Saçlarının uzaması için ne yapmalı...

burcumiray soruyor: 9

Kızım 16 aylık, doğduğunda kabak kafalı bir bebekti. Aradan geçen 16 ay boyunca da saçları pek uzamadı. Erkek gibi kısacık ve cansız. Henüz saçına makas değmedi. Eğer o gün elbise ya da pembeli kıyafetler giydirmediysem gören herkes erkek mi diye soruyor.
Kimi ne göre saçlarını kazıtırsam daha gür çıkarmış ve daha hızlı uzarmış. Ama ben nedense bu düşünceye pek inanmıyorum. Acaba bu iş için özel bir bakım, bebek şampuanı falan varmıdır???
Bu konuda tecrübesi olan varsa fikirlerini almak isterim.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


daco

Bunun için şampuan var mıdır bilemiyorum ancak kazıtma konusunda şunu söyleyebilirim: Bebekler dahil hepimizin saçları eşit boyda değildir. Kazıtıldığı zaman saçlar uzamaya başladığında, tüm saç telleri  aynı anda uzadığından ve aynı boyda olduğundan saçlar gürleşmiş, fazlalaşmış gibi görünür. Sadece kazıtmak değil mesela uzun saça, uçları küt kesim yapıldığında da sanki gürleşmiş hissi verir. Uzun saç ile aynı uzama ölçüsüne sahip olsa bile, kısa saç daha çabuk uzarmış gibi gözükür.


Konunun uzmanları daha iyi bilir, şayet bu durum vücutta başka bir eksikliğin yada fazlalığın belirtisi değilse hiç önemli değil bence. Birde genetik faktör var, ailenin kadınlarının saç yapısı nasılmış, şimdi nasıl mesela. Daha bu yaşlarda bitkisel, gayet zararsız bir müdahale bile olsa ben hiç denemezdim, benim kızıma da neredeyse 2 yaşına kadar erkek mi diye sordular, neyi değiştirecekse ?  

 


burcumiray

Genetik faktör mutlaka vardır, bende kel kafalı bir bebekmişim o zaman annemler saçımı 2 kez kazıtmışlar. Şuan inanılmaz kıvırcık saçlara sahibim ve bunun nedeninin kazıtma olabileceği düşüncesindeyim bu nedenle kazıtmaya yanaşmıyorum ama biraz daha kız gibi gözüksün tokalar takayım istiyorum. Benimkisi tamamen kendi egomu tatmin etmek biliyorum ama bir çareside varsa da değerlendirmek istiyorum.


MCA

Dr. Kadir Tuğcu'nun kazıtmanın alakası olmadığı ile ilgili bir cevabını okumuştum. Benim kızımın da pek saçı yok. Bence bu genetik bişey. Beklemekten başka çaresi de yok gibi:) ben pembe giydirmempek hep sorarlar erkek mi diye, bozulmuyorum buna. Bende öyleymişim bebekken :)


nilinmasali

Badem yağıyla banyodan yarım saat önce masaj yapıyorum demişti bir arkadasım sac diplerini besleyip güçlendiriyormuş,o anne olarak işe yaradıgını söylüyor,ben dısardan bakan göz olarak bir fark göremediğimi ona söyleyemiyorum:),kızı 9-10 ay civarıydı bu uygulamayı yaptıgında bir zararı olur mu olmaz mı bilemiyorum ama...azzraa

Benim kızımın saçlarıda çok kısa.herkes saçlarını kestirip kestirmediğimi soruyor.Çoğu kişi 2 yaşından sonra düzene girdiğini söylediler.Birisinden de menekşe yağı duymuştum.Şampuanın içine koyuyormuşsun.Ama ne yaparsan yap biraz da genetik.Benim eşimin saçları ince telli kızımında aynı şekilde...


tubavekizlari

benim kıza dr çinkolu vitamin şurubu vermişti ondan sonra çok gürleşti saçları ama saçı için vermedi, zayıf old. için vermişti, 


aytul79

bence hiç acele etmeyin. büyük kızım 3 yaşına kadar saçsızdı. 3 yaşında biraz uzamaya başladı. şekilli olması için kestirdim. şu an 4,5 yaşında upuzun ve gayet sağlıklı saçları var. kazıtma konusunu o dönem doktorumuzla görüşmüştüğümde bu yöntemin saçların gür çıkmasında bir etken olmadığını, kazıtarak saç köklerinin sayısının artmadığını belirtmişti. bende o nedenle hiç kazıtmadım. öyle badem yağı yada extra başka ürünlere de hiç başvurmadım. sanırım tüm kız anneleri kızlarının güzel saçlarının olmasını istiyoruz :)


burcumiray

İnşallah dediğiniz gibi olur. Güzel ve sağlıklı saçlara kavuşuruz.


nurus

uzar saçlarınız hiç acele etmeyin.satılan çok güzel cicili çiçekli saç bantları var.alıp takabilirsiniz.


Cevaplamak için Üye ol