Hayır kelimesi hiç bir şey işe yaramıyor.. :((

pransess soruyor: 10

Arkadaşlar,

Minik kuzum 16 aylık oldu, ama hiç bir şekilde "Hayır" cümlesinden birşey anlamıyor ben ona ne hayır annecim olmaz desem o gözümün içine bana yapıyor ve bundan çok büyük bir keyif alıyor ne yaptıysam ona onun hatalı olduğunu yada yapılmaması gerektiğini anlatamıyorum. çok huysuz ve olumsuz bir çocuk değil çok şükür tek derdim bu ama nasıl bunu öğretmem gerektiğini bilmedim. İçinizde bu dertten muzdarip olan var mı

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ElifTepe

dönem olarak 'hayır'ı anlayabilecek bir dönemde değil bebeğin. istediği her şeyi yap bence. hatta o istemeden. örneğin, o istemeden çekmeceleri aç, birlikte dağıtın. buzdolabını karıştırın. seni 'dinlememesinin' tek bir nedeni var: merak. o yüzden merakını tatmin etmen lazım. bol bol..

kolay gelsin:)


zeyn

sabiha paktuna keskin bir programda çocuğa hayır demeyin sadece karşısına geçip baş parmağınızı kaldırıp kaşlarınızı çatın demişti.

mutlu-anne.blogspot.com

 


pransess

eliftepe inan merakını biliyorum farkındayım da çoğu zaman izin veriyorum ses çıkarmıyorum ama kendine zarar verecek diye korkuyorum eline ne geçerse prize takmaya çalışıyor bu küöük bir örnek bunu nasıl öğretmeliyim onu bilemiyorum çekme istediğin gibi karşıştırabilir zaten mutfaktan aldığı her şeyi her yere götürebiliyor yatak odamın baş ucunda kepçeler baş gösteriyor :))


pransess

zeyn bunu çok denedim oda dönüp bana aynısını yapıyorrr.. :) çok güzel parmak sallaşıyoruz. :)) sabır lazım demek


zeyn

harikasınız :) bugünler de geçecek diyelim.revve

Aslında kelimeden ziyade kullanılan kararlı  ses tonu daha etkili oluyor..Bu arada ben "Hayır" kelimesini kolay kolay kullanmam kullanırsamda asla evet'e  dönmeyecektir.Çocuk "hayır"ın "evet" olabileceğini anlamamalı ki "Hayır"ın anlamını öğrensin..Kendisi için zararlı olmayan şeylerde kolay kolay hayır demeyin bırakın yapsın..Keşfetmeye,öğrenmeye çalışıyolar..
Kolay gelsin..


ozgu_naz

herşeyi anladıkları gibi hayır ne demek onu da gayet iyi biliyorlar ama meraktan yapıyorlar yada ilgiyi çekmek için. cıs olan yerler bizde çok nettir,oraya gider aynı benim ona yaptığım gibi parmağını ve başını sallar hayır anlamında.sonra gözünü benden kaçırıp şansını dener. ama sesimin hayır tonu çok bellidir ve onu duyar duymaz ellerini çeker.revvenin dediği gibi hayırlar belirli şeylere olmalı ve neden hayır dendiğini bilmeli. herşeye hayır denince kafaları  karışıyor


kuzum

hayır kelimesini oldukça ekonomik kullanmak gerektiğini biliyorum. Çocuğunuz hayır kelimesini o kadar az duymalı ki sizden, gerçekten, hayati ya da çok önemli bir durumda hayır dediğinizde *annem hayır diyorsa, gerçekten yapmamalıyım,annem kolay kolay hayır demez* demeli büyüdükçe. Bu onu daha çok koruyacaktır aslında. Kimin kitabında okumuştum hatırlamıyorum, belki Üstün Dökmen*in olabilir. Yaşanmış bir olay anlatılıyordu. Ergenlik çağındaki bir kız babasından bir yere (mesela yılbaşında Taksim*e gibi, ya da olay çıkabilecek bir yer gibi) gitmek için izin istiyor, babası hayır diyor. sonra kız anlatıyor ki: babam bana kolay kolay hayır demez, arkadaşlarıma gitmeme izin verir, kıyafetime karışmaz, olur olmaz sınır koymaya çalışmaz, eğer bir konuda uzlaşamamışsak bile hayır kelimesini kullanmaz ve bana durumu izah etmeye çalışır. işte o gece bana uzun zamandan beri ilk defa hayır dedi ve ben de bunu hiç sorgulama gereği duymadım. çünkü babam çok zor hayır der ve hayır diyorsa mutlaka bir bildiği vardır. sonuç olarak o gece kızının gitmesine izin vermediği yerde olaylar yaşanmış, ölü, yaralı vs gibi durumlar olmuş. Ve kız iyi ki gitmemişim, ama ondan önemlisi iyi ki babam bana çok zor hayır diyor, çünkü hayır kelimesini çok sık kullansaydı onu dinlemezdim ve ne yapar eder, gizlice de olsa bir şekilde giderdim. bundan sonra da ömür boyu babamın sözünü dinleyeceğim... şeklinde konuşmuş.  cankush

2 yaşından önce bunu anlamasını bekleme bence. hayır demek yerine ilgisini başka yöne çekmen gerekiyor. aynı şekilde hareket eden bir kızım var :).... insan bazen ister istemez hayır diyor. hayırın tonlaması çok önemli ama şu an unu öğrenmesi çok zor. bir de çok fazla hayır deyince hiç dikkate almıyorlar.

kolay gelsin.


CokBilmis

Ben "hayır"dan hala anlamıyorum :) İnadıma yapasım gelir şahsen.

Eğer "ben ona ne hayır annecim olmaz desem o gözümün içine bana yapıyor" diyorsan, demek ki "hayır" dediğin konu aslında yapabileceği bir konu. Ben de olsam inadımdan yapardım, haklı yani kızın :)


Cevaplamak için Üye ol