flor kullanımı

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ema

Benim doktorlarım öyle bir ilaçtan bahsetmedi.


ozdenin_oykusu

doktorumuz önermiyor


elifnazar

HERGÜN DÜZENLİ DİŞ FIRÇAAYAN ÇOCUKŞARIN BİLE 12 YAŞINA KADAR (PROSPEKTÜSÜNDE 16 YAZIYOR) FLOR KULLANMASI GEREKİYORMUŞ.DİŞ ÇÜRÜMESİNİ ENGELLİYOR.BİZİM KENDİ DOKTORUMUZ BU KONUDAN HİÇ BAHSETMEMİŞTİ VE BEN 3 YAŞINA KADAR HİÇ KULLANMADIM.TESADÜFEN FORUMLARDAN BİRİNDE GEZİNİRKEN YAZILANLARI OKUDUĞMDA ACAYİP VİCDAN AZABI ÇEKTİM MEĞER NE KADAR ÇOK ANNE BAŞTAN BERİ KULLANIYORMUŞ DİYE.SONRA ÇOK GÜVENDİĞİM BİR DOKTORA SORDUM MUTLAKA KULLANIN DEDİ.3 HAFTADAN BERİ KULLANIYORUM BIRAKMAYIDA DÜŞÜNMÜYORUM.


ayberke

biizmde hem çocuk drmuz hemde çocuk diş drmuz önermedi


duygubalca

bizimde doktorumuz 6.aydan sonra d vitamini ile birlikte d-flor vit verdi..CokBilmis

Ben yaklaşık 2 senedir düzenli kullanıyorum. Bu konuda yeterli araştırma yaptım ama sonuç olarak kendim insiyatif aldım, çünkü verilen cevaplar hep "Öneriyoruz, önermiyoruz" noktasında "Kullanmalısınız, kullanmamalısınız" diyemiyorlar çünkü yeterli araştırma yok.

Flor temel olarak içme suyundan alınıyor. Yetersiz alınması durumunda diğer eksiklik belirtilerinin yanı sıra diş çürümelerine de yol açıyor. Aşırı alınması durumunda ise kanserojen etkisi olduğu söyleniyor (henüz ispatlanmamış).

Biz eve içme suyu olarak arıtılmış su kullanıyoruz. Artıma cihazı suyu tamamen arıttığından içinde faydalı hiçbir şey kalmıyor, flor dahil. Dolayısıyla bizim evde temel flor alımı kesilmiş durumda. Ayrıca kızıma flor içeren diş macunu da kullanmıyorum.

Bu nedenle 0,25 değerindeki flor haplarından her gün bir tane veriyorum.

Diş doktoruma da danıştım: Kendisi durumun diş doktorlarınca halen tartışıldığını ama kesin bir bilimsel veri olmadığından, kesin bir sonuca varılamadığını söyledi. Ayrıca kendisinde ve eşinde de çürükler olmasına rağmen, küçükken flor tableti kullandıkları kızlarında 32 yaşında henzü hiçbir çürük olmadığını ve kansere de yakalanmadığını söyledi.

Gerçekten de kızlarının pırıl pırıl dişlerini görünce ben de kullanmaya karar verdim.

Doktorların önermemesinin temel nednei şu: Kullanımı halind eortaya çıkabilecek risklerle ilgili bilimsel araştırma yapılmamış olması... Hiçbir doktor risk almak istemiyor. Ama kullanılması durumunda bir dezavantajı olacağına dair de bir araştırma olmadığından "Kesinlikle kullanmayın" da diyemiyorlar. Yani sonuç olarak annelerin insiyatifine kalıyor iş.


edamira

çok bilmiş ama ben baktım içinde flor dışında nane esansı falan diye kimyasallar var


Zelal_

Yaklaşık 2 yıl önce bende bu konuda oldukça kafa yordum, öncelikle belirteyim flor sadece sudan alınmıyor, bazı gıdalardan da alınıyor. Bu konuda hem kendi pediatristimizle, hem de pedodontistimizle görüştüm. Pedodontistimiz oğlum için flor tableti kullanmamamızı tavsiye etti. Biz de kullanmıyoruz. Yurtdışında yaşadığımız için Türkiye'deki pedodontistimizle de konuyla ilgili birçok yazışmamız olmuştu o zamanlar, nedenleri ile ilgili, bulabilirsem sizlerle de paylaşırım. Ama Esma hanımın dediği gibi sistematik kullanımını kesinlikle önermiyordu kendisi de.sari_civciv

.


CokBilmis

Ben esma hanım'ın sistematik kullanımı önermemesinin nedneini şöyle anladım:

1. Flor tablet olarak alındığında çıkmış dişleri değil çıkmamış dişleri kuvvetlendiriyor. Dolayısıyla çıkmış dişler için flor tabletinin bir faydası yok: E, bu durumda 6 aylık bebekte flor kullanmak daha mantıklı. Hatta bu mantıkla 7 yaş civarı kalıcı dişler çıkana kadar flor kullanmak da uygun sayılabilir. Bu durumda sistematik kullanmayı neden desteklemedinizi anlayamadım?

2. Esma Hanım ayrıca florun dıştan kullanımı daha faydalı diyor, diş fırçalamak ve şekerli yememek de önemli diyor: Ben kızıma olabildiğince şeker yedirmiyorum ama diğer konularda pek başarılı değilim. Kızımın dişlerini ayrıntılı olarak fırçalayamıyorum. Çok uzun süre fırçalamama izin vermiyor. Ancak yüzeysel olarak fırçalıyor. Pedagoglar da zaten 4 yaşına kadar çocuğu diş fırçalaması için bile zorlamayın. Siz örnek olun, zamanı gelince o kendiliğinden fırçalamaya başlar diyorlar. YA da ben mi lafı işime geldiği gibi anlıyorum? Sizin çocuklarınız dişlerini ayrıntılı fırçalıyorlar mı? Sorun benim kızda mı acaba?

Ayrıca 2 yaşından küçük çocuklarda yutma kontrolü henüz gelişmediği için, 2 yaşın altında diş macunu kullanmamak gerektiği de söyleniyor. Bu durumda da 6 ay-2 yaş arası sistematik flor kullanımı şart gibi gözüküyor. Yanlış anlamadıysam eğer?
http://dissagligi.saglikdanisma.net/2011/04/flor-ve-florlu-dis-macunlari/


Mesela şu sayfada kimi ülkelerde (ABD gibi) toplum yararı açısından içme suyuna flor karıştırıldığı iddia ediliyor: http://www.hekimim.com/merak_ettikleriniz/florid/florid.htm

http://www.hekimim.com/haberler/haber_kaynaklari/florur_disler.htm


Suyu florlamanın zararlı olduğu da iddia ediliyor ama sadece iddia ediliyor, ispatlanamamış.

Bugüne kadar flor kullanmadık. Bundan sonra da kullanmak zorunda değiliz elbette. Ama ben tamamen florsuz yaşadığımızı gözönüne alıp, insiyatifi üzerime alıp flor kullanıyorum. Umarım ileride içme suyundan yeterli floru elde edebileceğim bir memlekete gidebilirsem, kullanayım mı kullanmayayım mı sorunsalım da son bulmuş olur. Zaten içme suyu içerek, gerekli floru almış olurum :)Cevaplamak için Üye ol