Mama

drysydn soruyor: 2

Arkadaslar lutfn acil yardm 22 aylik oglum var surekli kavanoz mama yiyo her dk yanimizda mama bulnduruyoruz ama kasik kasik yemiyo sadece bi kasik aliyo ve onu yutmadan uzerine emzigini tikiyo emzikle beraber emiyo her dk istiyo ayiramiyorum vermedigim zaman cildirmiscasina agliyo uykuya yatarken dalana kadar mama emzik mama emzik yapiyoruz gun icinde de ayni sekilde nail ayirabilirim mamadan 

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ayazlali

Zor bir durum :-( Tabi ki siz çocuğunuzu en iyi tanirsiniz, ama bu yaş tam tutturma ve istediğini yaptırma, sınırları zorlama yaşıdir. Bence sınırlarınızı iyi belirleyin ve o sınırları kararlılıkla savunun, hem siz, hem de eşiniz, hem de çocuğa başka kim bakıyorsa. Kavanoz mama olduğu zaman hayır demek zor geliyorsa evde hiç bulundurmayin, o mamaların satıldığı reyona gitmeyin. Tabi ki istediği şey olmayınca ağlayacak, bu çok normal birşey, anlayışla karşılayin. Yerine koyacak sağlıklı birşey teklif edin, mesela kavanoz mama yok ama istersen bu elmayı kemir, bu mandalinayi ye diyebilirsiniz. Başta reddeder, ama sakinleşmesine yardım edin veya sakinleşmesini bekleyin ve sonra yine teklif edin. Benim küçük de çok tutturuyordu ben badem fındık yiyeceğim öğün vaktinde diye, çok ağlıyordu, ama öğlen/akşam yemeği budur, istersen yiyebilirsin dedim ve başka birşey vermedim, şimdi önüne konani yiyor (açsa tabi). Simit, poğaça kahvaltı yemeğidir, evde olsa da akşam yemeğinde yiyemezsin, gibi sınırlar da koyuyorum. Kararlı bir şekilde uygulayınca tutturmalar da bir süre sonra bitiyor. Benim küçük özellikle sanki hiç susmayacak gibi ağlardı, ona bile çözüm oldu kararlı sınırlar. 

Kolay gelsin, iki yaş zordur :-( ama merak etmeyin, geçiyor :-)

Tabi bütün bu önerileri çocuğunuzun katı gıda yemekle ilgili bir problemi olmadığını varsayarak yaptım. Çocuğunuzun katı gıda çiğneyememe, yutamama gibi bir problemi varsa mutlaka bir beslenme uzmanına götürün.


drysydn

Mamayi biraktik cok skur hic de zor olmadi 😂Cevaplamak için Üye ol