Premetüre bebekler

Demgul soruyor: 6

Bebeği premetüre doğmuş anneler bebeklerinizi doğduğu aya göremi yoksa düzeltilmiş aya göremi hep baz aldınız. Doktorum doğduğunda premetüre bebeklerin yaşıtlarını tam anlamıyla 3 yaşında yakalayabileceğini söylemişti. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


sevecen

bade hanım doktor belki prematüre ama saglıgı iyi olanlar için veya zamanında dogup yaşında yürümeyen ve telaşlanan anneler için söylemiş oalbilir. prematüre bebekler neyazıkki istenmeyen ani rahatsızlıklar gösterebiliyor ama her bebek için bu durum geçerli deil. bu arada sizin bebek kaç kilo kaç aylık dogdu. ve emekleyemiyor demişiniz şuan nekadarlıkki ???

 


asyaperi

merhaba , benim kızım tam doğması gereken haftada ve 3.200 gr doğdu ama saydığınız bir çok sınıntıyı çevre tarafından olanları bende yaşadım eminim bir çok annede yaşamıştır, bende kızıma 10 aylıkken turşu yedirmelerine izin vermiyordum mesela, yada saçma sapan taneli üzüm , fındıkigibi boğazına kaabilcek şeyleri 9 ayda agzına tıkmaya çalışanlara çok sert tepkiler veriyordum ,çocuklarımız aynı ayda olan arkadaşlarım aaa daha üzüm yiyemiyormu ,benimki emekledi seninkii daha emeklemiyormu diyenlerede sadece bakıyordum ,kızım gayet normal ölçülerde ve zamanında doğmasına rağmen 17 aylıkken yürüdü etrafımda 1 yaşında yürüyen akranlarıda vardı ve tabi onların kibirli anneleri hiç aldırmadım şuan 2 yaşında bırakın yürümeyi koşuyor , üzümde yiyor ,fındık fıstıkta, yaşına göre gayet iyi giden dil gelişimi var ,hiçbir zaman etrafın nedediğine bakmadım kızımı kimseyle kıyaslamadım ilerde okula başladığında arkadaşından daha geç okumayı sökebilir yada daha başarısızda olabilir, boyu 5 cm kısa kilosu 3 kilo az da olabilir bunu hiç sorun etmem önemli olan mutlu,sağlıklı olması , sizde bunları hiç dert etmeyin bırakın isteyen istediği yorumu yapsın çocuğunuz ve siz mutlu olduktan sonra gerisi boş


melinda125

BENİM İKİZLERİM 33+6 DA DOĞDULAR 

BİRİ 2600 KİLO 49 CM
 DİĞERİ 2900  KİLO 50 CM DOĞDU 
PREMATÜRELİKTEN KAYNAKLI ON GÜN SOLUNUM SIKINTISI OLDU SONRA DÜZELDİLER 

2 AYLARINDA YAKALADILARR NORMAL BEBEK KİLOSUNU 
BİRİ GEÇ EMEKLEYİP GEÇ YÜRÜDÜ HAREKETLERİ DİĞERİNE ORANLA DAHA AĞIR AMA GELİŞİMLERİ NORMAL GİDİYOR 
BINGILDAĞIMIZ GEÇ KAPANDIĞINDAN DÜZELTİLMİŞ YAŞI KULLANIYORUZ YÜRÜME EMEKLEME DÖNEMLERİNDE 
DİĞER GELİŞİMLERİNDE DOĞUM AYININ BEBEKLERİNİ YAKALADILAR SORUN YAŞAMADIM 

SADECE BAĞIŞILIK SİSTEMLERİNİN GELİŞMEMİŞ OLMASINDAN ÇOK SIK HASTALANDILARR 
BİRİNİN CİDDİ KUSMA ATAKLARI OLDU HASTAHANELİK OLDUKK ODA ŞİMDİ KENDİNİ TOPARLIYOR  YENİ YENİİ 


melinda125

ASYA PERİ SANA KATILIYORUMM 


bade02

Sevgili annevebebisi ve sevecan, daha onceki postumda yazdigim icin yaslarini tekrar etmemisti

, kusura bakmayin. Ikizlerim 23 Aylik, 29 hadtalik dogdular. Kizim 1360, oglum 1500 grdi. 5 hafta yogun bskimda kaldilar. Kizim Yeni yurumeye basladi, oglumsa Yeni oturmaya basladi.


praticus

bade hanım  yanlış anlaşılma olmasın sevecen Hanımında dediği gibi Dr. mubalağa etmiş tabiki bi problem olmayıp telaşlanan anneler için söylendiğinde yerinde olur bu laf.Bende prematüre annesiyim çok iyi anlarım neler hissettiğini annenin.
Cevaplamak için Üye ol