Kendi vücudunu tanıma

DogalAnne soruyor: 10

Batıkan son zamanlar da bezlenirken yada banyo yaparken , kafasını kaldırıp 'pipi'sine bakmak istiyor ve bende sesimi çıkartmıyorum evet oğlaum pipi gibi bir yaklaşıomda bulunuyorum sadece ;)
Ama bir taraftanda ellemek istiyor, tedirgin bir biçimde ve ona da müsade ediyorum zaman zaman çünkü hep atlet vs. giydiği için mesela göbek deliğini de yeni fark etti sayılır :)

Bu konuda ne yapmam gerektiğini tam olarak bilemiyorum yani bane göre vücudunu tanımalı,ü bilmeli keşfetmeli diye düşünüyorum fakat bir taraftan da tedirgin oluyorum acaba yanlış birşeye mahel verirmiyim diye :(

siz neler düşünüyorsunuz? Böyle durumlarda ne yapıyorsunuz, nasıl yaklaşıyorsunuz yada başınıza geliyor mu?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ElfAna

Sordugu kadarini cevaplaman yerinde olacaktir. Ekstralara girmene gerek yok simdilik:)


DogalAnne

bişe sormuyorki sadece ellemek istiyor, çekiştiriyor filan, bende sesimi çıkartmıyorum!!


ikicocukannesi

son derece normal,
erkek bebekler dort aylık civarı pipileri oldugunu farkediyorlar,
kızlarda daha gec bu durum.

kardes de elliyor pipiyi, aynı tarif ettiginiz gibi cekistiriyor, uzatıyor. altını acarken konusuyor musunuz? bak simdi cis yapmıssın bende senin pipini/kukunu temizleyip yeni bez takacagım gibi.

cinsel egitim icin uzmanlar uc yas civarı diyorlar lakin ben biraz panik bir anneyim. kızımda krese gittigi icin yani sosyallestigi icin bu egitim isini one cektim. krese basladıgı gunden itibaren her altını actıgımda kuku ve memisler icin buraları senin ozel bolgen buraya sadece ben baban ve nuray teyze(kreste popis acan) dokunabilir, o da popisi temizlemek yeni bez takmak icin tamam mı kızım diyorum. dudagından opmuyorum, kocamla da dudaktan onun gorecegi sekilde opusmuyorum. zira bebekler ilk uc yıl anne babayı rol model alıyorlar. dolayısıyla bizdeki her hareketi dogal addediyorlar. ilerde bu tarz bir harekete maruz kalırsa eve soylemekte gec kalmaması icin cok dikkatli davranmaya ozen gosteriyorum. beni hafif paranoyak yapıyor cinsel istismar haberleri...icim daraldı yazarken bile,,,

aklıma gelenler boyle.
kolaylık dilerim. 


DogalAnne

İki çocuk annesi,
öncelikle tebrik ediyorum, 2 çocuk ve oldukçada yakınlar birbirlerine ay olarak ne güzel :))
Ben de en çok bu durumdan rahatsız oluyorum ve oldukça önemli benim içinde ve katiyen yanlış yapmak istemediğim bir konu, erkek- kız diye asla ayırmak istemiyorum..
Şuan için sadece tanıması gerektiğini düşünüyorum ve ses çıkarmıyorum fazla yani elleme- dokunma- yapma vs. gibi,
bilemiyorum umaarım doğru yoldayımdır..

sevgimle,


MineAda

Benim kızımda illaki temiz olması için  tuvalete çişini yaparken arasıra açıp bakıyor "anne kukuşum pislenmiş temizle" diyor temizliyorum. Ona da "annecim kukuşunu elleme çünkü ellerin kirli olabilir mikrop kapabilirsin" diyorum. Geçen günde arkadaşımızın oğlu kızımla 40 gün araları var ilk kez onun pipisini gördü. "Anne Ataberk'in kukuşu başka" dedi. Bende "evet kızım Ataberk'in pipisi var kızların kukuşu olur erkeklerin pipisi" deyip sorusunu cevapladım ve konuyu kapattım.
Cinsel kimliklerini yada haz duygularını 3 yaş civarı farkkediyorlar. O yüzden henüz meraklanacak yada korkulacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Merak edeceklerine yaşlarına uygun şekilde kısaca bilgilendirilmeleri gerektiğini düşünüyorum.annevebebis

Ben de aynı endişeyi taşıyorum. Normalde altını ben açtığım zamanlar oğlumun pipisini ellemesine izin vermiyorum. Bunu başka şeye dikkatini çekerek sağlıyorum. Eline sevdiği bir oyuncağı veriyorum mesela. Bunun için 3 gerekçem var. İlki pipisini çekiştirirken zarar vermesi endişesi; ikincisi, ne de olsa çişin değdiği bir alan ve elleri sürekli ağzında olduğu için o bölgeye değmiş olmamasını tercih ediyorum; ve üçüncü olarak da cinselliğini tanıması için erken olduğunu düşünüyorum.

Ancak bakıcımız geçen gün altını açmış, bir baktım pipisini ellemesine mıncıklamasına müsaade etmiş. Bana da "bak nasıl da kıkır kıkır gülüyor elledikçe" dedi. "Bırak vücudunu tanısın" dedi. Abla yapma elletme dediysem de zaten ellemiş ve kırkır kıkır gülmüştü bebiş. Bir yandan da bakıcımız haklı olabilir mi diye düşünüyorum....

???


annevebebis

Öncelikle 3 aylıkken darlık vesilesiyle sünnet oldu, pipi derisi hala tam olarak olması gerektiği gibi değil. Çekiştirip zarar verir endişesi ağır basıyor. Ve tabi ki 13 ayı cinselliğini farketmesi açısından erken olarak algıladığım için ellemek istediği zamanlarda ilgisini başka yöne çekmeye çalışıyorum.

Ama diğer yandan da soruyorum. Bunu da önceki mesajımda "Bir yandan da bakıcımız haklı olabilir mi diye düşünüyorum" diyerek ifade ettiğimi sanıyorum.

Bakıcımın sözlerine kulak vermeli miyim sizce? 13 ay normal bir zamanlama mı?

not: Pipiyi vücudun bir parçası olarak görmüyorum ve çok ayıp birşey olduğu için burada kamuya açık bir alanda bunu konuşuyorum desem inanmazsınız herhalde :)


ozguranne

Bizde de ayni sekilde bir merak ve elleme istegi var. Ben herhangi bir tepki vermeme yolunu sectim. Bence vucudunu tanimasi hatta haz almasi kotu bir sey degil. Daha kucukken de vardi bir merak ama tam ne zamandi hatirlayamiyorum. 


Henuz cok kucuk oldugu icin, burasi ozel bolge kismina girmedim. Ama baskalari varken dondon(elaca da kilot) olmadan gezemeyiz, mutlaka giyinmeliyiz kismini insan ister istemez belirtiyor. Yani sunu demek istiyorum. Bazen tuvalet sonrasi ciplak halde (ben ellerimi yikarken) bizim odaya ya da kendi odasina gidebiliyor, sonrasinda giyiniyoruz. Ama evde misafir varken, o halde gitmiyor. Yani kafasinda bir ayrim oldugunu hissediyorum. kuzum

Prof. Dr. Bengi Semerci'nin Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşmalıyız isimli kitabı mutlaka her ebeveyn tarafından okunmalı kanımca. Hayati bilgiler taşıyor. Cinsellikle ilgili bu küçük yaşlarda yapacağımız hatalar çocuklarımızın tüm ömrüne yansıyacak. Suçluluk duygularını geliştirip karşı cins ve kendi cinslerine olan duygularında olumsuzluklar oluşturacak. Ve her yaşın bir cinselliği vardır. bu bizim anladığımız anlamda bir cinsellik değil tabii ki. bu bölgeye ne çok dikkat çekmeye çalışmalıyız ne de pis kaka şeklinde davranmalıyız. çek elini demek, elletmemek daha çok ilgisini çekip tek başınayken ilgilenmesi şeklinde son bulacaktır. söylediğim kitap mutlaka okunmalı.


zeyzey

bizim oğlan da birkaç aydır altını değiştirken yüzünde garip bir ifade ile pipisini çekiştirip duruyor [gülmemek için kendimi zor tutuyorum bazen :)]. en başta nasıl tepki vereceğimi bilemedim, panikle elini çektim ama fayda etmedi elbette :) elini hemen yeniden götürdü. doktor kontrolünde durumu anlattık, tepki vermememizi, görmezden gelmemizi salık verdi.

biz de öyle yapıyoruz artık. ama yine de olayı abartmasın diye alt değiştirem işini hemen bitirmeye çalışıyorum pipisiyle çok ilgilenmeye başlayınca.

kuzum'un bahsettiği kitabı da hemen temin etmeye çalışacağım. çünkü sadece cinsel organıyla oynaması durumunda değil, diğer durumlarda da (emmediği için bazen merakla göğsümü açmaya-ellemeye çalışması, birlikte tuvalete girmek, banyo yapmak- ki kimse olmadığında evde onu pusetine oturtup puseti de duşakabinin önüne çekip alt çamaşırımı çıkarmadan duş alıyorum-doğru mu, yanlış mı yoksa sadece komik mi bilemiyorum) nasıl davranacağımı bilemiyorum.

bu arada tavsiye için teşekkürler kuzu :)


Cevaplamak için Üye ol