yemek yedirirken aktivite - oyunsuz eğlencesiz yemek yedirilebilir mi?

_Sezin_ soruyor: 7

ek gıdalara başlamadan önce oğluma TV karşısında ya da oyun oynayarak vs yemek yedirmeyeceğim, yemek olayı dışında bişey yapmayacağım derken şu anda türlü oyunlarla ve oyuncaklarla ya da 2. kişi karşısında eğlendirerek yemek yedirebiliyorum. sadece TV kuralına uyabildim. bu konuda da kendimi iyi hissetmiyorum. sizer yemek yedirme olayını nasıl yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


cigdemtoprak

benim kizim da ayni sekilde, mama sandalyesi degilse bile, ona benzer birsey de oturarak yiyor, ve hep asagiya bakip, önüne egildiginden, agzina lokmalari vermek cok zor oluyor. sirf bunun icin kafasini kaldirip bakmasi icin havada birseyler sallamak zorunda kaliyorum. Bu durum da eglendirmeden yedirme prensibine aykiri oluyor aslinda:). Bizimki artik ana kucagina oturmak istemiyor, bence sorunsuz bir sekilde ana kucaginda oturuyorsa, orda devam edin derim, daha az eglendirmek gibi bir avantaji var. Benim kizimda da gözlemledigim: gercekten acikmissa sorunsuz yiyor, yani ögün aralarini acmak iyi fikir olabilir gercekten,  ve de acken ilk dakikalarda ne kadar seri lokma verebilirseniz o kadar cok yiyor. hepimize basarilar diliyorum:)...


dennis

aynı durum bizde de geçerli; artık ana kucağında da doğrulup oturuyor; o da tam bir çözüm değil gibi. biraz daha büyüdüklerinde bu sorun kendiliğinden aşılır diye umuyorum???


ColukluCocuklu

evet bizde ana kucağında yediriyoruz bu yanlış birşey mi acaba? bir de oyun derken mutlaka ki eline birşey veriyorum oyalanması için başka birşeye de gerek kalmıyo hiç oyalanmadan sabit durup yemeğini yiyen bu kadar küçük bebekler var mıdır? varsa kıskanırım gerçekten.


_Sezin_

Bu konu da her konuda olduğu gibi çocuğuna göre değişiyor diyebiliriz demek ki. Olabildiğince oyunsuz yedirmeye çalışacağım bakalım ne kadar olursa artık...


sunny

bizde de aynı sorun var artık o hale geldi ki baby tv karşısında bile yemiyor.

ne yapacağımı şaşırdım

kıymalı tarhanalar, kaynatılmış kayısılar, kuru üzümler, eb yapımı yoğurtlar ellerimle özene bezene hazırladğım herşey çöpe gidiyor.

bazen kendimi tutamayıp inada bindiriyorum zorla tıkıyorum ağzına ellerini tutup , acaba zorlamamam mı lazım siz ne diyorsunuz tecrubeli anneler ? ?


lopikcim

 sunny  merhaba ,Dr lar asla zorlamayın diyorlar biliyorsunuzdur, eğer iş inada binerse çocuk ilerki zamanlarda da yeme problemi yaşarmış..Farklı yerlerde yedirmeniz, belki yemeği piknik havasına sokmanız işe yarayabilir..Ben kızım geçen ay 6.hastalık geçirdiğinde yemek problemi yaşamıştım çok, ağzını klitliyordu , kafasını çevirip eliyle itiyordu kaşığı, hani tadına bakıp da beğenmese amenna, tadına bakmadan yaptığı için eyvah yoksa kızımda( şuruplar dolayısıyla ) kaşık fobisi mi oluştu acaba diye düşünür olmuştum..o zaman eline verdim kaşığı altına bez serdim mama sandalyesinin, kendisi döküp saçarken arada bir kaç kaşık verebiliyordum..bir de yere oturup piknik yaptık vs..


seyneb

bizim yeme alıskanlığımız iyiydi.9 ayda yememeye başladı hiç zorlamadım.bir hafta sonra geçti.şimdi zorlamıyorum ama oyunsuz olmuyor.tv hiç açmadım,zaten ilgisini çekmiyor.mutfakta çekmece açıyorum.oturtuyorum önüne,çatak kasıkları konusturarak yediriyorum.her tabak bitmiyor tabi ki ama zorlamıyorum da.en güzel yemeğini akşam masada bizimle yiyor.eline ekmek veriyorum(çok seviyor ekmeği)ağzına götürürken dayıyorum yemeğini..düşünsenize bir dev zorla ağzınızı açıp size bişeyler yedirmeye çalışıyorç.kendimizi onların yerine koyalım biraz
Cevaplamak için Üye ol