Çocuk Sinemaları

belkis soruyor: 2

 

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Damla

Ben Ilgaz'ı çocuk filmleri festivalinde bir filme götürmüştüm (şimdi güncellemelerimden baktım 2 ay olmuş, yani 34 aylıkken falan). Öncesinde televizyon tecrübesi yoktu. Elmo, Susam sokağı DVD'leri seyrediyordu ara ara.
* Çocuk filmi olmasına rağmen çok gürültülüydü (çizgi film). Benim kulağım rahatsız oldu kıstırdım.
* Koltuk yükselticiye rağmen rahat değildi, başka bir çözüm düşünmek lazım.
* Gittiğimiz filmin Ilgaz'ın alışık olduğundan farklı bir espri anlayışı vardı. Mesela gerçek hayatta olamayacak kadar önde ve iri dişli bir çocuk burnundan sümük çekiştiriyordu, öbürü de bunu iğrenç buluyor ama birlikte gülüyorlardı. Ilgaz neye güldüklerini anlayamadı çünkü sümüğü iğrenç bulduğunu sanmıyorum.
* Filmin bir bölümünde siyah top gibi kirpimsi tipler vardı, hızlı hareket ediyorlardı ve aralarında konuştukları dil anlaşılmıyordu. Bu sırada kucağıma gelmek istedi ve korktum dedi. Gayet sakin görünüyordu ama bu filmi beğenmedim artık gidelim dedi. Bu bölüm az sonra bitecek zaten eğer beğenmediysen dedim, hmm dedi geri oturdu. Sanırım görüntülerinden ve garip seslerinden rahatsız oldu, korktum şeklinde ifade etti.
* Bir bölümde Pırtlayan bir Kraliyet ailesi üzerine pırt esprisi sahnesi vardı. Filmden birkaç gün sonra ."Ben o gittiğimiz yerdeki filmdeki Pırt diyen bayanı sevmedim pek" dedi. Kibarcık.

Genel olarak da sinemadan haz etmemiş olduğunu düşünüyorum. Ama bence sorun film seçimindeydi, Susam Sokağı ve Elmo'larda da çok espri var ama espri tarzı çok farklı. Belki daha farklı bir çizgi film, daha güzeli bir çocuk belgeseli olsa çok severdi.

Sesin yüksek olmasından rahatsız oldu ama karanlık sorun olmadı. Karanlıkta oynamaya alışık, bazen (kırk yılda bir) gece uyutmadan önce ışıkla gölge oyunu oynuyoruz.


Damla

Benim oğlum evde bile Nemo'yu seyredemiyor. Bir akşam üzeri kaçırıldığı yere kadar izlemiş akşam yemekte "anne'cim neden nemo'yu götürdü o balık adam" diye dudağını bükerek ağladı. Böyle vicdan halinde ilk kez gördüm. Aynı gün içinde bir-iki kere daha duygulandı Nemo sayıkladı. Mutlu sonla bitmesini göstermek için devamını izlemeye ikna etmeye çalıştık ama kabul etmedi. Ben de henüz adrenalin içeren şeyler için küçük olduğuna karar verdim. Nemo sinemalarda oynarken daha çocuğum yoktu, bir arkadaşımın çocuğu Nemo'nun annesinin öldüğü sahnede sinemayı yıkarcasına ağlayarak çıkmışlardı salondan.Cevaplamak için Üye ol