yemek yedirirken aktivite - oyunsuz eğlencesiz yemek yedirilebilir mi?

_Sezin_ soruyor: 10

ek gıdalara başlamadan önce oğluma TV karşısında ya da oyun oynayarak vs yemek yedirmeyeceğim, yemek olayı dışında bişey yapmayacağım derken şu anda türlü oyunlarla ve oyuncaklarla ya da 2. kişi karşısında eğlendirerek yemek yedirebiliyorum. sadece TV kuralına uyabildim. bu konuda da kendimi iyi hissetmiyorum. sizer yemek yedirme olayını nasıl yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


06

biz tv kuralımızı da bozduk, kilosu yaşıtlarının altında kalınca insanda kural vs kalmıyor:(


zummmm

Ben hiçbir türlü oyun ya da tv ile yemek yedirmiyorum. Yemek istemezse yemiyor, istediği zaman da uygun ve istediği birşeyler yediriyorum. Ta ek gıdaya başladığımızdan beri ne zorla birşey yedirdim ne de oyunla. Bu tür şeylerin alışkanlıkla ilgili olduğuna inanıyorum????


zeynep_bartu

ek gıdaya geçiş süreci, anneler için olduğu kadar bebekler için de sancılı bir süreç diye düşünüyorum. anne sütü  alsın ya da mama yesin, her bebeğin alıştığı bir tat ve beslenme şekli var.

ve pek tabii ki düzen denilen şey kolayca oluşmuyor. Bizim de oğlumla ilk denemelerimiz çok kolay olmamıştı. Doktorumuzun sırasıyla takip etmemizi önerdiği bir liste ve belli zaman aralıkları vardı. normal emzirme aralığımız 3-3.5 saatte birdi ve 6 . ayın sonunda ek gıdaya da o şekilde başladık. bir-iki çay kaşığı tadımlık çorba/meyve püresi, arkasından anne sütü (emzirmiyor olsaydım devam sütü vermem gerekiyordu)   başlangıçta tatsız tuzsuz sebze püreleri almak istemeyen oğlum 8. aydan sonra tavuk suyu ve yağsız kıyma eklenince çorbalarını daha bir sorunsuz içmeye başladı. hep mama sandalyesindeydi ve onların üstüne yapışan oyuncaklar vardı önünde, elinde de bir kaşık. Genel eğilimim onu zorlamamak yönünde olsa da arada az yediği günler belki şarkı-türkü olayına girmişimdir. Ama tv kesinlikle o dönemde bizim seçtiğimiz bir şey olmadı (ama mecbur kalıp tv önünde yediren anneleri asla kınamıyorum, her çocuk farklı)  

Kolay gelsin.


Tosuncuk

Bende şarkılar eşiliğinde yediriyorum.Hatta iki kişiysek daha güzel yemek yiyor.TV yi zaten ben hiç açmıyorum açmakta istemiyorum.Ama büyükte konuşmamak lazım.

Büyükler bu yemek oyunlarına normal diyor.Bende kendimi bununla avutuyorum.Demek ki yalnız değilmişim.

Kolay gelsin..


_Sezin_

mama sandalyesinde ağzını kitleyen çocuk karşısında biri şarkı söyleyince ya da sevdiği oyuncakları gösterilince ağzını iştahla açmaya başlıyor..bana da annemler normal diyorlar ama onlara göre normal tabi..dennis

biz de tv açmamak şartıyla oyuncak, şarkı, türkü, 2. hatta 3. kişilerin desteğini almak zorunda kalıyoruz çoğu zaman. evet, belki bunları yapmayın diyorlar ama henüz 7 aylık bir bebeğin şarkı eşliğinde yediği halde oyunsuz şarkısız ağzını kilitleyip öylece uyuduğunu gördüğünüzde "şarkısız yemezse yemesin, öğrensin yemek adabını" demek pek kolay olmuyor. belki bir yaşından sonra bu tarz disiplin uygulanabilir ama henüz derdini anlatamayacak kadar küçük bebekler için biraz fazla katı geliyor bu kural bana.


esra

oyun oynamadan tek bir gün yedirdiğimi hatırlamıyorum desem...ek gıdaya geçiş döneminde hep daha fazla yedirebilmek için oyun yoluna başvurdum daha sonra ağzını açmayan oyunsuz yemek yemeği bilmeyen bir oğlum oldu kendi ellerimle üstelik evet iştahsızdı belki oğlum ama şimdi o kadar pişmanım ki başa alıp değiştirebileceğim tek şey bu olurdu sanırım...henüz yavrunuz 7 aylık bazı şeyleri emin olun değiştirebilirsiniz geç değil bence biliyorum yemeyince dünya başınıza yıkılıyor aman yesin de nasıl yerse diyorsunuz ama uzun vadeli düşünmüyoruz ben bunun üzüntüsünü yaşıyorum çünkü 2 yaşına 1 ay kalan oğlum artık oyuna da pas vermiyo su ve sütle tüm günü geçiyor dilerim yavrunuz oyunsuz yemeğe çabuk adapte olur bol iştahlı günler dilerim:))


yuksel_

TV konusunda çok haklısınız, mümkün olduğunca kaçınmanızı tavsiye ederim. ben çok başarılı olamadım, ara ara yine açılıyor. Ama oyun, şarkı, her türlü şaklabanlık bence sorun değil...bir yandan da eline kaşık çatalı verip alıştırmaya başlamak gerek. henüz çok küçükler ve bir yetişkin gibi oturup sakin sakin yemek yemesini beklemek çok da mantıklı değil. Ama yemek için zorlamamak, kesinkes bizim istediklerimizi bizim dediğimiz saatte yiyecek diye çok kasmamak lazım. bizim stresimiz onlara yansıyor ve daha büyük sorunlar ortaya çıkıyor.Ulku

"kesinkes bizim istediklerimizi bizim dediğimiz saatte yiyecek diye çok kasmamak lazım. bizim stresimiz onlara yansıyor ve daha büyük sorunlar ortaya çıkıyor."

cok onemli bir nokta. katiliyorum.


_Sezin_

tesekkürler arkadaşlar..

biraz öğün aralarını açıp acıkmasını sağlayıp oyunsuz yedirmeye çalışacağım (tabi yardımcımdan da böyle yapmasını isteyeceğim yapar inşallah)

peki mama sandalyesinde ağzındakileri döküyor, genelde aşşağıya doğru bakıyor,çorba meyve vs sulu oluyor, o yüzden ana kucağında yediriyoruz bunu da değiştirmemiz gerekir mi hemen ona ne dersiniz?Cevaplamak için Üye ol