İşyerinde kaç aylık olana kadar süt sağdınız?

zeynepanne soruyor: 3

Arkadaşlar, kızım 11.ayını bitirdi.
hala günde 2 sefer süt sağmaya devam ediyorum. sağmaktan hiç şikayetçi değilim, mutlu oluyorum hatta.
ama artık takdir edersiniz, sağdığım miktar oldukça azaldı. sizlerin tecrübelerini merak ediyorum.

sorularım:
1-sağmayı günde 1 sefere indirsem mi? bu akşam için daha çok süt biriktirmemi sağlar mı, yoksa sağım sayısını azaltınca süt de azalır mı?

2- ne kadar süre ile sağmaya devam etmek gerek? sizler kaç aylık olana kadar sağdınız?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


EmineKartal

ben de o aylarda ayni seyleri düsünüyordum sizinle. ama sagma sayisini bire indirmek veya gün icinde hic sagmamak dogal olarak süt üretimini azaltiyor bunu unatmamak lazim.
ben söyle yaptim:
11. aya kadar günde 2 sefer sagarken (sabah 11, aksam 4 gibi) 11. aydan sonra gün icinde sadece 1 kez (2,5 civari) sagdim. 1 yasindan sonra da gun icinde sagmayi biraktim. ama gün icindeki sagmayi bire düsürdügümde de, biraktigimda da kizimi sabah, gece yatarken ve gece uyandiginda olmak üzere en az 3 kez emziriyordum. simdi ise 15 gün öncesine kadar sabah, aksam olmak üzere iki ana emzirme disinda, yanindaysem bazen gündüz uykulari öncesi, bazen de keyfe keder emiyordu. Yalniz bizim durumumuz biraz farkli, Beyza 15 gündür anneannesi ve dedesiyle Kirklarel'inde köyde kaliyor haftaici. bunun icin haftaici evde süt sagiyorum, kuzuya haftasonu götürmek icin. ilk 10 gün sabah aksam sagarken artik bu hafta sadece geceleri sagmaya basladim, cunku miktar gercekten azaldi. bu nedenle kendime bile itiraf edemesem de bizim emzirme sezonumuz yavas yavas kapaniyor gibi gözüküyor:(
not: ancak su an kizim yanimda olsaydi ve ben süt sagmiyor olsaydim, hem süt miktarim bu kadar azalmazdi hem de sütüm eskiye oranla azalsaydi bile ben sagmadigim icin fark etmedigimden "oooo ben en az 2 yasina kadar emziririm daha" diye düsünebilirdim.
yani emzirme veya sagma seanslarinin azalmasi süt miktarini azaltiyor, bu kesin. ama ben 1 yasindan sonra da süt sagmaya devam etmek istemedim, süt iznimi dogum iznimin arkasindan zaten toplu kullanmistim. gün icinde iki defa en az 15-20 dakika ortaliklarda olmamak, kimse bir sey demese de sorun yaratiyormus gibi geliyordu bana...
sonuc itibariyle siz, kendi psikolojinize ve isyerindeki havaya göre karar verebilirsiniz duruma.
ancak süt miktari azaldiysa da belli bir aydan sonra sagmaya devam etseniz de süt miktarini daha fazla artiramiyorsunuz bence, ama sagma seansini ortadan kaldirmak elbette ki miktari daha da azaltiyor.


zeynepanne

sevgili emine, teşekkür ederim cevabın için.bence kızın emmeye devam edecek sen sağmasan da. etrafımda sağmayı bıraktığı halde, sadece akşamdan sabaha emzirmeye devam eden çok anne var. ben de onlardan olmayı isterim açıkçası.
süt sağma konusunda sıkıntım yok, mekan ve kişilerle ilgili sorunum da yok şükür. ama hani iyice azaldı artık bu miktarlara değer mi diye merak ettim.
ben de belli bir aydan sonra artık sık sık da sağsam süt miktarının artmadığına şahit oldum. sanırım artık bebeğin ihtiyaçlarına göre belirleniyor bu miktar. artık ek gıdalar ana öğün anne sütü ek besin oldu, o bakımdan azalması da normal sanırım.
teşekkürler...


zeynepanne

yelizcim sağol hayatım. yaa çok şükür de mi?
nasıl dertlendim aylar boyunca. bugünleri de gördüm şükür...Cevaplamak için Üye ol