bu saatten sonra gürültüde uyumaya alıştırabilir miyim?

Aysegul_ soruyor: 2

oğlumun uykusu çok hafif. ilk aylar anakucağında gürültülü ortamda, tv olduğu odada, mufakta vs uyudu her şey çok güzeldi. ama yatağında uyumaya başlayınca ve ben de artık uyurken de tv açmamaya başlayınca evde ikimizin yalnız olması, fazla giden gelenin olmaması da eklenince -yaklaşık 4 aylıktan itibaren- giderek hassaslaşmaya başladı. o abarttıkça ben abarttım, birgün musluk açmama uyandı bir daha musluk açamadım, tuvalete gitmemden uyandı o günden beri uyurken gitmemeye çalışıyorum vs vs..  git gide çıtayı yükselttik yani. şimdi tam manasıyla evde çıt çıksa uyanıyor. ama aşırı sessiz olursam uykusu 3 saati bile bulabiliyor. bu yüzden kendi evimde hırsız gibiyim nerdeyse parmak uçlarımda yürüyorum:) ancak artık dayanılmaz hale gelmeye başladı bu duurm. en büyük sebebi ise o uyurken hiç bir ev işi yapamamak ve uyandığı zaman bütün işlerin beni bekliyor olması. ücretsiz izinde olmama rağmen sanki oğlum için değil de ev işi için evdeymişim gibi hissediyorum. çünkü uyanık olduğu zamanlar sürekli iş peşinde koşturuyorum uyuyana kadar yetiştireyim diye ve oğlumla istediğim gibi ilgilenemiyorum oynayamıyorum. bu durum iyice psikolojimi bozmaya başladı artık, çok ama çok bunaldım. artık 1 yaşına geldi bu saatten sonra bu durumu değiştirebilir miyim? nasıl alıştırabilirim?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


asna

büyüdükce, yani iki yasindan sonra felan, biraz düzeliyor, bir de uyku müzikleri var ya, uyuturken hafiften acik birakip alistirirsaniz biraz daha rahatlarsiniz ( Raimond Lap gibi), benim büyük hala bunlarla uyur, disaridaki sesi perdeliyor bir nebze... ammma, olmayinca da olmuyor, bizim evde (ki 85 m.kare bisey) 3 cocuk var, biri yeni dogan, 3ü de mi sese hassas olur kardesim? Hadi ilkini ben yaptim da, digerleri neden oldu :)

genetik olabilir mi acaba, ben de bu yasimda ne seste ne isikta uyuyamam, ondandir ki yillardir zombi mode on :) lakin esim her durum ve sartta uyuyabilir, peki bu cocuklar bu konuda neden babalarina cekmediler? :)


Aysegul_

sağol asna, bugün yan odadaki tvnin sesini açtım masal anlatıyor habire. uyumadan önce açtım ve tvnin olduğu odada uyutup odasına götürdüm henüz uyanmadı 1 saat oldu :) müzik düşündüm ama şu an odasında dinletebileceğim bir alet yok, en kısa zamanda edinmek yada laptopdan vazgeçmek lazım :) evet aslında benim de uykum hafiftir, hele ki gündüz uykuya dalmam bile 1 saati bulur ve çok hafif uyurum uyku uyanıklık arası. ne bileyim belki de gerçekten bu kötü huyu da bana çekti, hiç mi iyi bir huyumu almaz bu çocuk yahu :)

güncelleme: yanılmışım uyanmış:) ama sabredip bu yöntemi deneyeyim diyorum umarım alışır. bir de ilk fırsatta dediğin gibi odasına müzik açayımCevaplamak için Üye ol