uyku saatlerı

seval_duru soruyor: 4

kızım 9 ayına yenı gırdı uyku sorubunz var gunduzlerı 4-5 kez uyuyor oda ortalama yarım saat dakıka gecmeden uyanıyor.en fazla ıkı saat sonra yıne uyuyor ama gecede uyumak ıstemıyor hergece 11 12 de uyuyor gece emzık agzından cıksa bıl uyanıp baslıyor aglamaya bır program oturtamadım hala gunduz hep uyusun ıstıyo gecede hep otursun napıcam ben:(yardım edınnnn

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


burcakyaman

durucuk günüdüz uykusu uyamayan bebekler geceleri daha zor uyur aşırı yorgun oldukları için gece uykuya geçemekte zorlanırlar. bunun için günüdüz muhakkak uyumalı ama 4 yada 5 kez değil Ben şanslı kesimdendim oğlum uykuyu seviyordu yada bi şekilde düzeni güzel oturttuk. (maşallah) Oğlum 10 aylıkken sabah 7-8 arasında  kalkıyodu o kalkmazsa da ben kaldırıyodum sabah 11 de yatırıyordum 1:00 da kalkıyodu akşam üstü 4 gibi yatırıyordum 5 te uyanıyordu yada uyandırıyordum sonra akşam 8 gibi artık gece uykusuna geçiyordu. sabaha kadar sadece süt için uyanıyorudu. Gözü kapalı sütünü içip yatmaya devam ediyordu.
Bu bizim programımızdı. gelelim sana gündüz 4-5 kez yatarsa elbetteki uzun uyumaz 30 dakika uyur. benim olum gündüz toplam 3 saat uyuyor ama iki defada senin kızın da 3 saat uyuyır ama beş defada sen saat programla ve ne olursa olsun o saatlere uy. kendiliğinden uykuya geçse bile saati gelmemişse uyumasına izin verme bir hafta 10 gün uğraşırsın ama düzelir. uykusu ağırlaşır. gündüz uykusuyla beraber gece uykusuda ağırlaşır. senin kız bölük pörçük uyumayı alışkanlık haline getirmiş bu gündüzki kopukluk geceyede yansıyor. benim oğlan 13 aylıkken yürmeye başladı herkes uykusu bozulacak derken tam tersi oldu artık gece 1 belki 2 defa uyandı 2 ay sonrada gecde uyanmamaya başladı. gündüzleri uyanma saati 10 olunca gün içinde iki kez uyutmamaya başladım öğlen 1 de yattı 3-3:30 gibi kalktı akşamları ise yazın 9-10 arası kışın ve halen 8:30 da uyumaya başladı. sana birde kitap tavisye edicem. Arkadaşlarım kitaptakileri uygulamışlar çok memnun kaldılar banada önerdiler. Bende aldım ama dediğim gibi uyku konusunda şanslıydık kitaba gerek yoktu ama yinede kitabı yarım yamalak okudum. İstersen bi al bak.Yazarı jodi a. mindell kitabın adı gece boyunca uyumak
umarım sorununuzu kısa zamanda giderirsiniz.
Bide zamanla uyku saatini düzenledikten sonra gece uykuya geçiş saatini erkene almak istersen bi anda değiştirme 15dak. öne al bi iki gün öyle yatır sonra bi 15 dakika daha öne çek sonra bi 15 dakika derken alıştırarak zorlanmadan kavga etmeden uyku saatini sen belirlersin ve kızında farkına varmadan bu duruma uyar.
Önemli bi şey daha varki özellikle geceleri uyku rutini oluşturman. Örnek olsun diye bizimkini yazıyorum sen kendine göre bir rutin belirlersin. saat 8:30 da uyutacaksam gece mamasını bir saat önceden 7.30 da yediririm biraz gezer kakasını yapar sonra temizliğe geçeriz yalandan diş fırçalama yada el yıkama sonra alt değiştirme pijamaları giyinme babayı öpüp bye bye deme ve yatağa gitme. (alt değiştirme ve pijamadan önce el ve diş yıkıyoruz ki üstü ıslanınca bi da değişmeyeyim diye) ayrıca oğlumun uyku saatlaerine göre hayatımızı düzenledik. Market doktor randevuları gezmeler hep uyku aralarında oldu. Uyku vakti hep evde ve yatağında uyudu. Gece ev gezmelerimiz bitti gibi bi şey etrafımızdaki herkese durumu açıkladık gelemiyoruz siz gelin dedik. Anlayışlı olanlar kadar küsenlerde oldu bende onlarla arama mesafe koydum. çünkü kaanın uykusunun bir iki kez bozulması demek benim sonrada haftalarca uğraşmam demekti.
çok uzun oldu okuması zor olacak farkındayım ama bide beni konuşurken görsen daha detay veririm:)) bu yazmaya üşenmiş halim:))


smhsmh

her bebeğin uyuma şekli farklı ama 

4-5 kere çok uyuyor bence yarım saatte olsa senmi sallayarak uyutuyosun kendimi
kendi uykusu gelinc uyut benim oğlanda yarım saat uyurdu hala uzun değil o ayrıda bazen 1 saati buluyo artık 
günde 2 sefer uyurdu gece saatin uzaması bu yüzden


seval_duru

burcak yaman cok tesekkur edrım uzun yazın ıcın ınsallah bıde bu uygulamayı basarırız.soyledıgın kıtabıda alıp okuyacagım.


seval_duru

smhsmh  sızede cok tesekkur ederım uyarılarınız ıcın.duruyu gece ayagımda sallıyorum gunduzde kucuk sallanan besıgı var orda sallayarak uyuyo.tabı ben basında durur arada sallarsam 2 saat bıle uyuyor.bızım bısorunumuzda gece gec uyudugu ıcın sabahta gec kalkıyormesala dun 9 da kalktı bugun 11,30 arada uyanıp meme emıyor sonra uyuyor.gun ıcındede aglıyor huysuzluk yapıyor bende uyumak ıst bende uyutuyorum.ınsallah bundan sonra duzene gırerız.aslında artık kendı kendıne oyun  oynamayı sevıyorum boylelıkle gunduz uykularını azaltmıs oluyoruz.cok tesekkurlerCevaplamak için Üye ol