konuşma bozukluğu

emir_kubra soruyor: 4

Arkadaşlar teyzemin torunu var 6 yaşında. çoğu harfi söyleyemiyor .örneğin kayyu ya  dayyu. kaşığa daşık. serra ya  derra. çiçeğe titek diyor. 6 yaşında bir  çocuğun bu şekilde konuşması normal mi? acaba zamanla düzelir mi? böyle bir durumla karşılaşan veya bilgisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


esra_26

 kızımda 4.5 yaşında geç konuştu şu an bazı harfleri söyleyemiyor ama tıbbi olarak bir problemimiz yok her çocuk farklı 6yaşındaki bir çocuk eger tıbbi problemi yoksa zamanla okulla beraber düzelir doktora gitmekde içinizi rahatlatabilir


ozge_oyku

Geç konuşma, bazı harflerin tam olarak söylenememesi sık görülen durumlar ama 5 yaşından sonra konuşma bozukluğu tanısı koyuluyor ve çocuk konuşma terapisine yönlendiriliyor. İlkokula başlayacak, yaşıtlarının arasında örselenmesine, kendine olan güvenini kaybetmesine yol açabiliyor böyle durumlar. Mutlaka bir çocuk psikiyatrisine gidin, o size uygun bir yer önerecektir.


byantur

Hatta 5 yaşından önce konuşma terapistine gitmesi çok daha faydalı. Benim oğlumda 4 harfin söylenişinde zorlanma var ve 4,5 yaşında. Bu harfler kelimelerin bazı yerlerinde çıkıp bazı yerlerinde çıkamıyor. Biz konuşma terapistine gidiyoruz ve onun verdiği egzersizleri yapıyoruz. Esra Hanım, bence 6 yaşına gelmesini beklemeyin. Geciktikçe tedavisi zorlaşıyor. Önce dudak tembelliğinin giderilip daha sonra da harf çıkışlarının düzeltilmesi gerekiyor. Öğrendiği birçok şarkı, şiir vs.de de bu harflerin düzeltilmesi gerekiyor. Yani ne kadar gecikirseniz işiniz o kadar zorlaşır. Tıbbi olarak bir sorun olması ya da olmaması hiç mühim değil. Kendi çocuk doktorunuz bile size birilerini önerebilir. Üniversite hastanelerinde de bu işi yapan terapistler var. Uzmanlık alanının konuşma terapisi olmasına dikkat edin.


CokBilmis

Benim kuzenim 7 yaşına kadar k yerine t demişti. Şimdi 20 yaşında delikanlı, herhangi bir konuşma bozukluğu yok çok şükür.Cevaplamak için Üye ol