Sütte Antibiyotik kalıntısı

barok soruyor: 7

Sütlerde antibiyotik kalıntısı varmış, açık sütlerde de böyle bir ihtimal var mıdır, ayrıca da birçok doktor süt içirmeyin diyor hepsinin üzerine sütü bırakmak mı lazım , kafam çok karışık hadi bıraktık gece yerine ne koyacağız , ya da hadi içirmedik sonra da süt içmeyen bebeklerin kemik gelişimi bilmem ne olur başlıklı bir haber okuyunca pişman mı oluruz ???? 

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


edamira

bence köylünün ne koyduğunu bilemeyiz
onlar veteriner kontrolünden geçmiyor büyük firmalarda bence bir sıkıntı yoktur
ben aoç kullanıyorum


gulden_elifsu

edamira,o yşadığım köyde büyük markalardan biri olan ülker alıyodu sütleri,ülker iyidir kötüdür tartışılır ama sonuçta büyük markalardan biri....


kuzum

Dr. Kadir Tuğcu nun Gıdaların Raf Ömrü Uzayınca İnsanların Raf Ömrü Kısalır Mı başlıklı yazısının linkini veriyorum aşağıda. 

http://www.anneoluncaanladim.com/yazarlar/21/kadir-tugcu/1318/gidalarin-raf-omru-uzayinca-insanlarin-raf-omru-kisalir-mi


fulyaderin

Uht sütlerde yapılan analizlerde hangi markada antibiyotik kalıntısına  rastlandığını bakanlık açıklayacakmış..Eşim zooteknist ve hayvancılıkla uğraşıyor,babam da.yıllarca çok güvendiğimiz markalara süt verdik,veriyoruz.hayvanları ürkütmemek için siyah beyaz inek desenli tankerlerle gelip alıyorlar sütleri.uzun ömürlü sütlerde kullanılan teknoloji evde kaynatmayla kıyaslanamaz.

aishwarya,sütlerin içinde su var demişsin,elbette var,ama bu onun doğası,anne sütünün de büyük oranı su olduğu için bebeklere anne sütü almaya devam ettiği sürece su vermiyoruz zaten,belki de sen süt sevmediğin için öyle geliyor.
antibiyotik kalıntısı ile ilgili açıklamayı bekliyorum ama ben kapıdan alınan açık sütlerden daha çok korkuyorum,hayvanın hastalandığını sütçü amcaların bilme şansı ne yazık ki yok


CokBilmis

Başlıkla ilgisi yok ama şu belgeseli izleyince amalgam dolgular geldi aklıma :) Ne kadar doğru bilgiler içeriyor emin değilim elbette ama insanın aklına kuşku düşürüyor işte:1. Diş sağlığı: Cıvalı bileşiklerle yapılan diş dolguları hiç de güvenilir değil. Belgeselde 25.dakikada gösterilen bir deneyde bir amalgam diş dolgusu oda sıcaklığında suyla temas ettiğinde cıva buharlaşıyor. Tükürük de aynı etkiyi gösteriyor. Aynı şekilde diş doktorları amalgam dolgu yaparken malzemeyi ilk açtıklarında yine cıva buharı ortaya çıkıyor. Ağzı amalgam dolgu dolu bir asansör dolusu insanla aynı anda nefes alıp verdiğinizi düşünün, bu sırada cıva zehirlenmesi yaşanabiliyor. Bunları öğrenen genç öğrenci de cıvalı dolgusunu çok dikkatli bir şekilde aldırtıyor, çünkü çıkartırken de ufak parçalardan zehirlenmek mümkün.

-Amerika’daki cıvalı bileşiklerle çalışan diş doktorlarında ilk kalp krizi ortalama 44 yaşta gerçekleşiyor. 55 yaş ise dişçilere biçilen ortalama ömür!

-Diş kliniklerinde cıvalı bileşikler ve x-rayler ile çalışan asistanlarda kısırlık görülüyor.


silky

Piyasaya 1 yil once cikan moova markasi sadece kendi ciftliginin sutunu kullaniyor ve bu ciftlikte hayvanlar son derece saglikli kosullarda besleniyorlar. antibiyotikli sutler imha ediliyor, urunlerde kesinlikle kullanilmiyor. paketli urunden ziyada koyluden alinan acik sut ve peynirlerin daha saglikli oldugunu dusunen arkadaslara belirtmek isterim ki urunlerini acik ve markasiz olarak pazarlarda satan yerli mandiralar moova nin attigi antibiyotikli sutlerin kendilerine ucuza satilmasi icin ciftligin pesindeler. tum acik urunler boyledir demiyorum ama cok guvendigimiz bir yer omadikca acik urunlerde dikkatli olmak gerekiyor.  moova nin gunluk sutu yok sadece uht var, dezavantajlari bu yonde.


besgi

Ne yazık ki bazı işletmelerde antibiyotik kontrolü yapıldıktan sonra antibiyotiksiz sütler yoğurt üretimine, antibiyotikli olanlar uht hattına ya da bakletme tanklarına gönderilir. Çünkü antibiyotikli sütten yoğurt olmaz, kültürlü peynir de olmaz. 48 saat sonra ant. parçalandığı için bir kısmı da yazdığım gibi bekletilir. Eve alınan sütün içinde kalıntı olup olmadığını anlamak için o sütten yoğurt yapınız. Yoğurt oluyorsa antibiyotik yok veya belli sınırın altında demektir. İşletmelere ant. kontrolü http://www.charm.com/en/dairy/dairy-antibiotics.html linkindeki gibi yapılmakta, 1 numuneye bakmanın bedeli 5-10 usd civarında olmaktadır. Bu konu süt sektörünün büyük sorunlarından biridir. Tıpkı somatik hücre, pestisit kalıntıları gibi. 
Cevaplamak için Üye ol