Düşmeyen ateş, antibiyotik değiştirme, ishal

Madre soruyor: 3

Özellikle Doktor olan arkadaşlar yazabilirse cok memnun olurum, benzer tecrubeleri olan anneler sizlerin deneyimlernizi de sabırsızlıkla bekliyorum.
Oğlum daha önce 1 yaşında ateşli havale geçirdi ve polikistik böbrek hastalığı var. Bu nedenle mumkun oldugu kadar az ilaç kullanmakla birlikte ateş konusunda çok korkulu ve tedirginiz. Ve 20 aydır kullanmadıgı ılacı son 15 gunde kullanmak zorunda kaldık:(

Düşmeyen ateş ve geçmeyen hastalık tablomuzu yazıyorum:

23 Ocak gece ateş: 38 - 39 (paranoks-dolven-calpol)
24 Ocak:ateş devam Antibiyotik: Ceftineks başlandı (Kendi Drumuz) + ateş düşürücüler(P/D/C)
25 Ocak:ateş daha seyrek aralıklarla yükselmeye devam Ceftineks+ateş düşürücüler(D/C)
26 Ocak:ateş daha seyrek aralıklarla yükselmeye devam Ceftineks+ateş düşürücüler(D/C)
27 Ocak:ateş düştü Ceftineks
28 Ocak:ateş düştü Ceftineks -(5. ve son doz)

4-5 gün hafif mızmız ateşsiz iştahsız çocuk

2 Şubat:gece aşırı huysuz-5 dak uyumadı-devamlı bana sarılıp ağladı-süt bile içmedi-ateş yok
3 Şubat:sabah 2 kez kustu, teşhis:ÜSYE (Tıp fak dru): Dr Klasid verdi bulamadık,Makrol başlandı.gece ateş yükseldi:(P/D/C) 
4 Şubat: MAkrol X 2 . gündüz iyi, gece ateş yükseldi:(P/D/C)
5 Şubat: MAkrol X 2 . gündüz-gece ateş (P/D/C).Kendi Drumuzla görüştük antibiyotik etkisi için beklemeli dedi.
6 Şubat: MAkrol X 2 . gündüz-gece ateş (aralık uzadı) hafif öksürük var. (D/C).Kendi Drumuzla tekrar görüştük antibiyotik etkisi için bugun de bekleyelim dedi. GECE ATEŞ 40.6 OLDU (P/D/C)ateş 38.5 altına düşmedi
7 Şubat: Makrol X1. Dr muayen:teşhis: ???, ateş: 40.2 HASTANEYE YATIŞ
hastanede; paranoks fitil ardından serum. ateş 38.5 altına düşmediği için novalgine damardan. Yeni Antibiyotik başlandı: Novacef X2. Kan-İdrar Tahlili yapıldı: Sonuç: Bakteriyel - Teşhis: Enfeksiyon: Ne efeksiyonu? cvp yok??? 
8 Şubat: Serum &Novacef X2 + Dolven (gece 1 kez)
9 Şubat: Serum &Novacef X2 -kolu dagıldıgı ıcın damar yolu cıkarıldı.
10 Şubat: Taburcu. Ağızdan antibiyotik: Klamoks (2/3 ölçek X2). içer içmez İSHAL başladı, paçadan şıpır şıpır akıyor. Akşam ishal için Reflor. gece ateş (Dolven)
11 Şubat: Klamoks (2/3 ölçek X2). 2 kez kustu, ishal devam. Dr.gaita tahlil istedi:Sonuc:temiz. teşhis: Bakteriyel virale dönmüş olabilir. gün içinde sadece 1 kez ateş 38.3 (dolven)
12 Şubat:Klamoks (2/3 ölçek X2).  ishal devam. hiçbirşey yemiyor içmiyor ve öğürüyor.
13 Şubat: Drla tekrar görüşme: Antibiyotik değiştirelim supraks'a geçelim(günde 1)??

Çocuk: İshal ve açlıkta bitap.popoda fena pişik, ağzını kapatarak uyuyor (ilaç içmemek için).su bile içmek istemiyor.
Anne-Baba: Şaşkın, salak, pişman, kararsız, yorgun, bitap...çaresiz, gidcek başka bri doktor yok..

Bu kadar sık antibiyotrik değiştirmek normal mi? Bu kadar uzun süre kullanmak normal mi? Virale geçtiyse antibiyotiğin bir anlamı var mı? Biz bu antibiyotigi kessek nolur? ishalini nasıl gecirebilirim? yardım edın ben ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


lopikcim

:-((( ne zor günler geçiriyorsun ...Çok şükür ishaliniz bitmiş...DUALARIMDASINIZ her zaman biliyorsun:-))


EsraEA

Çok geçmiş olsun :( Madre, rota mı geçirmiş? Bir ara bana tüm kan tahlillerini yollar mısın? Mail adresim: ergunesra03@yahoo.com.  Nefolometre yöntemin adıymış. CRP ise sık kullanılan bir testtir. CRPyi sık kullanırız ama bizim laboratuar yazmıyor veya farklı bir şekilde baktığı için tanıdık gelmemişti. CRP yüksekliği birçok hastalıkta olabilen bir durum. En çok enfeksiyonu değerlendirmede; hemogram (kan değerleri) ve erişkinler için biz sedimentasyonla birlikte değerlendiririz. (çocukçular sedimentasyonla takip etmiyor olabilir) Her türlü enfeksiyon durumunda yükselebilir. Sizde düşmesi enfeksiyonun kontrol altına alındığını gösteriyor. Ama ilginç bir tablo olmuş. Yani seyir açısından rotaya da çok uymuyor, diğer viral hastalıklara da. O yüzden testlerini gönderebilirsen birkaç değerine bakmak istiyorum. 


Madre

rota geçirmemiş. önce bakteriyel sonra virale dönen kuvvetli bir üsye geçirmiş. hastaneye her iki yatışımızda yapılan tüm tahlilleri mail atıyorum şimdi. çok teşekkürler...
Cevaplamak için Üye ol