Düşmeyen ateş, antibiyotik değiştirme, ishal

Madre soruyor: 10

Özellikle Doktor olan arkadaşlar yazabilirse cok memnun olurum, benzer tecrubeleri olan anneler sizlerin deneyimlernizi de sabırsızlıkla bekliyorum.
Oğlum daha önce 1 yaşında ateşli havale geçirdi ve polikistik böbrek hastalığı var. Bu nedenle mumkun oldugu kadar az ilaç kullanmakla birlikte ateş konusunda çok korkulu ve tedirginiz. Ve 20 aydır kullanmadıgı ılacı son 15 gunde kullanmak zorunda kaldık:(

Düşmeyen ateş ve geçmeyen hastalık tablomuzu yazıyorum:

23 Ocak gece ateş: 38 - 39 (paranoks-dolven-calpol)
24 Ocak:ateş devam Antibiyotik: Ceftineks başlandı (Kendi Drumuz) + ateş düşürücüler(P/D/C)
25 Ocak:ateş daha seyrek aralıklarla yükselmeye devam Ceftineks+ateş düşürücüler(D/C)
26 Ocak:ateş daha seyrek aralıklarla yükselmeye devam Ceftineks+ateş düşürücüler(D/C)
27 Ocak:ateş düştü Ceftineks
28 Ocak:ateş düştü Ceftineks -(5. ve son doz)

4-5 gün hafif mızmız ateşsiz iştahsız çocuk

2 Şubat:gece aşırı huysuz-5 dak uyumadı-devamlı bana sarılıp ağladı-süt bile içmedi-ateş yok
3 Şubat:sabah 2 kez kustu, teşhis:ÜSYE (Tıp fak dru): Dr Klasid verdi bulamadık,Makrol başlandı.gece ateş yükseldi:(P/D/C) 
4 Şubat: MAkrol X 2 . gündüz iyi, gece ateş yükseldi:(P/D/C)
5 Şubat: MAkrol X 2 . gündüz-gece ateş (P/D/C).Kendi Drumuzla görüştük antibiyotik etkisi için beklemeli dedi.
6 Şubat: MAkrol X 2 . gündüz-gece ateş (aralık uzadı) hafif öksürük var. (D/C).Kendi Drumuzla tekrar görüştük antibiyotik etkisi için bugun de bekleyelim dedi. GECE ATEŞ 40.6 OLDU (P/D/C)ateş 38.5 altına düşmedi
7 Şubat: Makrol X1. Dr muayen:teşhis: ???, ateş: 40.2 HASTANEYE YATIŞ
hastanede; paranoks fitil ardından serum. ateş 38.5 altına düşmediği için novalgine damardan. Yeni Antibiyotik başlandı: Novacef X2. Kan-İdrar Tahlili yapıldı: Sonuç: Bakteriyel - Teşhis: Enfeksiyon: Ne efeksiyonu? cvp yok??? 
8 Şubat: Serum &Novacef X2 + Dolven (gece 1 kez)
9 Şubat: Serum &Novacef X2 -kolu dagıldıgı ıcın damar yolu cıkarıldı.
10 Şubat: Taburcu. Ağızdan antibiyotik: Klamoks (2/3 ölçek X2). içer içmez İSHAL başladı, paçadan şıpır şıpır akıyor. Akşam ishal için Reflor. gece ateş (Dolven)
11 Şubat: Klamoks (2/3 ölçek X2). 2 kez kustu, ishal devam. Dr.gaita tahlil istedi:Sonuc:temiz. teşhis: Bakteriyel virale dönmüş olabilir. gün içinde sadece 1 kez ateş 38.3 (dolven)
12 Şubat:Klamoks (2/3 ölçek X2).  ishal devam. hiçbirşey yemiyor içmiyor ve öğürüyor.
13 Şubat: Drla tekrar görüşme: Antibiyotik değiştirelim supraks'a geçelim(günde 1)??

Çocuk: İshal ve açlıkta bitap.popoda fena pişik, ağzını kapatarak uyuyor (ilaç içmemek için).su bile içmek istemiyor.
Anne-Baba: Şaşkın, salak, pişman, kararsız, yorgun, bitap...çaresiz, gidcek başka bri doktor yok..

Bu kadar sık antibiyotrik değiştirmek normal mi? Bu kadar uzun süre kullanmak normal mi? Virale geçtiyse antibiyotiğin bir anlamı var mı? Biz bu antibiyotigi kessek nolur? ishalini nasıl gecirebilirim? yardım edın ben ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


kedidirkedi

Öncelikle geçmiş olsun. Bence ishalin sebebi antibiyotikler. Antibiyotik ishallerinde Reflor ve activia yogurtlar fayda saglıyor.

Çocugunuzun hastalığı bakteriyel ya da viral, bu saatten sonra önemi kalmamış ama bu kadar antibiyotik kullanana kadar, bir kültür bakılsaydı, en azından hangi antibiyotiğe duyarlı hangisine dirençli oldugu belli olurdu.

Ben sizin yerinizde olsam, bir kan tahlili daha yaptırırdım. Eğer bakteriyel bir enfeksiyonsa kültür isterdim. Hangi antibiyotiğe duyarlı oldugunu kesinleştirirdim. Bir süre reflor ve activia verirdim. Ateşini kontrol altında tutardım.

Çocuk deneme tahtası olmuş,yazıktır.

Bir de, eğer İstanbul'daysanız, Bahçelievler Medical Park'tan Dr. Pınar Balgöz'e götürmenizi öneririm.


EsraEA

Madre geçmiş olsun :((( Yazdiklarindan yorumlamaya calisayim. Once hafif grup antibiyotik baslanmis. Yetmeyince daha genis gruba gecilmis. Makrole. Antibiyotik etkisi icin genelde 2 gun beklenir. O surecte dusmeyince hastaneye yatirip novosefe gecilmis (damardan veya kalcadan yapilan bir ignedir. Disariya en fazla 3 gun yazilir. O yuzden hastane sartlarinda baslamislardir) Daha once antibiyotik kullandığı için kültür yapılmamış olabilir. Tek doz bile kullanılsa üremeyi engeller çünkü. Genel olarak hastaneye yatırıldığında gene de yapılır. Sordun mu size de yapılmış olabilir? 

Taburcu olunca da ağızdan alınabilen geniş etkili klamoksa başlanmıştır. İshal olunca da supraks novosefle aynı grupta ağızdan da verilebilen bir ilaç, ona geçmek istemişlerdir.  Hepsinin de yan etkisi antibiyotiğe bağlı ishal ki doktorların en çok elini kolunu bağlayan durumlardandır :( Klamoks da atbiyotik ishaline sebep olanların başındadır. O yüzden değiştirmek istemiştir ama aynı risk supraksda da var. Gaita temiz derken c. difficile mi bakıldı da temiz dendi? Eğer öyleyse antibiyotiğe bağlı ishal değildir. 


Madre

o kadar şaşkın ve gerginim ki anlatamam...50 kez tahlil ve kültür istedik, 50 kez ne enfeksiyonu diye sorduk, antibiyotik verilmesin diye ne denli direndik bilemezsiniz: sonuç en okumuş cahil olarak çocuğu deneme tahtasına cevirmelerini ve harap etmelerini engelleyemedik. bu arada doktorculuk oynamakla, cok bilmek ve cok karısmakla suclanmak cabası. tasrada olmanın dezavantajı, hıcbır alternatifimiz yok ve bunu hastanedekiler de cok cok ıyı bılıyor malesef :(

esraea acıklaman ıcın cok tesekkur ederim.en azından ılk etapta anlamaya ıhtıyacım olan tabloyu sonunda gorebıldım. gaita sonucunda yazanlar şu şekilde:

tetkik adı: boyasız direkt mikroskobik inceleme sonuç: eritrosit ve lökosit görülmedi. gaitada gizli kan aranması sonuç: negatif

kültür ne idrar ne de kan için yapılmadı.(1 sa sonra sonucları aldık).
bu arada oglen suprax'ı verdim.prospektusu klamoksa gore daha masum gorunuyordu, en onemlısı bobreklere etkısı daha az yazıyordu. ilaçtan sonra uyudu, umarım bu da ishal yapmaz.


ikicocukannesi

acilen cıkmam gerekiyor,
dolayısıyla cok detaya girmeden yazacagım.

doktor degilim. kızım benzer bir tecrubeyi yasadı ne yazık ki:(

basit bir bogaz enfeksiyonu ile basladık. ilk tur antibiyotik ise yaramadı, ates dinmedi. baska form antibiyotige gectik. yaklasık bir hafta kaybımız oldu bu sekilde. sonra ikinci form antibiyotik tekrar ise yaramadı. bu kez dr bu iste bir terslik var dedi. hastaneye yatıs verdi ve meshur novosef igneye basladık. iki doz novosef igne sonrası, hastaneden cıktık. ates cok da stabil degildi ama dusmustu. eve cıkısa da baska bir tur antibiyotik yazıldı:(

bu sırada karaciger enzimleri ast-alt) mahvoldu yavrumun. bir hafta sonrası kontrole gittigimizde enf. gecmis lakin karaciger enzimleri normale donmemisti.

yaklasık 2 ay kadar da karaciger enzimlerini izledik.

onerim nacizane: karaciger enzimlerini de dikkate almanız.

kullandıgımız ilaclar sırasıyla: amoklavin bid- cefaks-novosef-suprax.

ek bilgi : asırı ishal olmadık. hastanedeyken olmustuk. fakat serumlarla sanırım bu durum cozuldu.

not: simdi cıkmalıyım. aklıma bir sey gelirse revize edecegim.

cok gecmis olsun.
imza: kendini o vakit tıpkı sizin hissettiginiz gibi hisseden baska bir anne.


EsraEA

Yok Madre, deneme tahtası diye düşünme. Emin ol nereye gitse aynı şekilde seyir izlenirdi. Yani en azından enfeksiyon doktoru olarak izlenen seyir konusunda bir yanlış göremiyorum. Hatta başka yerde daha agresif bir tedaviye bile geçilebilirdi. Böbrek rahatsızlığından dolayı da öncelikle karaciğerden atılan kullanmak zorundalar. Ama buna rağmen genel olarak izlenecek tablo üç aşağı beş yukarı bu olurdu. 

Antibiyotik vermemeyi en azından bu kadar yüksek ateşle, havale de geçirmiş bir çocukta hiçbir doktor yapmaz. Vermemek yarardan çok zarar olurdu, bu kesin. Hangi antibiyotiğin ne şekilde etkileyeceğini, nasıl sonuçlanacağı kestirmek zor :( Bir de korunması gereken böbrek var. Ya piyelonefrit geçirdiyse? Boğaz temizse en kuvvetli aday piyelonefrittir. 
Kültür sonuçları 2 gün sonra çıkar. Bir tek doz antibiyotik bile kullanmak, eğer o antibiyotiğe hassassa üreme olmaz, sonuç hiçbirşey çıkmaz. 
Gaita sadece bu yapıldıysa, ateş kaynağı veya durumu ağırlaştıran barsak kökenli bir enfeksiyon açısından da bakmışlardır. Kastettiğim c. difficile toksiniydi. Ama heryerde bakılıyor mu emin değilim. İshal azalıyorsa birkaç gün içinde toparlayacaktır. İshal sırasında barsak hücreleri tahrip olduğu için iyileşse bile ishalin devamı bir kaç günü bulabilir. Miktarı ve sayısında azalma oldu mu? Refloru kullanabilirsiniz. İshal kesildikten sonra da bir iki gün devam edebilirsiniz. 
Ateşi anladığım kadarıyla düştü. Yani sonuçta yanıt var. Bu süreçte susuz kalmaması çok önemli. Madre

@ikicocukannesi, sana da cok geçmiş olsun.sanki yazarken bile gerginliği yeniden yaşanıyor gibi geldi bana...umarım ilk ve son tatsız tecrübemiz olur...

@esraea, sana ne kadar teşekkür etsem azdır. içinde boğulduğum girdaplardan çıkarıyorsun beni. halihazırda antibiyaotiğe başlamış olduğumuz için kültüre bakmamışlar sanırım. ben bastıra bastıra böbreklerle ilgili birşey var mı mutlaka bakalım diye yalvardım durdum.ve böbrekle ilgili bir sıkıntı kesinlike yok dedi dr.tahlil sonuçları yanımda olmadığı için tam birşey diyemiyorum ama genelde yaptırdığımız kan tahlili sonuçlarından farklı olarak NEFO... yazan bir kısım vardı .sonucu yüksek cıkmıstı.akşam baksam yazsam yine bana açıklar mısın sevgili esraea? oglen suprax'ı verdim.şu saate kadar ishal yok cok şükür.refloru günde 1 mi vereyim?bir de kefir önermiş bazı anneler, faydası/yararı olur mu sence? ateşi cok sukur dustu, verebildigimiz kadar da su veriyoruz.kuzumun karnından devamlı guluk guluk diye sesler geliyor, suluböcük oldu


EsraEA

Rica ederim Madre. Böbreklerle ilgili sıkıntı yok diye, kreatinin normal olduğunu söylüyor olabilirler. Nefo ne bilmiyorum. Yani kanda öyle birşey yok. Nefro böbrek demek. Böbrekle ilgili testleri söylüyor olabilirler. 

Sen yazarsan, gördüğüm zaman hemen cevap yazarım.
Refloru 2 defa da verebilirsin. Barsagin vitamini diyorum ben ona :) Kefir aynı mantıktadır. Kefir birçok probiyotik içerir, reflor bunlardan bir tanesinin konsantre halidir. Ben kefir kullanmayı severim. Ama bazen sütten yapıldığı için tolere edemiyor hastalar. Yani eğer içmek istemezse zorlamayın. Guluk guluk eden o suluböcüğün göbeğinden yerime de öper misin :)


ayberke

Bizde ocak ayında 3 kez hastalandıkdık ve 2 kez antibiyotık kullandık.2 sinde kanda enfeksiyon çıktı aynı zamanda viral enfeksiyonda vardı.1 hafta ayağa kalkamadık.ateşimiz 38,5 lara anca geriledi.40 larıda gördük.yememiz içmemiz kesildi.Klamoks kullandık.Yanlız biz ishal olmadık.hatta 5.gün kakamızı yaptık.Sonradan kontrol için götürdüğümüz doktor şu malum grip te olmuş dediler.Bu arada bende istdayım 20 günde tam4 kez dr gördük.Ynai taşrası merkzi farketmiyor acil şifalar diliyorum.ZeynepYenice

kesinlikle taşrası istanbulu farketmedi bizde de :( son 2 aydır her hafta doktordaydık, artık hangi doktora inanıcaz napıçaz bilemedik :( işe gider gibi hastaneye/doktora gittik :(

 


Madre

cevaplarınıza cevap yazamadım arkadaşlar, çünkü maceramız hastanede devam etti malesef.

13 Şubat ptesi supraksı vermemizin ardından ishalde en ufak bir azalmadı ve gece abartmıyorum yarım saatte bir kaka yaptı yavrum ama kaka demeye bin şahit ister; şıpır şıpır akıyor :( çok şükür ateş olmadı.
14 şubat salı sabah dogru hastaneye:yatış. gider gitmez ilk önce elektrolit verdiler damardan ardından gelsinler serum.geçen haftaki kadar direnemedi yavrum,kıpırdayacak mecali kalmadığı için.tatil dönüşü boyun büken çiçeklerin saksısına suyun değmesiyle yapraklar kıpırdanmaya dirilmeye başlar ya hani, gün içinde saksı çiçeği gibi toparlanışını izledik.bu arada talebim üzerine kan ve gaita tahlil yapıldı:sonuç gaita temiz, kanda bakteriyel değil viral enfeksiyon: karar antibiyotigi kesin! (O zaman ben kac gundur cocugu bu hale getirene kadar neden abytk verdim, hele daha dün niye yeni bir abytke başladım????)
15 şubat çarş: reflora gerek yok dedikleri halde kesmeden vermeye devam etmiştim, çarş akşamı maflora (reflorun muadili) başlamak uygun görüldü. bu arada ishalde popo iptal, kıpkırmızı ciğer gibi, bezi açarken mızlamaya başalıyor sarp. Dermotrocyd (mantar kremi!) günde 2 kez sürülecek. Homeopatic kurtarıcımız: Kantaron yağı getirdik hemen ama 1 haftadan önce zor toparlanır. ishal mi? tam gaz devam :( yorum:hemen kesilmez bekleyeceksiniz
16 şubat perş:gece 00.00 itibariyle bıçak gibi kesilen ishal ve çok şükür şu ana kadar yok.öğleden sonra taburcu olduk. reflora 3-4 gün devam edeceğim, dermotrocyd (2/gün) 10 gün.
uzun uzun yazmak istedim, olayın seyri ve sonu açık olsun; antibiyotik verilen her annebir kez değil bin kez düşünsün, hele de ishal başlarsa mutlaka arada tekrar kan tahlili istesin de aynı ızdırabı çekmesin diye...
burada yazan, yorumlayan, anlamama yardımcı olan ve çaresizliğimi bir nebze olsun azaltan tüm annelere teşekkür ederim. tüm kuzulara acil şifalar, kimsenin böyle ızdıraplar yaşamaması dileğiyle...

@esraea: şu yazamadıgım nefolu kısmı da yazmak istedim,senin gibi bileni ve bildiğini açıklayanı her zaman bulamıyoruz malum :D, özellikle sana ne kadar teşekkür etsem az gelir...
Nefolometre
Tetkik Adı: Seroloji CRP Sonuç (gecen hafta): 4,78 - (bu hafta): 0.368  normal degerler:0-0.8Cevaplamak için Üye ol