2 yaş çocuğu

shrkm soruyor: 4

Merhaba arkadaşlar

2 yaş çocuklarınız neler yapıyor, nelerin farkında,konuşmaları nasıl ? Kıyaslama yapmak değil derdim lütfen yanlış anlamayalım . Eksiklerimizi görüp çocuklarımızda farkındalık yaratalım diye böyle bir konu açtım.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


edyalcin

Küçük kızım 22 aylık. Baba işe gitti, aba gitti diye kesik kesik cümle kurabiliyor ama çok bebek gibi, hala kelimelerin söylenişine tam hakim değil. Bazı kelimelerin son hecelerini söylüyor düştü yerine -ttü gibi. Süt yerine sst, su yerine dss diyor mesela, ver, aç, gibi kısa bazı kelimeleri kullanıyor. Büyük kızım onun kadarken gayet güzel konuşuyordu. Küçümen konuşarak anlatamadığını sessiz sinema usulü anlatıyor ya da elimden tutup kalk diyor sonra da götürüp örneğin sakızların bulunduğu dolabı gösteriyor. Ancak söylenilen her şeyi anlıyor, hatta kendisinden istenmediği halde getiriyor.  "Kızım sümüklerin akmış" diyorum koşturup peçete alıp  siliyor mesela :). Çorabının teki yoksa "odadan bul getir" dediğimde gidip arıyor, bazen buluyor bazen başka bir şey görüp unutuyor. Dışarıdan ıslık sesi duyduğunda baba diye kapıya koşuyor, babası gelince ıslık çalar çünkü. Telefon çaldığında kimin telefonu çalmışsa alıp ona götürüyor birbirimizin telefonunu açmamıza izin vermiyor bu konuda çok katı :D Kalemle kağıtlara ve de maalesef duvarlara çizgiler çiziyor, annannesi bulmaca çözüyordu bizdeyken, onu taklit edip kutucuklara bir şeyler çizerek dolduruyor. Kakasını yaparken kaka diyor ya da çiş diyor henüz ikisini tam ayırmış değil daha tuvalet eğitimine başlamadık tam yaşını bekleyeceğim bunun için. Ancak arada lazımlığa oturtup ona alışmasını sağlamayı deniyorum. 

Şarkı ya da ilahilerin müziklerini taklit ediyor. Bazı kelimeler yakalarsa melodili bir şekilde söylüyor. Oyun oynarken kendi kendine besteler yapıp mırıldanıyor. Kızdığında kendi dilinde fırça çekiyor. İstediği yapılmazsa diğer büyüğe gidip şikayet ediyor.
Bul tak kovalardaki şekilleri harfleri ve geometrik şekilleri takabiliyor. İç içe kaplarla kule yapıyor. Balonları hoplatıyor.  Kendi yemeğini kendisi yiyor bu konu da da çok katı. Zorluk çektiği şeyleri yedirebilmek için ikna etmeye uğraşmam gerekiyor. 
Boyu 82 santim kilosu 12 kg. Her sağlık ocağına götürdüğümde düzenli olarak uzamış o yüzden bu konuda endişelenmeyi bıraktım, o da bu kadar uzuyor, yapısı bu demek ki. Ablasıyla kıyaslayınca öyle çok şey farklı ki her çocuk kendi çizgisinde büyüyor. Gelişim aşamalarının sınırları bu yüzden esnek zaten. Alt sınır ve ya üst sınır da olsa normal ve sağlıklı oluyorlar. Biz de buna çok şükrediyoruz tabii ki. Hepinizin evlatlarına sağlık ve hayırlı uzun ömür dilerim.


ebtuna

Merhaba, 23 aylık. Çok benzer şekilde. Kelime sayımız belki 10-15.Ne yazık ki söyleneni tekrar etme aşamasında değiliz, bu da bana konuşma için daha vaktimiz oldugunu gösteriyor. Ama herşey anladığını biliyorum. Hiç mimik yapmadan git en arka odadan kırmızı çantayı al desem gidip alır mesela, objeleri, akraba isimlerini vs biliyor. Dişlerini kendi fırçalayabiliyor. Yemeğini beğendiği birşey olursa kendi yiyor mesela dondurma:)
Tuvalet eğitimine yeni başlıyoruz, deneyeceğiz. Lazımlığa oturuyor en azından:)

Yalnız ısırma ve vurma huyu başladıi uyarıyoruz.
Ben en cok konuşmasını bekliyorum açıkcası:)
Lego, britler, küplerle oynuyor, dergilere bakıyor, kitaplarla ilgileniyor ama henüz bebek veya hayvanlarla oun kurmuyor. Daha erken sanırım.
Bisiklet (3 tekerlekli) ve plasmacar denen araca ustalıkla biniyor.
Sizinki nasıl??

Sevgiler:)


edyalcin

Vurma bizim küçükte de arttı, kızdığında çığlık atma ve vurma huyu var. Ancak zıtlaşırsam artıyor. "Kızım ama kolum acıdı bak, üzüldüm ben" deyip yanağını okşarsam o da yumuşuyor sonra ağlıyor. Öfkesi ağlamaya dönüşüyor.


kronikyorgun

24 aylık kızım.Herşeye ağlar bir vaziyette çıldırmak üzereyim.Oda değiştirdiğimde bile ağlıyor o kadar bağımlı bana.Bu arada hamileyim ve bana dünyayı dar ediyor resmen.Cümlelere yeni geçti.Kendini çok güzel ifade ediyor.Bezi bıraktık 1 ay önce.Oyuncaklarla bebeklerle evcilik oynamaya başladı.86 cm ve 12.5 kilo.22 ay anne sütü verdim ve uykusu düzenli şu an.Tek derdim herşeye ağlayarak itiraz etmesiCevaplamak için Üye ol