SSK ise dönüş raporu

Aruvcuk soruyor: 5

Hanimlar merhaba,

Size bir sorum olacak.

5 Eylul 2011 tarihi itibariyle 37.haftamin sonunda dogum iznine ayrıldım. 19 Eylül'de yani 39.haftamda dogum yaptım. Elimde 32.hafta çalışabilir raporu, 37.hafta is göremez raporu ve dogum raporum var. Arkadasimdan ogrendigim kadariyla ilk 1 ay icerisinde SSK ya gidip ise donus tarihimle ilgili bir rapor almam gerekiyormus. Bugun dogum sonrası 48.gunumuz Gec mi kaldik basvuru icin, bir problem olur mu? Esim benim yerime gidip belgeleri teslim edebilir mi? Tam olarak ne yapmam gerekiyor, kayseri'de kayinvalidemlerdeyim, burda SSK ya gitsek olur mu? İlla bagli oldugum ssk musurlugune mi gotmeliyiz? En son ne zamana kadar ssk'ya gidebiliriz?

Yardımcı olursanız cok sevinirm

Cok teşekkürler

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


SENAESRA

merhabalar,

bende geçen hafta ssk daydım. doğum raporunda zaten şu tarihe kadar raporludur diye yazması lazım. başka rapor almana gerek yok. raporları aldığın yerler hangi ssk ya bağlıysan oraya posta yoluyla gönderiyorlar zaten. fakat senin ayrıca gidip başvurman ödemeyi hızlandırıyormuş. ben doğum iznim bittikten sonra gittim. dosyamı açtılar elimdeki raporların hepsinin bir örneği dosyada vardı. hastane yollamış. işyerinin bağlı olduğu ssk müd. ne gidiyorsun galiba ama emin değilim. kolay gelsin.


Tosuncuk

Bağlı olduğun ssk müdürlüğüne gidip elindeki raporları veriyorsun.(raporların fotokopilerini almanı tavsiye ederim.)Bu işlemi eşinde yapabilir.Ssk senin doğum raporunu kapatmıyor.Sadece işin para kısmını hallediyor.Yani bir süre sonra ptt'ye senin adına paranı yatırıyor.SSKnın verdiği yasal doğum iznin bitmeden gitmen gerekiyor.Sen ne kadar geç gidersen paran okadar geç yatar.


Aruvcuk

Teşekkür ederim, özellikle ogrenmek istediğim geç kalıp kalmadığımdı, bunun da cevabını almış oldum. ilk 1 ay gitmen gerekiyordu denince treni kaçırdım sanıp korktum. Bugun dogum yaptıgım hastaneyi aradım, size verdigimiz 37.hafta raporunuzla birlikte en kısa zamanda gelin ise başlama tarihinizi hesaplayalim, sonra da bağlı olgunuz sgk'ya evrakları gönderelim. Ama sonra sizin de şahsi başvuru yapmanız gerekir, dedi.

Ancak 19 kasım, yani yasal iznimin 2.ayi bitiminde ugrayabilecegiz.

Bu durumda hastane evrakların fotokopilerini gönderecek ben de asıllarını götüreceğim sanırım. Hastane gönderdikten bir hafta sonra hemen gideyim degil mi?


egis

Doğumdan sonra doğum iznini açtırdığınız hastanede doğum sonrası iznini hesaplatmanız ve doğum sonrası raporu almanız gerekiyor. Bu işlemi hastaneye giderek eşim yapmıştı benim gitmeme gerek kalmamıştı. Benim bildiğim kadarıyla bunu bir an önce yapmanız gerekiyor. İşyerinizden istemediler mi? Benden istemişlerdi çünkü o raporda yasal doğum izninizin hangi tarihte bittiği yazıyor. Ben doğum iznim bittikten sonra elimdeki bütün evraklarla işyerimin bağlı olduğu SSK müdürlüğüne gittim, hastane bütün evrakları göndermişti zaten. İşlemleri yaptılar, 1 hafta sonra da PTT'den parayı aldım.


Aruvcuk

Ben hala alamadım parami :(

170'i arıyorum sürekli haftaya bir daha arayın duyup duruyorlar

30 Aralık'ta bitti yasal iznim, 3 Ocak'ta da esim belgeleri götürdü

Yani tam 1 ay oldu

Ama yok :(Cevaplamak için Üye ol