Ek gıdaya geçişte hangi meyveler ne miktarda verilmeli?

asyaserra soruyor: 9

İstemediğim halde, doktorun tavsiyesi ile 5 ayda ek gıdaya geçtik. Birkaç çeşit mamanın yanında meyvede yedirmeye çalışıyorum ama ancak bir kaç çay kaşığı yiyebiliyor. Ek gıdaya geçeli 1 ay olmak üzere. Birkaç kaşıktan sonra kusacak gibi oluyor, hatta bazen kusuyor. Bu miktar az mı sizce?
Bir de genellikle üzüm ve şeftaliyi karıştırıyorum. Bazen içine minik sarımsak rendesi ile elma da rendeliyorum. Üzüm uygun mu bu ayda? Başka hangi meyveleri yemeli?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


burcaksahin

Asyaserra benim fikrim mevyelere karistirmadan alistirmakti. Hazmada iyi gelmesi acisindan ilk olarak elma ile baslamistim. Teker teker coguna alistiktan sonra karisima basladim.


burcaksahin

Sizin de dediginiz gibi onceleri sadece birkac kasik yiyiyordu arda. Zamanla miktar artiyor, merak etmeyin. Diger annelerden ve doktorumuzdan ogrendigim kadariyla meyve suyu veya puresi hazirlarken veya yedirirken metal rende veya metal kasik kullanilmaliymis. Keza metaller meyvenin vitaminlerini olduruyormus. Cok sey yzdim galiba :) dilerim aklinizi karistirmamisimdir. Birde bu konu daha once bircok defa yazisilmis, onlara da bir goz atarsaniz size bircok fikir de sunabilir. Sevgiler.


burcaksahin

Kullanilmaliymis yerine kullanilmamaliymis olmali. Kusura bakmayin bu saatte sasirdim :)


blackcrow

biz de ilk ay sebze ile başladık. 2. ay meyveye geçtik.
doktor bize en yararlı ve en az alerjen meyve elma demişti. onunla başladık. bazı günler diğer meyvelerden yemese bile mutlaka elma yiyor. üzüm alerjen bir meyve, belki şimdilik vermemeniz daha doğru olur. bize doktor vermeyin demişi.
mutlaka cam rende kullanın. hatta kışın portakal sıkacağı olarak cam limon rendesi kullanın.
meyvelere alıştıktan sonra, ki bizde çok kısa sürmüştü bu süreç, doktor günde 3 meyve yemesi gerekli demişti. ben şahsen yiyemiyorum o kadarını. Yağmur da yiyemiyor, yese bile diğer öğünlerini az yiyor.
soruya cevap veren arkadaşlar, ne kadar meyve kısmına da değinirlerse, çok sevinirim.blackcrow

cam limon sıkacağı olacaktı.


didemnurcan

merhaba,
biz de 1 aydır ek gıdaya basladık.
Ilk baslarda herseyden tadımlık baslaman daha uygun ilk defa denedigi icin hapur hupur yemiyor zaten sevdikce alıstıkca artıyor kasık sayısı...
ben ilk elma denedim ve cok sevmedi...
armutu cok daha fazla seviyor...
bazen seftali ile karıstıyorum
seftali kabızlık yapabilir diye tek vermiyorum
bu arada her gun kara(rose)uzumun suyunu sıkıp iciriyorum cunku caganın kabızlık problemine cok iyi geliyor...
bence tercihen hazır gıda vermemeye calıs ben sadece dısarı cıkarken falan yanıma alıyorum acil durumlar icin ama evde kendi hazırladıgın cok daha leziz ve guvenilir


Ulku

anne sutu almaya devam ediyor mu?
kilosu nasil?


asyaserra

Anne sütü alıyor, kilosu 7 bucuk olmak üzere. Çalıştığım için gunduz iki kere sut sağıyorum, 5-6 gibi eve gidince de hep emziriyorum. yani gunde 2-3 kere mama yiyor.

Yanıtlar için çok teşekkürler


violeta

Merhaba,

Bebeğimde inek sütü alerjisi olduğu için bir beslenme uzmanından destek alıyoruz. O bize ilk olarak kayısı ve armut ile başlamamızı sonra elmayı denememizi önerdi. Yiyecekleri karıştırmayı pek sevmiyor. İsterseniz öncelikle tek başına vermeyi deneyin meyveleri.


Cevaplamak için Üye ol