husursuzluk ve gece ağlamaları

fatmatoprak soruyor: 4

Toprak son 2 gündür gece uykusunda bir çığlık ve korkunç bir ağlamayla uyanıyor sebebini anlayamadım ama bişeylerden korkmuş gibi davranıyor ne yaparsam yapayım hiç bişeyi kabul etmiyor uyumuyorda doktora gittik bişey yokdedi ama bende çok korktum açıkçası bi önerisi olan varmı????

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


YesilAnne

Merhaba,


Benzer durumları son 10 gün içerisinde 3 kez yaşadık. Sonuncusunu dün gece yaşadık ve ben de çok endişelendim. 

Fakat anladığım kadarıyla bu yaş dönemiyle alakalı olabilir. Çünkü Nurturia arkadaşlarımın, Tenten'le ve oğlunuzla benzer aylardaki çocuklarının da bu ve benzeri gece korkuları ya da gün içerisinde vuku bulan korku nöbetleri yaşadıklarını öğrendim.. Hatta aralarında bazıları bir şeylerden korkularını çok net ifade ediyorlar gün içerisinde.

Fakat Tenten' de bu durum sadece gece oluyor ve dediğiniz gibi uykusundan huzursuz bir şekilde uyanıp fena halde çığlık atarak ve oda da sabit noktalara bakarak ağlamaya devam ediyor. Korktuğunu buna bağlıyorum fakat bazen eli ağzında oluyor. Arka azıları çok kabardı, diş acısı bunu yaptırabilir mi acaba.. Belki de zannettiğimiz korku değil sadece acı..

Bilemiyorum..


melay

biz aynı şeyleri 2 - 3 yaş arası yaşadık şükür şimdi olmuyor çok zor:((
Utku da geceleri kendini yatağında oradan oraya atar ve çok ağlardı gözleri açık uyanık gibi ama aslında uykuda gibiydi çünkü ne desem ne yapsam duymazdı beni çok üzülüyordum baya bir araştırma yaptım ve gece terörü olduğuna kendi kendime karar verdim çünkü aynı utkuyu anlatıyordu. Sabah uyandığında da sorardım oğlum gece çok ağladın neden , hatırlıyor musun diye ama hiç hatırlamıyordu. Nette yazan sadece kriz geldiğinde bir yere çarpmasını engelleyin sizden de korkar çünkü yazıyordu ve takip edin hangi saatlerde oluyorsa bu olay (bizde gece 1 buçukta oluyordu) 15 dakika önce uyandırın ki kriz dönemini uyanık geçirsin onu uyguladım şükür kurtulduk. http://www.bebekkokusu.com/news/templates/konular.aspx?articleid=847&zoneid=37 Ama bu bir dönem bence geçici fakat çok üzücü ve yorucu biz 7-8 ay çektik umarım sizin bu kadar uzun sürmez şimdiden kolay gelsin Toprağı ve Tenteni kocaman öpüyorum Allah bol bol sağlıklı uykular versin:)


AED

Herkese selamlar.Aynı şeyleri bende yaşıyorum zaman zaman eğer gün içinde korktuysa veya çok yaramazlık yaptıysa oluyor bizde.genelde de öyle olur.korkutan olursa tepki gösterin.ayrıca bi tecrübe yaş kaç olursa olsun eğer korkarak uyanıyorlarsa bir kağıda 21 tane besmele yazın veya bilgisayardan arapça çıkartın.ister üstüne takın ister yastık altına koyun.etkisi oluyor.ağladığı gece yaptık sabaha kadar uyudu...hepimize Allah kolaylık versin.....


denizinannesi

Arkadaslar,

gece terörü denilen durumu dun ikinci kez yasadik. ne yapilirsa yapilsin sakinlesmeme, bos bakma, kasilan bacaklar-vucut, kendini yerden yere atma hepsi biraradaydi. biraz arastirinca gece terorunun cogunlukla asiri yorgunluktan (ogle uykusunu atlama, hastalik, rutinde degisiklik gibi) kaynaklandigini ogrendim. bu tarz aglama nobetleri eger geceleri belli saatte oluyorsa gece terorunun genelde gerceklestigi saate yarim saat bir saat kala cocugu uyandirip tekrar uyumasini saglamak, kisaca uyku dongusunu bozmak ise yarayan bir cozummus. 
Gece teroru basladigiktan sonra ise yapilacak cok birsey yok maalesef. Anne baba olarak tek gorevimiz cocugun kendine zarar vermesini engellemek. sarilmak, konusmak, opmek, ismini soylemek, sarsmak, durumdan kurtulmasini umarak bagirmak maalesef hic ise yaramiyor, ustelik aslinda hala uyumakta olan cocugu bagirip sarsarak uyandirmak asiri korkmasina ve butun olanlari hatirlamasina yolacacagi icin kesinlikle onerilmiyor.
Uyku duzenini bozmamak, asiri yorulmasindan kacinmak gece terörünu onlemede en etkili yollar. Bizim icin cocuklarimizi o halde gormek katlanilmasi cok zor bir durum ama 15-20 dakika sonra kendiliklerinden derin uykularina geri donuyorlar. Avunabilecegimiz tek sey yasadiklari bu durumu asla hatirlamayacak olmalari...
Hepimize kolayliklar, huzurlu uykular...Cevaplamak için Üye ol