hırçınlıkla nasıl başa çıkabilirim?

Meryem soruyor: 5

özellikle son bir haftadır cansu çok hırçın bir çoçuk oldu, ne yapabilirim?Herkesin suratını tırnaklamak tokat atmak istiyor ,çoçuğumu tanıyamıyorum elimden geldiğince sakinleştirmeye çalışıyorum ama; pek sonuç aldığım söylenemez bir tecrübesi olan varsa paylaşmak isterim. Birde çok çabuk sinirleniyor saçını yoluyor bağırıyor,üzülüyorum

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Ozge

Derin'de de cabuk sinirlenme bir ara cok vardi, aslinda hala da var biraz...Cok sabirsiz, bir seyi beceremeyince sinir yapiyor, ben de sakinlestirmeye calisip yardim ediyorum...buyudukce azalma oldu kesinlikle. Belki de Cansu da bir seyleri kendi kendine yapmak istiyor ama basaramayinca hircinlasiyor, sabirla yaklasmak lazim sanirim.


esraozlem

Ada da ilk yaşını bitirdiği aylarda benzer şekilde davranıyordu. Vurmaya çalışmanın yanında bir de ısırıyordu. Gerçekten bir ara biz de ne yapacağımızı bilemedik ve geçmeyeceğini düşündük. Bunları yaptığında aşırı tepki vermeden başkalarının canını acıtmanın doğru bir şey olmadığını anlatmaya çalıştık. Önceleri anlamadığını düşünüyorduk ama ısırma huyundan tamamen vazgeçti ve sonrasında da vurmayı bıraktı. Arada sırada halen sinirlendiği durumlar oluyor, özellikle oyuncaklarıyla oynarken yapamadığı şeyler olduğunda. Ancak artık ne ısırıyor ne de vuruyor. Özgeye katılıyorum yaş ilerledikçe azalıyor hırçınlık halleri sanki.


udbita

Merhaba,

Yukarıdaki arkadaşlara ek olarak küçük Cansuyu tavsiyem odur ki TV, Cep telefonu, wireless modem, radyo, bilgisayar, kurutma makinesi, fırın ve bazı Elektromanyetik uyaranlardan bir süre uzak tutup açık hava, toprak ve hayvanlarla haşır neşir edin. Belki tavsiyem çok alakasız gelebilir ama gerçekten işe yarıyor.


hande

benim gözlemlerimde hırçınlığa yol açan 4 şey var.

1. birşey yapmak isteyip yapamaması veya tam yapmaya çalışırken bizlerin "günya" yardımı sonucu kendisinin yapmasına izin vermeyişimiz. birşey anlatmak istemesi ama bizim anlamamamız.

2. etrafta onu hırpalayarak sevenlerin olması veya o ısırdığında ya da tırmaladığında, etraftan ilgisini çekecek tepkiler, sesler veya gülüşler duyması.

3. uykusunu yeterli alamaması. Büyümesiyle birlikte uyku ve yemek düzeninde bazı farklılıklar istemesi.

4. etrafta çok fazla uyaran olması. Gürültü her kafadan bir ses çıkması bir yandan televizyon v.s.

ben genelde Can hırçınlaştığı an etraftaki herkezi ya susturuyorum ya da sessiz bir köşe birlikte gidiyoruz. sakince onunla konuşmaya başlıyorum ve 2-3 dk. içinde rahatlıyor. ama herkez aynı anda "aa ne oluyor? neyin var Can? şumu bumu? " dedilermi kriz anında büyüyor ve 1 saatten önce yatışmıyor. etrafta birde gürültülü bir televizyon sesi var ve çocuk onu dinlemediğimizi düşünüyorsa dahada çok geriliyor ortalık.


Allegro

bizimki de ilk defa dün zıvanadan çıktı...nedeni akşam iyi bir düşündüm:

Olağanüstü yoğun bir haftasonu -
*cmrt 9:30 - 20:30 arası dışarda ,2.uyku yok, yemek düzensiz ve çok fazla uyran
*pazar 16-20:30 dışarda ,2.uyku yok, kalabalık bir ortam,yaramaz bir kız çoçuğu 
+  dünün yorgunluğu

Sonuç oğlum ilk defa bir arkadaşına ve bana vurdu, ilk defa akşam yemeği yemeden uyudu...

Kesinlikle yorgunluk, uykusuzluk ve düzenlerinin bozulması onları hırçınlaştırıyor...
ben kendi adıma dün artık daha dikkatli olma konusunda karar aldım. Bir gözden geçir derim son bir kaç gününüCevaplamak için Üye ol