anne sütümü ? ek gıdamı ?

EDAVOLKAN soruyor: 6

8 aylık bebeğime son 1 aydır ek gıda vermeye başladım .sabahları meşhur bulamaç şeklinde mama kahvaltı ,saat 11 gibi meyva,öğle bazen çorba ,akşam üzeri yoğurt  veriyorum.bebeğim bu kadar şeyi yediği için muhtemelen doyuyor ve gündüz hiç meme emmiyor .gece sorun yok 3 kez meme emmek için kalkıyor.benim sorum şu gündüz verdiklerimi azaltıp anne sütü almasını  sağlamalımıyım yoksa onun için ek gıda dahamı değerli.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


bnycan

aynı sorn bendede var. sebzeyle arası yok ama bulamaç kahvaltıyı akşam muhallebi ve akşamüstü yoğurdunu yiyor. ama akşam hariç emmeyi azalttı. ne yapmalıyız. anne sütü önemli. sadece yatarken ve gece güzel emiyor


aakin

Benim kızım da 8 aylık. Doktorumuz arttık 3 ana öğünü oturtmamız gerektiğini söyledi. Sabah kahvaltısı Öğlen sebze çorbası akşam yine etli sebze olabilir. aralarda da yoğurt ve meyve öğünlerimiz var.
Ben anne sütünü sabah ve akşamüstü veriyorum biberonla. gündüz emmek istemiyor uzun zamandan beri. gece emziriyorum. Miktarın 500 cc olmasına dikkat ediyorum. Anne sütü de çok önemli çünkü. Ama ek gıdaları boşlarsanız bir daha alışması ve alması daha zor olabilir. Ben azaltmayın derim. Artık herşeyden azar azar yemesi lazım.


ozgu_naz

ben Naz'a ara öğün vermiyorum.sabah 8 gibi uyanır ve emer. 10 gibi kahvaltısını etmiş oluyor yumurta sarısı labne ve pekmez. bisküvü vermiyorum çünkü hiç faydası olmadığından yanayım. 2 gibi etli sebze yemeğini ve yoğurt yer. 12 gibi birkez emer iki memeyi de. öğle yemeğinden sonra kşam 7 ye kadar her fırsatta emer. 7 gibi sadece meyve ve yoğurt yer. tabi sabaha kadar da her saat başı uyanıp emer. evet anne sütü önemli ama temel besinler de çok önemli. fazlaya kaçmadan ana menüleri mutlaka yemeli. işhatsız mı bebeğiniz bilmiyorum belki porsiyonlar fazla gelebilir. gündüz de 2 kere emse gayet hoş olabilir. 500 cc diyorlar anne sütü için ama bunu ölçmenin anneyi strese soktuğunu düşünüyorum.sıkıntı yapmayın düzene girecektir.kolay gelsin


fistikcik

Belki uyanınca ek gıdadan önce memeyi sunarsanız daha çok anne sütü alması mümkün olur. Korkmayın, önce süt içti diye ek gıdayı reddetmez. Misal, uyanması 8'de ise, emzirirsiniz. 9'da kahvaltı yapar. Bizim kız önce süt içmezse kahvaltıda mızmızlanıyor, süt içtiği zaman daha hevesle yiyor. Siz öğünlerden 1 saat kadar önce memeyi sunun, sonra aldığı ek gıda miktarına bebeğiniz karar versin. Çok az besin anne sütü kadar besleyicidir, alabildiği kadar alsın bebeğiniz.


EDAVOLKAN

cevaplarınız için teşekkürler önce meme emmesini sağlayıp sonra ek gıdayı sunmayı denicem.porsiyonlarıda biraz azaltmak iyi fikir olabilir.


aicha_hero

7.sonuna kadar sadece anne sutu verdim,doktorumuz 9.aya kadar ana ogun anne sutu digerleri alistirma olacak demisti bende gunde 4 kez olmak uzere sut verdim,yemeklerden 1-2 saat once sutunu aliyor sonra yemegi yediriyordum simdi ise dondum ayni duzen devam ediyor 6da sut iciyor 9da kshvalti 10/30 gibi gene sut sonra uyku ardindan oglen yemegi gene sut aksamda 7de yemek 8 gibi de sut ve uyku gecede emzirmiyorum.Cevaplamak için Üye ol