ergenle başa çıkmak için ne yapmalı?

turkuazz soruyor: 8

kardeşimin oğlu 11 yaşını bitiriyor.muhtelif sorunları var.erkek çocukları olanlar bu dönemi nasıl geçiriyor?herhangi bir yardım alıyor musunuz?kitap vs. tavsiye edebilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


CiciAnne

Başa çıkmaya çalışmak yerine destek olmaya çalışsa...


turkuazz

sağol mabel.çok yardımcı oldun.


ritalar

çocuklu hayatın en berbat dönemi....

kitap öneren arkadaşlar olacaktır mutlaka ben bilemiyorum. biz de yiğenimde yakından izlemedeyiz dönemi. herşeyi ben bilirim havası o kadar hakim ki asla ikna edilemiyorlar. tartışmaya girmeden olabildiğince rahat bırakarak ama caktırmadan kontrol ederek geçirmek lazım dönemi. 1 de mümkünse boşta kalmasın aktivite, kurs, kitaplar v.s. ile dolsun zamanı...


nisa06

J.F.Adams Ergenliği Anlamak
Prof.Dr.Atalay Yörükoğlu Gençlik Çağı
Dr.Erdal Atabek Kuşatılmış Gençlik
Doğan Cüceloğlu İletişim Donanımları
kitaplarını öneririmannevebebis

Kolay iş değil, öncelikle sabredeceğinizi bilerek başlamakta fayda var. 11 yaş erkek yaş için tam ergenlik dönemi mi bilemiyorum, sonuçta bunun 15-16-17 yaşları da olacak. Ama bu dönemin başlangıcı olarak sayılabilir diye düşünüyorum. Pek çok konuyu paylaşmak ama saygı ve sevgi çerçevesinde paylaşmak çok önemli diye düşünüyorum. Özellikle sigara, içki, uyuşturucu ve fuhuşun ergenler arasında yaygınlaştığı ve arkadaş çevresini kontrol edemediğiniz bir ortamsa bu, o zaman işi gücü bırakıp çocuğu uzaktan da olsa takip etmek gerekir diye dşünüyorum. Bugün çocukların başını derde sokacak işleri için onlara gönderilen uyaranların çok fazla olduğu bir ortamda yaşıyoruz. Reklamlarda, internette açılan pop up pencelererinden, sınıfta 2 kelimesinden biri küfür olan arkadaşlarından tutun da evde ailenin izlediği program (genellikle dizi) tercihi bile çocukların sağlıksız bir ergenlik geçirmesine sebep olabiliyor. Halbuki ergenlik nedir? Çocuğun kendini, kendi halini, çocukluktan erişkinliğe geçişini tanıması, anlaması, vücudunda meydana gelen değişikliklere alışması, kabullenmesi ve bu değişikliklerden ne kendinin ne de bir başkasının zarar görmemesi gerektiğini fark etmesi gereken bir "idrak dönemi"dir. Çocuğun ruhunun doyurulması gereken bir dönemdir ki, bedeniyle fazla uğraşmasın. Bu anlamada çeşitli aktivteler, spor, sanat vs. ile uğraşması çok önemli. Vücudundaki enerjisini atması anlamınmda hem bu aktivitelerden hem açık havada doğa ile yapılan buluşmalardan verim alınabilir. Mesela toprağa basmak, yağmur altında bir yürüyüş vs. Bunlar doğayla bütünleşmektir ve insanın aslına duyduğu özlemi bir nebze olsun tatmin eder. Dolayısıyla sağlıklı, iç huzuru sağlanmış bir ergenlik geçirmede yardımcı olacağını düşünüyorum. Daha yazacak çok şey var ama vakit yok vesselam. Sevgiler.


turkuazz

tşk ederim sevgili anneler


turkuazz

bakıyorum hemen pedagog.tşk ederim.


BlogcuAnne

İngilizce okuma ve kitabı Amazon'dan alma imkanları varsa Raising Cain kitabını şiddetle tavsiye ederim.

Kitabın babalar ve Oğulları adlı bölümünden bir alıntı yapmıştım: http://blogcuanne.com/2011/01/17/babalar-ve-ogullari/ ; Ergenliğe hazırlanan erkek çocukları hakkında fikir verebilir. Kitabın tamamını henüz okumadım ama okudukça çok önemli bir kitap olduğuna ikna oluyorum.


Cevaplamak için Üye ol