2.5 yaş uyku sorunu

ozlem3 soruyor: 4

2.5 yaşındaki ikiz kızlarım uyumamak için inatlaşıyor. Uyku rutininin her aşamasına direniyor, ağlayarak ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Ne babasının ne de benim dayanacak sabrımız kalmadı. Yeni bebek doğduktan sonra herşey çok daha kötü bir hal aldı. Gece yarılarına kadar uykuya direnip beni ve sabah erken işe giden babalarını perişan ediyorlar. Aynı şey öğlen uykusu için de geçerli. Erken kalkıp kreşe gittiklerinden öğlen uykuları geliyor ama uyumamak için çılgınlar gibi ağlıyorlar. Bir türlü bir düzen oturtamadık. Lütfen yardım edin.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


CokBilmis

Hep beraber yatmayı deneseniz?

Benim kız da bazen sapıtıyor. Işıkları kapatıp, hepberaber yatıyoruz. Gerçekten yatıyoruz ama numaradan değil.
Eşim de, ben de 9 buçukta uyuyoruz :) Çok ısrar ederse "sen git oyna" diyorum. Tabii benimki tek başına olduğundan sıkılıp geri geliyor. Sizinkiler tek başlarına oynamayı eğlenceli bile bulabilirler, tabii, bilemiyorum :)

En son çare olarak yatakları derinse ve parmaklıkları aşıp inmeyi başaramıyorlarsa, yataklarına yatırın ve ağlamalarına aldırmayın. Aldırmayın derken, dönün arkanızı gidn anlamında söylemiyorum tabii. Siz de yanlarına girin ama ne kadar ağlarlarsa ağlasınlar, istediklerini yapmayın.

Şu anda kendi benliklerinin farkına varıyorlar ve kendi istedikleri olsun istiyorlar. Manasız bir şey istediklerini fark etseler mesela uykusuzluktan ölseler bile kendilerini ispatlamak için ayak diretiyorlar.

Henüz bence çok ciddi noktalara gelmedi inadı. Ama gerekirse kendimi kızımla odaya kitler, lambanın düğmesini söker ve "ben uyuyorum, sen karanlıkta ne yaparsan yap" derim. Biraz despot muyum, neyim? :)

Anne benim, çocuk olan o. Zamanla bu kural hafifleyerek yok olacaktır ama şimdi en şiddetli biçimde kural şu: Anne her zaman haklıdır :)


elfide

2,5 luklar için birşey diyemem. Ama küçük olanı emziğe alıştırın yada kendi kendine uyumaya alıştırın. Ben bu işi emzikle başarmıştım. Taki kızımın diş dönemi geldiğinde büyük oğlum kendi kendine uyumaya başlayınca bu seferde küçük kız uyumamak için direnmeye başladı. Bende taviz verince şimdi onunla uğraşıyorum. Düzen kurmuşken geri düzen bozduk..


ozlem3

elfide bebek ile ilgili bir sorun yok. Yalancı memeye alıştı gibi (dilimi ısırayım:)) henüz gaz sancıları başlamadı; umarım başlamaz. Ama kızlar yüzünden delirme noktasındayım.


çokbilmiş önerin için teşekkürler. Bence de hep birlikte uyumalı. Umarım babalarını ikna edebilirim. Gerçi ikiz olduklarından biz olmasak da kendi başlarına gayet iyi idare edebiliyorlar.


elfide

Bende çokbilmişin yöntemini uyguluyorum ama sizde bencede faydası olmaz. İkisi beraber kalkıp birbirlerine arkadaş olabildikleri için sizi aramayabilirler ve siz bu arada anne baba ve 3 numara uykuya dalmış olabilirsiniz :)Cevaplamak için Üye ol