve bas cevresi hic olculmedi. Ikinci cocugum ve hala bebekler ne zaman hangi gelisimi gostermelidir hic bilmiyorum :) ikisinde de takip etmedim cunku.

Bir anne, colun ortasina da dusse, dag basinda da kalsa, hic doktorsuz bebeginin gelisimini takip edebilecek, hasta olup olmadigini, ortada bir terslik olup olmadigini anlayabilecek, hissedebilecek potansiyele sahiptir. Ancak surekli doktora, hastaneye, kontrole giderek; olcumler, karsilastirmalar vs ile kadinlarin bu yeteneklerini koreliyor. Az da olsa duzenli beslenen, az da yavas da surekli gelisim gosteren ve gulucukler sacan bir bebek/cocuk gayet sagliklidir diye dusunuyorum :)


sevecen

annevebebişine katılıyorum bizlerin en büyük hatası kii bunda neyazık çevrenin etkisi çok fazla kıyas yapmak benim oglum şuan yaşıtlarının altında kilosu fakat boyu üstünde ama yinede çevrenin etkiisiyle sizde karşılaştırma yapıyorsunuz yapmıyorum diyen yok neyazık. aaa seninki konuşmuyormu bizimki neler neler söyluyor.. konuşmuyor kardeşim sanane benim moralım zaten bozuluyor bide yangına körükle gidiyorlar bak şimdi yine sinirlendim. sanki geç konuşan geç yürüyen gerizekalı oluyor ozaman einstaın kim ya adam şşuana kadar  bilinen en zeki kişi kii 4 yaşında yeni başlamiş konuşmaya..


praticus

haklısın sevecen :) ayrıca Dr.Kadir Tuğcuda hep söylüyor hoşuma gidiyor; okula emekleyerek giden yada hiç dişi olmayan çocuk gördünüz mü diye..bade02

Kusura bakmayin ama dr.Kadir Tugcu bir doktora yakismayacak naiflikte bir cevap vermis. Okul yasina gelen cocuklarda pekala fiziksel engeller olabilir, ne demek "emekleyerek okula giden cocuk var mi?" Premature Dogan cocuklarda cesitli komplikasyonlar olabilir. Benim oglum daha emekleyemiyor, yuruyup yuruyemeyecegini bile bilmiyoruz. Her cocugun gelisimi farklidir.


annevebebisi

Bade, profilinizde gorunmedigi icin soruyorum, kac aylik cocugunuz?Cevaplamak için Üye ol