Kabızlık, kaka yapmayı sevmiyorum diyor, tutuyor

baisy soruyor: 10

başlıkta tüm derdimizi sıraladım aslında, kabızlık sorunu ne zaman başladı hatırlamıyorum bile bir birbuçuk yaş civarı olabilir, tuvalet eğitimini de çoktan tamamladık ama bezi varken de böyleydi , kardeş ve taşınma gibi travmayik dönemlerimizden de önce... doktor tavsiyesiyle duphalac içtiğinde de, günde ikişer üçer kuru kayısı hurma ceviz vs yediğinde de.. yapmıyo tutuyo yapmak istemediğini söylüyo artık bi haftayı bulunca da kavga dövüş fitil koyuyoruz yapana kadar ağlayıp söyleniyo yapar yapmaz da her zamanki gevezeliğine dönüyo bi sonraki haftaya kadar rahatız:( şubat gibi bi ay kadar hergün yaptı o sıra ne değişti bilmiyorum sonra yine eski düzen... ne yapmalıyım hiç bilmiyorum artık.. dediklerinizin hepsini birleştirip süper bağırsak çalıştırıcı diyete sokmayı planlıyorum... daha da tutmaya devam ederse artık ne olur bilmem... benzer tecrübe yaşayan hatta çözümü bulan var mı?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


MELEKLER

kabak yemeği fln denesene..vey aonu rahatlat vey apedegoga götür canı acıyor demekki.


ozlemkurt

Aynı durum uzun zamandır bizde de var. Kakayı olabildiğince tutuyo yapmak istemiyor. Çok zor bir durum. Herşeyi denedim ilaçlar kayısılar ama hiç biri çare olmadı. Bende kendi haline bıraktım. Hiç ilaç falan vermiyorum. Bu konudanda hiç bahsetmiyorum. Kendi haline bıraktım. 3 günde bir zorda olsa yapıyor. Önceden ağlıyordu. şimdi zorlansada ağlamıyor. Gece kalkıp ağlayarak kaka yaptığını biliyorum.Betul_lalezeynep

Biz yaşadık ve ılık sütüne harnup pekmezi koyarak çözdük çok şükür.


Ebru_A

Biz hala yaşıyoruz, aylarca çözmek için uğraştım, yalvardım, ağladım, sinir harbine dönüştürdüm, doktorun önerisiyle lavman ve fitile başvurduk, hepsi ters tepti. En sonunda kendi haline bıraktım. Kaka konusunu ne kadar gündemde tutarsak fobisi de o kadar büyüyordu. şimdi evde sormuyoruz bile. 3-5 günde bir tutamayıp kiloduna yapmaya başlayınca "anne kaka" diyor, oturtuyorum lazımlığa. Özlemkurt'un dediği gibi uykusundan uyanıp kaka yaptığı bile oluyor.


Bunun dışında günde bir kaşık duphalac devam ediyoruz, bulabilirseniz sokol şurup da çok etkili. Yiyeceklerine eskisine oranla özen gösteriyorum. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek alıyoruz. Evde kuru meyve tabağı hep artada, arada atıştırıyor, eti burçak bisküviyi sevdi, ondan bulunduruyorum ve artık bende kafama takmamaya çalışıyorum. 


sarayli

benim kızım da kakasını yapmak istemezdi. en sonunda poposunda çatlak olabileceğini düşünüp çocuk cerrahına gösterdim ve gerçekten de poposunda çatlak varmış. kızım canı acıdığı için kaka yapmak istemiyormuş. 6-12 ay arası tedavi süresi var dedi dr. 10 gün önce son kontrolüne götürdüm ve kızım artık iyileşti. bizim tedavimiz 12 ay sürdü ama tedavinin başlamasından 1 ay sonra rahatça kaka yapmaya başladı, 3 ay sonra kendi isteğiyle tuvalete gitmeye başladı. size de tavsiye ederim. bi cerraha gösterin. allah yardımcınız olsun.aycasurul

Kakaya sıkıştığında alaturka pozisyonda yaptırmayı denediniz mi? Yani klozetin üzerine ayaklarıyla çıkarıp çömeltip yaptırmak.

İlginç gelebilir ama biz böyle aştık. Yazmıştım hatta:
http://ruzgarist.blogspot.com.tr/2014/01/evreka-evreka.html


Ebru_A

Evet yazmayı atlamışım çocuk cerrahına gittik, bizde çatlak çıkmadı, muhakkak ilk önce o ihtimali eleyin.


glgncnr

oğlum da aynı.. kakayı bekletmeye çalışıyor, yapmak istemiyor, doktor kontrolünde düzenli duphalac kullanıyor, bu ilaç kakanın sertleşmesini önlüyor, fitil veya lavman ise çocuğu çok korkutuyor ve süreci uzatıyor. kolaylıklar dilerim, zor bir durum.....baisy

cevaplar ve yorumlar için teşekkürler, kuru kayısı haşlamayı deneyeyim bir de... zamanla geçecek elbet, belki yanında ya da kendine bu konudan hiç bahsetmemek gerek ama insan gün sayınca ister istemez soruyo kaka geldi mi diye, daha hiç gelemedi... bakalım biz nasıl kurtulacağız bu sorundan..


chroma

Öncelikle eğer gitmediyseniz bir çocuk gastroentroloğa gidin, bağırsakla ilgili bir problem olabilir. Biz de epey bir müddet bireysel çaba sarfedip başedemeyince doktora gitmiştik, çok şükür bir problem çıkmadı. Psikolojik demişti doktor. Kaka yaparken canı acıyacağını düşünüp daha çok tutuyor, tuttukça birikip sertleşiyor, biriktikçe daha çok canı acıyor gibi bir kısırdöngü içerisindeydik. Osmolak önerdi bize, öncelikle rahat yapmasını sağlayıp o korkuyu unutturmalısınız dedi. Ayrıca sık sık sorup durmayın, üstüne gitmeyin, üstüne gittikçe inada biner dedi. Ve haklı çıktı. Konu gündeme gelmedikçe kabızlık da kendiliğinden kalktı ortadan. Bu çocuklar çok acaip, sırf anne babayı sinir etmek için kakayı tutanlar bile var. 
Çok mecbur kalmadıkça fitil, lavman vs yapmak istemedik. Dr'dan önce bir kaç kez popoya zeytinyağı sürmeye çalışmıştım da epey itiraz etmiş, ağlamıştı çocuk. Pişmanım şimdi, keşke zorlamasaymışım. Korkusunu arttırmaktan başka işe yaramadı. Ayrıca aycasurul çok haklı. Rahat kaka yapabilmesi için dizlerin popodan yukarıda durması gerekiyor. Alaturka tuvalete tutabilir ya da alafranga klozette dizlerin yükseltmesi için ayağının altına tabure vb koyabilirsiniz. Geçmiş olsun.


Cevaplamak için Üye ol