sütüm artmıyor.

nanna soruyor: 10

benim 7 haftalık bir oğlum var.oğlumu emziriyorum ancak yetmiyor.2590 gr doğdu.düşük doğum ağırlıklı olduğu için çok yemeliymiş ve bebeğim gerçekten her öğün yani 4 saatte bir 120 yiyor şu an.benim sütümse sabahları 70 ,75 diğer öğünlerede ise en fazla 40 süt sağabiliyorum ve inanılmaz su içiyorum.öğünde atlamıyorum.sizce ne yapmam gerek.emziriyorum veya sağdığım sütü veriyorum ve üzerine de mama vermek zorunda kalıyorum.sizce sütümü nasıl arttırmalıyım?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


dilekmerto

sevgili nanna..bende senin gibi oğlum 8 haftalıkkken sütümü nasıl artırabilirim diye sormuştum..gelen cevaplar hepimizin aslında bildiği şeylerdi..ama en önemlisi motive etmesiydi..o gün yazan tüm arkadaşlarıma minnetarım..ben yaptıklarımı sayayım..bol su içtim..günde yaklaşık 3-4 litre..maltana,ıhlamur,ısırgan otu çayı,rezene şekersiz komposto tükettim..yeşillik özellikle dereotu,roka,semizotu  yedim..düzenli sağdım..her 3 saate bir..oğlum emdi arkasından sağdım..gece bile kalkıp sağdım..düzene girince gece sağmayı bıraktım..fırsat buldukça uyudum..işim çok sıkınyılı..mümkün olduğunca gerilmemeye çalıştım..sende yapabilirsin..sık sık emzir..doymuyorsa üzerine eklersin..ama göreceksin bir bakmışsın mama giderek azalıyor..bebeğin henüz çok küçük saat hesabı yapma..ne zaman istiyorsa emzir..bol sütlü günler inşallah..sevgiler..


Di

sadece su degil de degisik icecekler deneyebilirsin belki.. ben o donemde cok fazla kefir icerdim mesela.. sonralari farkettim ki ihlamur bende inanilmaz sut yapiyor.. herkeste farkli olabiliyor bu etken.. dr un izin  verirse sut arttirmaya yonelik gida takviyeleri var.. ayrica malt icecegi de deneyebilirsin.


ebruveduru

bende daha gecen hafta konuda yardım istemiştim nanna.saolsun arkadaşlar dilekmertonun dediği gibi motivasyonumu artırdı.bitkisel çaylar ,bol su ve sıvıya katılıyorum ama bi de doktorumun verdiği hapın üstüne tanımam her eczanede yok ,hatta bilmiyolar ama bulabilirsen dene derim.bugün 2. kutumu aldım ben de zor buldumtamamen doğal çöven otu kapsülü.ama biraz kötü kokuyorsun haberin olsun.pastırmanın dışının kaplandığı ot :) kokuyu tahmin edersin ... adı :FENUGREC 

umarım sütün çabucak artar.ayrıca doktorum der ki ;bazı annelerin sütü 2. aydan sonra artarmış... sevgiler


sunny

dereotu çok işe yarıyor sabah öğlen akşam bol bol dereotu ve bol su. inanılmaz artırıyor.
ayrıca incir kürü de çok faydalı süt için. ben bunları yaptım ve çok bol sütüm var. umarım seninki de artar.


algida

Canım sen sabah 70-75, diğer öğünlerde 40 cc sağıyormuşsun daha ne olsun
Ben günde toplam 70 sağabiliyorum başka da gelmiyor.Bence sütün var sütüm yok diye düşünme işte o zaman olmaz.Bi de bebişin bi emişinde bir göğsünü kaç dk emiyor.ben konu açmıştım benimki her iki göğsümü toplam 5 dk emiyor.nanna

teşekkür ederim arkadaşlar.bende maltana yı deniyorum şu an.günde 1 kutu içsem yeter sanırım.dereotunu da yiyorum aç karnına yemeklerden önce.hipp natal da içiyorum emziren anneler için.bunun dışında evde malzeme oldukça komposto tüketmeye çalışıyorum 4 litreye yakın su  da içiyorum ancak gün içinde 40 ı geçmiyo sütüm.umarım artacaktır sizlerinde dediği gibi.algida benim bebeğim genelde aktif olarak 2 dak emince uyuyor göğsümde uyuyarak emmeye devam ediyor ama çok güçlü ememiyor tabiki.senin bebeğin kaç haftalık?sunny incir kürünü de denedim o da işe yarıyor gerçekten ama şimdilik kuru incrii tüketiyorum.


sunny

incir kürü zaten kuru incirden yapılacak, sana tarif vereyim. 9 tane inciri kesip az su ile kaynatıyorsun süzüp sabah akşam içiyorsun. 2 günde bir kaynatıp içersen 1 haftada bayağı farkediyor. Ertesi hafta bu sefer dereotuna geçiyorsun. Sabah akşam dereotu, ben bu şekilde 9. aya kadar bol bol süt verdim bebeğime. Dönem dönem azalmalar oldu hemen bu şekilde eski haline getirdim , hala da iyi durumda Allaha şükür. Sen de dene bence işe yaracaktır.


nanna

evet bende biliyorum incir kürünü onu yaptım 3 gün üstüste sabah akşam kaynatıp içtim.faydası oluyo gibi sanki.şimdi de dereotunu yiyorum sabah akşam yemeklerden önce yersek daha fayda ediyormuş.
kara dut da işe yarar mı acaba süt arttırma için?beyaz dutu duymuştum.sunny ne güzel inşallah bende senin gibi olurum.emzirmeyi çok seven bir anneyim çünkü hemen mamaya sarılmak istemiyorum .son damlasına kadar vericem.sunny

sen zaten kilit cümleyi söyledin bu çok önemli emzirmeyi çok seviyorsun aynı şekilde ben de çok seviyorum şu bir gerçek ki bu olayın yiyip içme yanında psikolojik bir tarafı da var yani emzirmek istediğin sürece sütün oluyor gerçekten. ilk haftalarda ben de aynı durumdaydım sonra emzire emzire sütüm arttı, işe başlayınca azalır dediler daha çoğaldı hatta. çünkü ekstra özen gösterdim yediklerime. bu arada kilo da verdim ne bulursam yemedim eski kiloma çoktan döndüm. yanlız neden sağarak veriyorsun onu anlamadım sağarak sütünü artiramazsın emzirerek çoğaltabilirsin. ikisi aynı şey değil. en iyi makina ile bile sağsan bebeğin emdiği kadar süt çıkmaz ve o ölçümlerin de muhtemelen emdiğinde çok daha fazla emiyordur bebek .. yani çıkan süte bakıp da moralini bozma derim.


nanna

emziriyorum üzerine sağıyorum ama doymuyo ağlıyo az sonra bizde mama veriyoruz.bazende sadece sağıyorum sıksık sütüm artsın diye çünkü mama yiyince geç acıkıyo.göğüsümde uyuyo zaten birazcık emdikten sonra o yüzdende bazen 1 saatten fazla emiyor.inşallah bende uzun süreler emzirebilirim bebeğimi ve inşallah sağdığımdan daha çok emiyordur kuzucum.Cevaplamak için Üye ol