nEden konuşmuyo ki:((

pink09 soruyor: 7

geçenlerde oğlumdan 20 gün küçük kızı olan arkadaşımla tatile gittiğimizde ve onun bi çok kelimeyi söyleyebildiğini görünce bu konuya takılmıştım ama bu aralar çok üzülüyorum oğlum 16 aylık ve hala çok az kelime söylüyo 4-5  tane falan herşeye baba diyo bana bile etrafımda erkek çocuklrı geç konuşur diyenler oldu ama bilemiyorum daha bir kere bile anne demedi aynı durumu yaşayan yada fikri olan varmı :((

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


scanturk

Benim kızım da 7 -8 kelime biliyor onlarida mecbur kalıp sıkışmasını sürece kullanmıyor :) biraz keyfe keder yani babasında geç konuşmuş ondan sanırım nilsafak in dediği gibi hala da cok konuşmaz :) hic canınızı sıkmayın her cocuk farklı gelsin gösterir Allah saglık versin


kle

Benim oğlum da 16 aylıkken 4-5 kelimeyi geçmiyordu.Ben de üzülüyordum.Ondan 3 ay küçükler bile daha fazla kelime kullanıyordu.Şimdi kullandığı kelime sayısı 20 yi geçti.Hiç üzülmeyin her çocuğun gelişimi farklı. 


pink09

genelde duyduklarımda hep bu tarz şeylerdi erkek çocuklarının geç konuştuğu falan.tabiki her çocuğun gelişimi farklı ama bu bende bi merak uyandırdı yani e artık oğlum bi sus diyeceğimiz günleri bekleyelim bakalım sabırsızlıkla:))))))


aylajeff

bence hiç kafana takma .. benim oğlum ilk kelimesini 18,5 aylıkken kullandı oda pamba yani lamba oda arada bir .. senin oğluşun yine 4-5 kelime kullanıyormuş..  birkaç kelimeden sonra 6 ay içinde söküldü şimdi susturamıyorum üst üste 10 kere anne diyo offfff diyecek oluyorum sonra ağladığım günler geliyo aklıma.. ben denver testi bile yaptırdım hatta burayada yazdım .. gerçekten erkek çocukları geç konuşuyor hiç ama hiç üzülme onunla bol bol konuş tekerlemeler söyle ve en önemlisi fazla  tv izletme ..:)))  


babu

Onemli olan kendine soyleneni anlamasi. Bunu bize bir cocuk norologu soylemisti. Konusma gecikebilir, onemli olan alici kisminin iyi calismasi. Anne nerede dediginizde sizi gosteriyor mu mesela veya komut aliyor mu? onu bana ver, bunu kapat vb. Onlari yapiyorsa hic endiselenmeyin eninde sonunda konusmaya baslayacaktir, bu zeka ile de ilgili degil. Her cocuk farkli alanlarda farkli hizlarda ilerliyor. iflah_olmaz

benim oğlum 14.ayını bitirmek üzere.baba-mama diyor.arada bi ıneee(inek resmini eline alarak)diyor.tüm nesnelere de IMME diyor.ne anlama geldiğini bilmiyoruz.atuyorum yolda top gördü mesela hemen işaret edip IMME diyor.evde resim bulup bana gösterip  ımme der:-))

bende merakla konuşacağı günleri bekliyorum:-))

 

 


polen

oğlum 18 aylıkken kelimeler söylemeye başladı,ve hızla arttı,ama asıl 2,5 yaşından sonra ne dediğini benden başkaları da anlayabildi.şimdi ise susmuyor,hatta araba kullanırken uyuduğunu susmasından anlıyorum,bazen de uzaktan kumandayı ona tutup sesini kısasım geliyor,o derece yani.
merak etmeyin daha erken konuşması için.
Cevaplamak için Üye ol