Lazımlık

ozguranne soruyor: 10

Kızıma bir lazımlık almak istiyorum. Öneriler?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


BlogcuAnne

Annemler Deniz'e Fisher Price'in şarkı söyleyen lazımlığını almışlardı. İlk başlarda çok eğlendi, sonra suratına bakmaz oldu. Tuvalet eğitimi sırasında üstüne birkaç kere ya oturdu, ya oturmadı. İşini direk tuvalete yapmayı tercih etti. Ama tabii ki her çocuk öyle değil. Fisher Price'ınki oldukça eğlenceli, önerebilirim.


hasibebiricik

henüz erken değil mi ?


ozguranne

Evde bulunmasının ve denememizin bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum. Ben çok erken bırakmışım bezi. Ela'da da benzer işaretler görüyorum. Bu arada bebeklerin çok daha erken eski usülle bezden kurtulabileceğini düşünenlerden oluşan bir akım varmış. Araştırırken öğrendim... Göreceğiz.


khan

Biz E-bebek'ten şundan bir tane almıştık:

Çiş yapınca müzik çalıyor ama biz müzik olayının pek faydasını göremedik. Daha sonra o parçaya su kaçtı, paslandı, söküp çıkardık. Üstteki sarı bölüm çıkabiliyor, lazımlığa ihtiyacınız kalmadığında ters çevirip basamak olarak da kullanabiliyorsunuz alttaki bölümü.

Ilgaz'da gözlemlediğim kadarıyla bayağı rahat bir lazımlık, Ama Ela şu anda bunu o kadar rahat kullanabilir mi bilmiyorum.

Daha sonra Mothercare'den şundan aldık:

Bu ufak ve hafif bir şey olduğu için evin içinde dolaştırması daha kolay. Diğerine göre de daha alçak, Ela için daha uygun olabilir yüksekliği. "Potty training" denince Mothercare'de derya deniz ürün var, en azindan bakmak lazım.

Eski bakıcımız anlatmıştı, Moldova'da örneğin 9 aylık bebeğe bez ya da herhangi bir şey bağlanmıyormuş. "Takip eden kişi tuvaletinin geldiğini anlar zaten, götürür oturtur çocuk da yapar" demişti. Çok erken söylüyorlarmış haliyle.

Ama pedagog da bize 2 yaşından önce başlanmaz demişti, fiziksel olarak yeterli değillerdir tuvaletlerini tutmaya, daha sonra duygusal problemler olabilir vb. demişti Güzide Hanım. Öte yandan bizim annelerimiz de hep "18 aylıkken bitirmiştik biz tuvalet işini, siz çok geç kaldınız" vb. dediler.

İleride mutlaka kullanacaginiz marka modeli belirleyebilirseniz direkt ileride kullanacağınızı alın bence. Biz ilk olarak pazardan çok dandik bir şey almıştık 5-10 liraya (Ilgaz küçüktü ama 11. ayına ne kadar yakın ya da uzaktı hatırlamıyorum), sonradan günlük kullanılmayacak kadar kalitesiz kaldı. Bütçeye ve çevreye zarar.

(Damla bu aralar tuvalet eğitimi üzerine İnternet master'ı yapıyor :) Erken başlamakla ilgili iyi şeyler diyordu sanırım. Gelsin yazsın buraya.)


Gulusoy

Christine Gross un tuvalet eğitimine doğal alternatif "Bezsiz Bebek" diye bir kitabı var, okunabilir.. Erken tuvalet eğitimini anlatıyor, enteresan bir kitap.Ozgeerdogan

Biz 1 aydır bezden kurtulduk:)

Çiş için doğrudan tuvalete oturtmanızı öneririm.(hijyen ve lazımlığı gittiğimiz heryere götüremeyeceğimiz gibi sebeplerle böyle düşünüyorum)Kaka yaparken ise ayaklarını yere basması çok önemli,  o nedenle lazımlık ya da klozetin önüne üzerine basabileceği bir aparat  düşünebilirsiniz.


ozguranne

http://www.nurturia.com.tr/groups/6f22807e-d4a7-4c69-b962-9d3800f4c47f/1/bezsiz-bebek


Takip durumumuzu anlatayım kısaca. 12 aylıkken bir adet lazımlık(mothercare) ve adaptör aldık. İlk hafta çiş, ikinci hafta kaka yaptı. Şu anda tamamen bezsiz gezmiyoruz ama bez genelde kuru. Bezsiz bebek kitabı tavsiyesi için ve destekleriniz, önerileriniz için çok teşekkür ederim. İlgilenenleri grubumuza bekleriz.


zeyneb

Boon Potty Bench

 Tavsiye ederim.  Aylardır banyomuzun baş köşesinde. Ve çok estetik.senayc

Biz sevi bebe nin lazımlığımı migrosdan almıştık. Yiğit onu sevdi. 10 lira,rahat pratik bir şey.
Müzik çalanda var ama onu kullanamadık.


ikicocukannesi

pilsan klozet aparatı kullanıyoruz,
kenarlarına bastırınca ses cıkarıyor,
memnun kaldık.Cevaplamak için Üye ol