Bu koşullarda tek çocuk

reoc soruyor: 10

Merhaba. Kızım şu an üç yaşında. Ben tip1 diyabetiğim(İnsüline bağımlı şeker hastası).Ayrıca haşimatoluyum.Hamileliğim rahat geçmişti; ama çok sıkı bir disiplinle.Sabah erkenden kalkar ana ve ara öğünlerimi yapar, bunlara her gün yürüyüş ve egzersizi de eklerdim.İlk çocuğum olduğundan sanırım gayet mutluydum. İşin rengi çocuktan sonra değişti.Eşim kızımıza aşırı düşkün.Halbuki yıllarca benim üstüme titremişti ve beni çok az kırmıştı.Çocuktan sonra kavgalarımız bitmek bilmedi.Bir ara boşanmayı bile düşündüm. O kadar yoruldum ki şu an depresyondayım.Hafif bir antidepresan kullanıyorum. İlk yıldan sonra işe döndüğümden  kızıma annem baktı.(Bakıcı bir türlü bulamamıştım) Farklı bir şehirden gelerek bunu yaptı.Gerek sağlık koşulları gerekse bulunduğumuz şehirde hiçbir akrabamızın olmayıp tekrar yardım alamayacağımız düşüncesi ve çocuk bakmanın zorlukları nedeniyle ikinci çocuk konusunda oldukça kararsızım.Bir yanım zaten bir ayağın çukurda kızın yalnız kalmamalı derken diğer yanım sağlık koşulların pek de iyi değil boşver diyor. Siz olsaydınız kararınız hangi yönde olurdu? Tek çocuk olmak çok mu kötü? Akrabalık ilişkilerimiz pek de güçlü değil.Desem ki bize bir şey olsa da kızıma manevi yönden destek olacak olanlar var; ama o da yok.

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


mutluannelif

Hayatta hiç bir şeyin garantisi yok ki. Şu anda çocuklarımın başındayım mesela ama yarını bilemiyorum. O yüzden neden düşünmeyesiniz ? Kardeş her zaman iyidir. İlk çocuğuma kavuşmadan önce de hep kardeş düşünmüştüm, ben aileyi nedense kardeşli düşünüyorum hep.


atakuzu

Ay yapmayın ben de gebelik diyabetiyle beraber 5 senedir diyabetin kıyısında yaşıyorum. Tiroit lerin alındı ilaca bagimli yim. İlk gebeliğin dediginiz gibi müthiş bir disiplin ve diyetle geçti. Özenle bakıldim. Şimdi oğlumun bir kardeşe ihtiyaç duyduğunun farkındayım.Bizim ayaklarımiz cocukla aynı süreci gecirebilecek miyiz diye geri geri gidiyor.ama bir kez başardık yine basaririz.Kalp hastalari,tansiyon hastalari daha riskli durumlarla 9 ay geçiriyor. Biz özenli ve sağlıklı gebelik dönemi gecirmek zorundayız sadece.


selencem

Ben tek çocuk annesiyim ve 2.yi düşünmüyorum. Bence kendine güvenli ve bağımsız, huzurlu bir birey olarak yeriştirirseniz bir şey olmaz. Tek çocuklu ve mutlu anne olarak ben bir eksiklik hissetmiyorum.


iflah_olmaz

Bende sizinle aynı durumdayım.es dost akraba aile olmadan 5.5 yasina getirdik oglumu bakicilarla kreslerle.esim de bir fiil yardimci oldu bana.calisan bir anneyim..acikcasi hem benim hem esimin ruh sagligini kardes fikrinden cok daha fazla onemsiyorum ve 2.bir cocuga ne cesaretim ne de gücüm var.mutlu ebeveyn=mutlu cocuk prensibim.tekrar başa sarmak maddi manevi bizim icin cok hirpalayacagi icin kararimizi tek cocuk olarak verdik.bende tek cocuklu ve henuz rahatlamaya baslayan bir anne olarak gecen senelere gore kendimi cok daha mutlu hissediyorum.


bitanemmenim

Ikinci çocuğu yapmak istiyorsanız içgüdüsel olarak o zaman düşünebilirsiniz. Ama sırf kardes olsun diye çocuk yapmak mantıklı gelmiyor. Çocuğunuzun Kaderinde yalnızlık varsa kardes yapsanız da durum değişmez, Kaderinde yoksa eşi olur vefalı çocukları olur kardeşten yakın dostları olur merak etmeyin yalnız kalmaz. Hele ki depresyondayim eşimle aram iyi değil diyorsunuz. Çocuğun analı babalı büyümesi, bir kardeşi olmasından daha önemli bence. Siz ne yapardınız diye sormussunuz, 3 yaşında oğlum var ve ikinci çocuğu evliligimiz kaldırmaz düşüncesiyle eşim de ben de düşünmüyoruz. Bir gün ikimiz de gerçekten istersek, ikinci çocuk fikri yüzümüzde gulumsemeyle belirirse o zaman belki düşünebiliriz.cancun

tek çocuk olmak bence çok abartılıyor. etrafımda bir çok insan var ki kardeşleri ( abi veya ablalarıyla) doğru düzgün bağları yok. çocuk tek kalmasın diye kardeş yapmaya karşıyım. yok ben iki çocuklu 3 çocuklu bir aile olmak istiyorum deniyorsa çok çocuk mutluluk vs o zaman yapılır tabii günümüz dünyasına çocuk getirmek neden istenir hala onu da anlamıyorum fakat en nihayetinde ebeveynlerin kendi seçimleridir. Tek çocuk bu şartlar altında yeterli benim için. Bütün bunlar dışında eğer etrafınızda içten bir şekilde yardım edecek anneanne babaanne teyze vs kimse yoksa çalışmaya devam edecekseniz bakıcı ve kreşle bir çocuk daha büyütmenin ne anlamı var. ben ve eşim tek büyüttük oğlumu çok şükür bakıcı ve kreş yardımıyla kesinlikle 1 çocuk daha bunlarla büyütmem diyorum. ben de izinler bittikten sonra çalışma hayatına döndüm fakat gereksiz çabalar bence ideali illa çalışılacaksa ilkokul 2ye kadar evde kalınmalı sonra işe dönmek lazım tabii iş bulunursa o saatten sonra:)) eskiden böyle düşünmüyordum ama :)) mutlaka çalış çalış modundaydım...şimdiki düşüncem oğlum öyle böyle büyüdü çalışmaya devam başka çocuk yok modu:))

  


reoc

selencem, cancun, bitanemmenim, iflah_olmaz aslında ikinci çocuğa ne hazırım ne de manevi gücüm var. Sizin de dediğiniz gibi kızım yalnız kalmasın diye düşünüyorum daha çok. Biraz genel geçer kural olarak kabul ettim sanırım iki çocuklu olmamın daha doğru olduğunu. Tek çocukla şu an daha iyiyim. 34 yaşındayım. İleride keşke ikinci çocuğu yapsaydım demekten korkuyorum. Birisinin çıkıp tek çocukla mutlu olacağımı söylemesini bekler gibiyim. Tabii bunun garantisini kimse veremez. Eşim çocukları çok seviyor. Yeni bir çocukta beni daha mı köşeye iter bilemiyorum sma bu konuda ona pek güvenemiyorum. Belki de iki çocuk olduğu için kızımıza aşırı düşkünlüğü azalır. Şunu biliyorum ki ikinci çocuk bana iyi gelmeyecek.

@atakuzu geçmiş olsun size de. @kediseveranne huzuru bulmuşsunuz, ne güzel.


mutluannelif

Demişsiniz ya aşırı düşkunluk..işte o noktada 2. Çocuk :)

İstemiyorsunuz ikinci çocuğu anladigim kadariyla, mahalle baskısıyla olacak işler değil bunlar. En başta da anne istemedikten sonra hiç dertlenmeyin.reoc

Hayatımda keşkeler olduğundan çocuk konusunda da keşke demek istemiyorum sanırım kediseveranne. Yaş kemale erince bunun geri dönüşü de yok 😄En iyisi bunu zamana bırakmak sanırım.


mutluannelif

O zaman söyle söyliyim 'keskeleri' bi kenara koyarsak 'iyi ki' yapmisiz diyeceksiniz ikinci çocuk için. Yaptıktan sonra yapmalı miyiz, şimdi doğru zaman mi diye düşündüğünüzü hatırlayıp ne gereksizmis, iyi ki var diyeceksiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Keskelerin unutulup, iyikilerin tadının çıkması dileğimle 😉 ☺Cevaplamak için Üye ol