ağlayan çocuk

Tumbili soruyor: 10

Merhabalar,

Bilmiyorum sizin evlatlarınız birer melek mi ancak, benim oğlum -bazen bana öyle geliyor ki- Dünya'ya ağlamaya gelmiş sanki! Doğduğundan beri evde yankılanan baskın ses ağlama sesi. Çok nadirdir uykusundan gülücükler saçarak uyandığı ya da oyuncaklarıyla başbaşa zaman geçirdiği. Hep bir çığlık, bir mızmızlanma hali.. Diyorum ki Allah'ım ne kadar da anneme benzedim, hep şikayet ediyorum çocuğumdan. Ama yok yani, objektif olarak bakmaya çalışıyorum. Bu çocuk hep ağlıyor/bağırıyor yahu!

Genel olarak çalışan bir anneyim ama haftanın bazı günleri (belirli olmamakla beraber) evde oluyorum. Evden çıkarken konuşuyorum, işe gideceğimi ama akşama geleceğimi söylüyorum, arkamdan el sallayarak gönderiyor. Ama evde olduğum zamanlar, tuvalete girmeme müsaade etmiyor. Kapının önünde çığlıklar atarak ağlıyor, kapıları tırmalıyor. İçeri aldığımda salyası sümüğüne karışmış oluyor 30 sn içinde.

Her istediğini deliler gibi bağırarak/ağlayarak belirtiyor (henüz konuşamıyor/ya da konuşmuyor emin değilim çünkü bazen ağzından anlamlı kelimeler kaçırıyor, ilgi gösterip üstelediğimde ağzını bile açmıyor tekrarlamak için, favori kelimesi baba, anneden eser yok!)

Litrelerce su içmek istiyor, hatta bir elinde meyve suyu biberonu varken diğer elindeki biberona su koydurtmak için yerlere yatıp ağlıyor. Suyu bu kadar fazla içince de kusuyor tabi.

Tuvalet eğitimi bir yana, altını açtırmak dahi istemiyor. Sırtına kadar kaka içinde olsa dahi hep ağlayarak bez değiştiriyoruz. Konuşmak, anlatmak fayda etmiyor. Zaten bağırmaktan sözlerimi duymuyordur bile.

Bunlar şu mel'un "terrible two" ya mı dalalettir, yoksa vakt-i zamanında annemin fazla hayırlı duasını mu almışım?

Benzer tecrübeleriniz varsa dinlemeye can atıyorum. Benim çocuğum bir melek seninkinde problem var diye düşünüyorsanız lütfen mesaj yazmayın çok kıskanıyorum :)

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


evren

he he :)
benzer durumlar bizde de var  o yüzden kendini çok üzme.
tuvalete beraber girme, almazsan kapının önünde ağlama
altını açtırmama, alt değiştirirken belim kopuyor bazen
beni elimden çeke çeke her yere götürme, reddettiğimde kendini yerlere atma
yemekle oynama, önünden aldığında ağlama
geceleri sürekli anne anne anne diyerek ve ağlayarak uyuma  


 Ama tan'ın huysuzlukları daha çok benim evde olduğum  saatlerde artıyor. Çünkü beni sürekli suistimal ediyor. Kararlı davranmadığımı sezdiği anda yeni bir tanesi ekleniyor. 
ben elimden geldiğince sakin kalarak o anı geçiştirdiğimde durum düzeliyor. tabi kandırmak şeklinde değil bu dediğim.  Hırçınlaşırsam o da hırçınlaşıyor. 
internetten ve elimde olan kitaplardan sürekli bir şeyler okumaya çalışıyorum, bizde de durumlar kesat yani.  
 

 


eddo

benim oğlum 3 yaşına girecek ve halen değişmedi.ya da ara sıra değişir gibi oluyor:)
tuvalet eğitimine başladım ama saçımı başımı yolucam nerdeyse:)
zor çok zor...ama yanlız değilsiniz:)


Damla

tumbili, yok bence melek çocuk diye bir şey yok :) Mizaçları farklı farklı hepsinin ama dönem dönem daha zor ve daha iyi dönemleri oluyor. Hande'nin sinirli yapıdaki çocuğuna yaklaşımı ile olan değişimleri anlattığı bir yazısı vardı: http://www.kitubi.com/2009/07/13/MutluBebekYeti%C5%9Ftirmek.aspx

Bir tane de benim vardı: http://www.kitubi.com/2010/02/16/Huysuz%C3%87ocuk.aspx

Eğer çok ağladığından yanında söz ediliyorsa bu bir karakter özelliği gibi oturabilir. Konuşmadığı için ne kadar anladığını farkedemeyip, yanında farkında olmadan onun hakkında olumsuz konuşuyor olabilirsiniz.  Buna özellikle dikkat etmenizi öneririm. Bir de tuvalet konusunda inatlaşmamaya çalışmak lazım. Acaba bir şeyden rahatsız oluyor olabilir mi değiştirilirken? Bakımıyla sizin dışınızda ilgilenen varsa onlarla konuştunuz mu bu konuyu?

Söylenerek, nasihat ederek değil de, oyunla değiştirebiliyorsanız altını, bence en güzeli bu olur. Çocuğunuzun yaşını göremedim, çocuk ekle diyerek girebilirsiniz. Bir pedagogdan da yardım almakta büyük yarar olabilir.


nurdeniz

aman allahım benim yaşadıklarımı yaşayan annelerde varmış çevrem uysal mışıl mışıl uyuyan o kadar çok anne var ki???benim kızlar ilk dört ay bana koliği tanıştırdı ilk kızımda 4.üncü ayın haftası birden kesildi çocuğumu sevmeye başlamıştım okadar zor ki morarıncaya kadar ağlamasına saç kurutma makineleri ile uyumaya elektirikli sallanan beşikte bir ileri bir geri yaşamaya ne cesarettir bilinmez yedinci ayımazda tekrar hamile kaldım ikinci kızımda ne şanslıyım ki koliği tekrar tekrar yaşattı altıncı ayda bitti ooh diyemedim iki senedir rutin ağlama gaz sancısı diş sancısı kardeş kıskançlığı abla zulmü lohusalık saç kurutma makinesi sesi.pedegogtan yardım aldım çok zooooorrr zor durumlarda ona kadar bile sayamıyorum ağlamalarına dayanamıyorum bilirim çoğu kez onlarla ağladığımı!!!!


ikicocukannesi

ben yazınızı keyifle okudum,,
alakasız oldu, lakin cok sevimli buldugumu soylemeden gecemeyecegim,
ozellikle turlu huysuzluk etiketi cok hosuma gitti,

kardes'de ara ara rastaladıgım sorun.
kaynagını bulup o ana uygun cozum uretmeye calısıyorum.

aglıyor; altı mı kirli, karnı mı ac, yedigini sevmedi kusmaya mı calısıyor, beni mi ozledi, ablasına mı kızgın, uykusu mu var, canı mı sıkıldı, dis, hastalık, susadı mı vs. vs...bu cok bilinmeyenli denklemi cozmeye calısıyor, cozum uretmek icin kafa patlatıyorum. hicbir sey fayda etmezse ya muzik acıyor, ya kucagıma alıyor, ya dısarı cıkartıyorum. en kotu ihtimal arabanın on koltuguna dayanamıyor, orayı cok seviyor, oraya gecip silecekleri calıstırıyorum. bakıyor bakıyor, yaklamaya calısıyor, oyle oyle krizi ataltıyoruz...

hos geldiniz iki yas sendromuna ayrıca:)

kolaylık efendim.ikicocukannesi

ayrıyettttten,

tombili bu tombili bu kapıya vur,
tombili bu tombili bu yere otur,
tombili bu tombili bu bana burnunu goster, biiip..
tombili bu tombili bu bu boyle devam eder:)

kullanıcı adınızı bu yuzden mi sectiniz merak ettim?


Tumbili

Sevgili Neclasude,


Umutlarını yıkmak istemem ama, maalesef genel tabloda çok ta fazla değişen bir şey olmadı. Konuşmaya başlaması ile birlikte hırçınlığı azalır gibi olmakla birlikte, hala daha evimizde en çok yankılanan ses maalesef çığlık.. :PTumbili

İkiz annesi olarak ? (22A - 22A) bence ürtiker için geç bile kalmışsın !julyasia

huysuzluk etiketlerini araştırırken sizin yazının dikkatimi çekti.

yazalı 1 sene olmuş son durum nedir bilmiyorum ama aynen kızımı anlatmışsınız. bugün resmen sinir harbi yaşadım. 1 aydır sürekli ağlıyor. bir ağlamaya başlarsa akşama kadar susturamıyoruz. yattığı zaman sanki bir düğmesi var kendini kapatıyor. ama uyandığında ağlamanın hangi nağmesinde kaldıysa kaldığı yerden aynen ağlamaya devam ediyor. su diye ölüyor. elinden su biberonunu alırsam ( ki çoğu zaman üstünü ıslattığı için alıyorum) saatlerce ağlıyor. 

hiç bir şekilde kandıramıyorum.bugün artık o kadar çok ağladı ki susturamayınca onu ağladığı yerde bırakıp eşimle oyuncaklara doğru yöneldik. biz oyuncaklarla oynayınca  o da baktı ki kendisiyle ilgilenilmiyor biraz ağladıktan sonra hiçbirşey olmamış gibi yanımıza geldi merakla bizi seyrediyor. derdi olduğundan değil sırf huysuzluğundan ağlıyor. 

pazar günleri evdeyim o günlerde de o kadar çok yoruluyorum ki işe gidip dinlensem diye düşünmeye başladım. resmen tatil günlerim işkenceye dönüştü. bizim 2 yaş krizimiz 1 yaşında başladı sanırım :(((julyasia

mango bizim kız doğduğundan beri öyle. sanırım huyu bu :((

tam düzelir gibi oluyor derken hastalık ya da diş araya giriyor sonra sil baştan.
bende düzeleceği günü sabırsızlıkla bekliyorumCevaplamak için Üye ol