kitaplar çocuğuma zarar mı veriyor?

dinlebeni soruyor: 6

Kızım 2,5 yaşında. 4 aylıktan beri ona kitaplar okuyorum çok seviyor. Genellikle Tübitakın kitaplarını tercih ediyor. Tüm alfabeyi öğrendi basit heceleri okumaya başladı bu beni mutlu ediyordu.  Geçen ay ona sevdiği kitaplardan bir kitaplık oluşturdum. Ve hayatımız kabusa dönüştü. Sürekli kitaplarla ilgileniyor. İşten geliyorum beni öpüyor hemen bir kucak kitap alıp yanıma geliyor kitaplar bitmeden yanından kalkamıyorum boğazım kuruyor okumaktan. Sonra babası geliyor ona zorla okutuyor kitapları ikimizde boğazımız ağrana kadar kitap okuyoruz. Dedeler bile gelirken yakın gözlükleri ile geliyor Tuğseme kitap okuyacağız diye. Evdeki oyuncaklarla iki tane anaokulu açılır ama yüzüne bile bakmıyor onların. Kitabı dinlerken çok aktif resimlere bakıyor, sorular soruyor, yorum yapıyor, çok eğleniyor. Bu durum artık gecelerede yansıdı gece saat 3 ağlayarak uyanıyor kitap okuyun kitap okuyun diyor rüyada olduğunu düşünüp uyandırıyorum uyanıyor ama kitap okumadan ağlaması durmuyor bir kitap okuyoruz bitti hadi uyu diyorum yatıp uyuyor gık demeden. Gece uyanmaları başlamadan bunun problem olduğunu düşünmemiştim. Ne yapsam bilmiyorum kitaplardan soğumasını istemiyorum ama bağımlı olmasınıda istemiyorum. İki yaş sendromunu son haddinde yaşadık acaba bu durumda onun etkisi mi ne yapmalıyımmmmm?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


yesimdem

Kitap sevenler grubuna hoşgeldiniz:)


Ne mutlu size...kitabı seven,okumayı talep eden,sıkılmadan dinleyen bir çocuğunuz var.Bu yaşlarda hala kitapla tanışmamış çocukları düşününce,kitap bağımlısı olması bile daha sıcak geliyor bana.Onu diğer alanlara yönlendirmeniz asla kitaplardan soyutlayarak olmamalı.

Oğlumda ,geçen gece aynı şeyi yaptı.Gecenin bir yarısı uyandı,ağlayarak "ay'da kitabını okuuuu"....okuduk(doğrusu karanlıkta okur gibi yaptık,zaten ezberde:(),neyse sakinleşti,uyudu kaldı.Günün etkisinde kaldıkları kesin,o gün o kitabı defalarca okuduk diye gece vakti bunu talep etti.Yani kitap sadece bir araç , yaptığı bu eylemde.Eğer gündüzünü, legolardan otopark yaparak geçirmiş olsaydınız,gece yaptığınız otoparkı oynayacağım diye tutturacaktı.Biz bunu bizzat yaşadık:)

Deneyimlerime dayanarak size söyleyebileceğim,günün aktivitelerini detaylandırmanız.Kısa aralıklarla birinden diğerine geçiş yapmanız.20 dakika istediği kitapları okuyup,sonra oyuncaklara yönlendirecek bir hamle yapsanız?Ya da kitaptan sonra hadi saklambaç oynayalım deyip,enerjiyi yükseltip,oyuncağa öyle yöneltseniz?Kitaptaki özneleri,oyuncak bebeklere,hayvanlara,arabalara kurgulasanız?


dinlebeni

Kitapların içeriğini gerçek hayata kurguluyoruz Tubitakın Dünya çocukları kitabını okduk orada draco diye savşata bacağını kaybetmiş bir çocuk var tün gün anne bende tek bacak istiyorum koltuk değneği istiyorum diye tutturdu ertesi gün yine aynı kitaptan başka karaktere geçti benim adım kadi  ben zenciyim deyip tüm gün çıplak gezdi bunlar beni gülümsetiyor ancak dediğim gibi gece uyanmaları korkuttu beni sizde aynı şeyi yaşamışsınız demekki bir problem yok ve geçici buna sevindim.


lopikcim

Merhabalar, kızım da gece uykusuna geçerken kitap okumayı çok seviyor, pazarlık yapıyoruz 3 kitap 4 kitap diye, ama sanırım burada amaç kitap okumak değil de uyanık kalma süresini mümkün olduğunca uzatmak..En azından bizde böyle


Defne2009

Merhaba...
Haddim olmayarak kızınız Tuğsem'in dahi değil ama algısı yuksek  zeka seviyesinin ileride oldugunu dusunuyorum...
Baska bır sayfada daha guzel kızınızın algılayıp basarabildiği eylemlerii ögrendim...

Su an farklı bır ünv.de calısıyorum fakat daha önce ÜYEP(Üstün Yetenekli Çocuklar Egıtım Projesi)'nde eğitmen / sorumlu olarak degil ama arastırmacı olarak  calıstım...

Kızınız krese/ okula gidiyor mu?
Gidiyor ise sınıf  ögr. ya da PDR uzmanı bu ışıktan haberdar mı?
Umarım güzel yönlendirilebilirler...

O kadar cok cocugumuz ögretilebilir ileri zekaya sahıp olmasına ragmen siliniyor ki?

Bu arada maasalah kızınıza:))))
Cok ta tatlı kuzuzcuk...


dinlebeni

Ben zeka konusunda bir tanı koymakta kararsız kalıyorum. 4 aylıkken gelişim testi yaptırdım o sırada bu zeki bir bebek dediler. 10 aylıkken arayıp çapa da bir gelişim testine çağırdılar orada verdikleri tüm komutları yaptı 1 tane hariç ( uzağa bir oyuncak koydular iki kırık çubukla almasını istediler çubukları iç içe geçirip uzatması gerekiyordu yapmadı hiç güdülemediler yapması için. oysa evde koltuğun altına kaçan bir oyuncağı kumanda vb araçlarla almaya çalışıyordu neyse..) 6 ay sonra yeniden çağıracağız dediler not tuttular beni hiç bilgilendirmediler. Daha sonra bir kaç arkadaşım niye çocuğunu götürüp başkalarına tez malzemesi yapıyorsun dedi onlara hak verdim bir daha götürmedim. İleri zekalı bebek nasıl anlaşılır bilmiyorum. Tuğsem 10 aylık olmadan yürüdü, 1 yaşında bul tak kovalar sayesinde tüm geometrik cisimleri öğrendi,13 aylıkken işten bir geldim annem tuğsem alfabeyi okuyor dedi sadece harf yap bozu vardı oynadığımız ben ona oturup öğretmedim harf falan konuşamayan çocuk tüm harflerin sesini söyledi,istediğim harfi çıkarıp bana verdi. 15 aylık falandı hem ana hem ara renkleri 1 saate öğrendi annem şok oldu şu an renkleri tonları ile söylüyor açık mavi koyu yeşil gibi. kalemi doğru tutuyor düzgün çizgiler çiziyor (ama boyama berbat) 18 aylıkken bir sabah anne çiş dedi bir daha altını hiç bağlamadım ve hiç tuvalet eğitimi vermedik ona yalnızca oturak aldım 1 yaşında. martta 2,5 yaşına girecek el,at gibi basit heceleri okuyor ing kelimeleri çabuk öğreniyor ve kullanıyor. bilgisayarı açıyor önce google sonra youtube açıp anne gel youtube açtım diyor bende istediği çizgi filmin adını yazıyorum sonra mause istediği şekilde kendi kullanıyor. 30 a kadar sayabiliyor. fotoğraf çekmeyi çok seviyor. büyük parça yapbozları bir kere izledikten sonra çok çabuk yapıyor ve yerini unutmuyor. kitaplarla ve sosyal olaylarla (kültürler,savaş,dünya) çok ilgileniyor.. Yapabildikleri bunlar diyebilirim.. ama bunlar zeka belirtisi mi bilmiyorum.. bi de zeki çocuk legolarla oynar, astronomi ile robotlarla ilgilenir gibi bir saplantı var kafamda tuğsem legolarla oynamayı sevmiyor, boyama ve resim yeteneği berbat, oyun hamurları ile hiç ilgilenmiyor ve rakamları öğrenmedi 30 a kadar sayıyor istediğin miktarda nesneyi sana getiriyor ama burda kaç yazıyor diyorum uyduruyor işte bunlarda beni şüpheye düşürüyor ileri zekalı olsa 10 tanecik rakamı öğrenmez miydi diyorum. neyse IQ düşükte olsa yüksekte olsa onu çok seviyorum:)


selencem

Masallah kiziniza oldukca zeki oldugu kesin :) yigenim de yasitlarindan ileri, 3 yasindan beri okuyup yaziyor, o da boyama yapamaz :))Cevaplamak için Üye ol