Kolej arıyorum

semacagan soruyor: 8

Merhaba,
5 yaşındaki oğlum için okul arayışındayım.
Tüzyeksav a üst burs olan %35 burslu kayıt hakkı aldı, ancak okul ve şartları pek uygun gelmedi bize. Maya koleji incek kampüsü, Beştepe koleji şimdilik aklımda olanlar.
Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


EsinKurkcu

Beştepe Koleji ile ilgili bilgisi olan, çocuğu bu okulda okuyan ya da çocuğunu gönderen bir tanıdığı olan kimse yok mu acaba? İnternette Beştepe Koleji ile ilgili hiçbir yoruma ulaşamadım ne yazık ki:(yavuzkaraman

Merhaba, 

bizim de oğlumuz tüzgeksav’ın sınavını kazanmıştı. Yüzde 30 burslu olarak geçen sene anaokuluna gönderdik. Burslı olmasına rağmen diğer okullara göre çok daha fazla para verdik. Göndermeden önce biz de çok tedirginlik yaşadık. Sonuçta çocuğumuzun ‘üstün zekasını’ heba etmeyelim diye tüm tereddütlerimize rağmen okula gönderdik. Ama okulu hem kurumsallık, hem öğretmen kalitesi hem de eğitim sistemi olarak çok yetersiz bulduk. Bizim Beklentimiz diğer birçok aileye göre çok yüksek değildi. Tek kriterimiz çocuğumuzun mutlu olması ve kendi becerisi doğrultusunda iyi bir yönlendirmeyle eğitim almasıydı. Fakat 1 yıl boyunca çocuğumuzla ilgili herhangi bir yönlendirmeyle ilgili geri bildirim almadık. Çocuğumuz sadece okula gitti geldi. Allahtan evimiz okulun karşısındaydı da diğer öğrenciler gibi çok fazla yol çekmedi.

okulda geleceğe yönelik bir planlama yok. Mesela Çoçuğumuzun uzaya ya da Spora veya sanata özel bir ilgisi var ancak bunlarla ilgili bir gelecek planlamaları yok. Normal bir eğitim var. 

Hocaların eğitimi yetersiz

En kötüsü de üstün yetenekli çocuklarınıza bu alanda özel eğitim almayan hocaların ders vermesi. Hocalar bildiğimiz normal hocalar. Hiçbir özel eğitimleri yok. Diğer okullardan transfer edilmişler ya da yeni mezun çocuklardan seçilmişler.

velilere oynuyorlar

okulla ilgili bizi en çok rahatsız eden şey tamamen velilere oynamaları oldu. Odaklarında Çocuklar değil veliler var. Tüm etkinliklerini velilere göre yapıyorlar. Halbuki bu enerjiyi çocuklara harcasalar çok daha iyi olurdu. 

Lütfen Erken kayda dikkat

Çocuğumuzu okula verdikten sonra, o Yıl ortasında şubat ayında bize (eşime) diğer sene için bir kayıt belgesi imzalatmışlar. Biraz emri vaki olmuş. Eşim de maalesef bu belgeyi okumadan imzalamış. Yani gelecek senenin kaydını 7-8 ay önce yapıyorlar. Çocuğumuz otomatikman 1. Sınıfa kayıt olmuş haberimiz yok!

Sonuçta biz Anaokulu bitince çocuğumuzu hemen o okuldan aldık. Başka bir okula kayıt yaptırmak istedik. Kaydınızı vermediler. Siz bize kayıt yaptırdınız dediler. Bu olay temmuz 2017’de oluyor. Yani Şubat 2017’e sözde yeni kayıt yaptırmışız. Sonra kavga döğüş yeni okula kaydı verdiler...

İcra kağıdı geldi 

10 ocak2018 yani geçen hafta kapı çalındı. Postacıicra kağıdı getirdi. Tüzyeksav bizi icraya vermiş.  Peki neden çocuğumuzu oraya kaydettirip göndermemişiz. Eğitim ücretinin yüZde 10’u için bizi mahkemeye vermiş. 2.500’lik icra geldi. Ama öncesinde hiçbir tebligat ya da uyarı göndermediler. Avukatlık parasını alan da giydirmişler. Düşünebiliyor musunuz çocuğunuz yenibir okula gidiyor ve oranın orasını ödüyorsunuz eski okulu ise, oraya gitmediği halde para talep ediyor. Bir de siİ İsa’ya veriyor. Hiç canımızı sıkmadık. Şimdi bu icra parasını ödemeye gidiyorum. 

Daha önce söylemedin ama tüzyeksav tam bir ticarethane gibi çalışıyor. Şubat ayı yaklaşıyor aman ha siz siz olun erken kayıt falan numaralarına gelmeyin. Sonra bizim gibi üzülürsünüz. 

Bu icra olayıyla ilgili yok ama gerçekten çocuğumuzu o okuldan aldığımız için çok mutluyuz. Şimdi daha az beklenti ve çok daha mutlu bir şekilde yeni okuluna gidiyor oğlumuz..
kappa

Tüzyeksav Liderler okulları;

Merhabalar, okul nedir? diye sorulduğunda bence içinde; sevgi, adalet, disiplin, çevre ve akademik başarı olmalı ve dışı kurumsallık ile bütünlenmeli diye düşünüyorum. Yaşadıklarım aşağıdadır, yorumu size bırakıyorum.

1-Çocuğumun okulda sevgi aldığına eminim. Hatta fazlaca disiplinsizliğe sevk edecek kadar. Bunu zaten para verdiğiniz her kolejden alırsınız.

2- Benim oğlum iki tane kreşi tükettikten sonra son çare bu okulun ana sınıfına kaydını yaptırdık. Bize söylenen öğretmenlerin üstünler için şöyle böyle eğitildiği idi. Ama bunun öyle olmadığını ilk okul bire başlarken anladık çünkü bize önceden de söylenen "öğretmenler her sene değişiyor" lafını teyit ettik. Sen öğretmene adaletli davranmaz onun haklarını vermezsen oda çekip gider. Biz %35 indirimli olmamıza rağmen verdiğimiz paranın yarısına daha güzel bir koleje gönderiyoruz oğlumuzu.

Edinilen tecrübe; çocuk okula kaydettirilmeden tüm öğretmenlerin SGK kayıtlarına bakarak kaç yıldır okulda oldukları teyit edilmeli.

3-Okulda disiplin yok, çocuğu geleceğe hazırlayacak davranış becerilerini, arkadaşlara nasıl davranılması gerektiği gibi sosyal konularda hiç bir şey verilmiyor, oyun oynanıldığı sırada aslında içinde akran zorbalığı barındıran unsurlar ne yönetim ne pdr tarafından tespit edilemiyor. İki örnek vereyim; oğlumu arkadaşları teneffüslerde kovalıyor ve yakalıyorlar, dışarıdan oyun oynanılıyor gibi gözükmesine rağmen bu çocuğumda travma oluşturuyor. Velilerden şikayet almadık ama bu oyunlar sırasında oğlum bir seferinde yakalanmamak için faraşın sapını arkadaşlarına kendini korumak  rastgele sallamış duvar çarpınca kırılmış, bize sınıfın faraşını yanlışlıkla kırdım diye faraş aldırdı, sonradan öğrendik bunu, başka bir sefer yine her yönden yakalanınca önündeki arkadaşına tekme  atıyor. Acı olan buna izin verilmesi kim kendisinin her bir taraftan bir çok kişi tarafından yakalanıp etkisiz hale getirilmesine psikolojik olarak izin verir? Ve birbirleri ile dalga geçmelerine sessiz kalınması vb.

4-Okul bildiğiniz varoş muhitte bazı soğuk sabahlarda hava o kadar kirli oluyor ki (özellikle otomobil lastiği yakılmasından dolayı) adamın genzi yanıyor. Okulda hiç çimen ağaç yok, her yer beton, servisler okulun daracık bahçesine doluşuyor. Anfisi evlere şenlik, bizim salon bile daha büyük desem ayıp etmem.

5-Akademik başarı bence sıfır. Sen Ankara'nın en parlak çocuklarını topla, sonra yaz tatilinde "falanca öğrencimiz Robert Koleji %50 burslu kazandı öğrencimize başarılar diliyoruz" diye sms at, ayıp. Var mı Ankara Fen lisesine soktuğun bir öğrenci, bunu da sorun sizin mezunlar hangi liselere girdi listesini bir görelim deyin, cevabı bende merak ettim.

Ayrıca ilk okulda çocuklar onu denesin bunu denesin diye tam 12 branşta ders var, (beden eğitimi, yoga, teakwondo, müzik, piyona, resim, görsel sanatlar.... bilme ne) bunlar okumamı öğrenecek piyanist mi olacak. Mesela, Piyona dersi var 20 çocuk 1 öğretmen 45 dakika, hafta bir. Bir öğrenci bu kadar sınıf öğretmeninden ayrılır mı? Ama bunlar üstün, sayenizde yarı burslu bir öğrenci soktuk diye göbek atarsınız bir okula.

6-Kurumsallık? O da ne ki? Nerden başlayacağımı bilemedim, bir örnek vereyim anlaşılır olsun.

Bir karı/koca çıkmış okul kurmuş olan bu. Mesela, Çocuğu okula kaydettirirken bir bankada kredisi de olan hesap açtırıyorsunuz ve parayı oraya yatırıyorsunuz. Bunda ne var diyeceksiniz? Şöyle, biz çocuğu okuldan aldık, ama kurumsal yapı o hesaptan para çekmeye devam ediyor, banka bizi arayıp şu kadar faizi ile bu kadar borcunuz var, şu güne kadar yatırmazsanız bankacılık sisteminde kara listeye alınacaksınız diyor, okulu her gün defaten aramamıza rağmen paramız hala iade edilmedi, bir türlü kurumsal okulun müdüresi hanfendiye ve mütevelli heyeti başkanı beyefendiye ulaşıp olur alamamışlar. Ben bu arkadaşları finanse etmek zorunda mıyım sizce?

İlk 5 maddeyi hep yazmayı düşündüm ama 6. madde artık bardağı taşırdığı için yaşadıklarımızı bilmenizi istedim.  

Özetle şu kanıya vardım; Kurumsal kafada biri ben okul kuracağım diyor. İyi de okul çok, dersaneler de okula dönüştü rekabet çok, reklam da çok para, eeee ne yapalım farklı bir yol bulalım, üstünler okulu olalım bu kul var boş (malesef) nasıl olsa, olur, harika olur, nasıl olsa egosu yüksek bi dolu veli var, öyle değil mi?

Son sözüm: Çocuğunuzu seviyorsanız bu okuldan uzak durun.


Sevggii

Merhabalar arkadaşlar bende çocuğumu 3 yıldır Tüzyeksav Liderler okuluna gönderiyorum ve hayretler içerisinde yapilan yorumlari okudum.  Ben samimiyetle sizlere yazayim Kızım bana bir gün şikyetle gelmedi. Ögretmenler çocuklarla ilgili degil Nöbetçi öğretmen nöbetini tutmaz diyen bir eski veli arkadaşimin yorumunada pes doğrusu dedim okulda o ögretmen ile nöbettemiydin arkadaşım bu kadar kesin yargida bulunuyorsun? Gerçekten insanların gunahini almak o kadar kolay olmuş ki... Gün içerisinde kızımı almaya ne zaman gelsem bahçede her yerde ögretmenler görmeden selamlasmadan gitmedim su 3 yildir. Disiplinli, çagdaş,  yenilikçi  bi sisteme sahip. Tamamiyle sevgiyle disiplinle işini devam ettiren bir kurum. Okuldan gönderilen ögrenciler gördük biz veliler olarak ama karşı tarafa suç atmadan benim çocuğum neler yaptida acaba bu sonuca eriştik diye kendilerine sormalilar bence. Öğretmenlerine okul yönetime o kadar güveniyorum ki kızım her gün koşarak okula gidiyor ve içim o kadar rahat ki. Ayrıca bu okula kayıt yaptıracak velilere unutmamasi gereken bir duyurum çocuğunuzun kendi gibi üstünlerle ayni çatı altında olacagi tek kurum ben Tüzyeksav’a gerçekten tekrar teşekkür ediyorum 3 yıl içerisinde çocuğumda ki akademik ve sosyal alanda gözle görülen farki bana yaşattığı için. faika2

Merhabalar

Kendimi tüzyeksavla ilgili yazmak zorunda hissediyorum biz 4 yıl önce kısa bir süre gittik o okula ama ayrıldık benimkızımın okuduğu dönemde bizim sınıfımızda yönetime ajanlık yapan veli vardı bu veli  diğer veliler hakkında yönetime Bilgi veriyordu  ne çıkarı  vardı bilmiyorum benim başıma bu yüzden öyle bir şey geldi ki aslında dava etme hakkım vardı ama dava etmedim okuldan kızımı aldım gittim sizlere tavsiyem okulu çok çok öven yorumlara kuşkuyla yaklaşmanız


faika2

Katılıyorum bende üstünler kendisi gibi olanlarla çok daha mutlu ama başka bir açıdan baktığımızda hayatta hep kendileri gibi insanlarla yaşamayacaklar gerçeklerle yüzleşmeliler kızım zorlanmıyor mu okulda tabii zorlanıyor  arkadaş bulmakta zorlanıyor tüm öğretmenlerin  gözdesi olduğu için diğer çocuklardan kıskananlar oluyor birçok başarısını bazen akrabalarımıza bile söylemiyorum kızımın zarar görmemesi için  gözönünde tutmamaya çalışıyorum ama hem kızım hem aile olarak biz gerçek dünya da  olmayı öğrendik ayrıca BİLsEM de çocuklar çok mutlu haftada birde olsa kendisi gibi çocuklarla vakit geçirme olanağı buluyorlar TÜZYEKSAV kulvarında tek okul olabilir ama sırf kendisi gibi çocuklarla birlikte olsun diye bir okula mecbur olmamalıyızmango

Bu okula cocugumuzu verip,eğitimi ve başka şeyleri  beğenmediğimiz için almıştık. Egitim açısından Ne kadar doğru bir karar verdigimizide bize iade ettikleri kitap ve kırtasiyelerin neredeyse hiç açılmadan geri gelmesinden anladık. Madem kullandirtmicaktiniz neden Onca masrafı yaptirıyorsunuz.. çocuklara haftada 45 saat ders veriyorlar,düşünebiliyormusunuz 45 saat. Neymiş onlar üstün zekaliymis. Yahu önce onlar çocuk çocuk, yemişim zekasını. Hâliyle çok sıkılıyorlar. Çünkü 3 yaşından itibaren 45 saat ders yüklemesi. Çocukları görseniz masalarda uyuyakaliyorlar. Hatta görevli personel bile bu çocuklara yazık cok üzülüyorum bu yorulupta uyuyan hallerine demişti. Yemekler maaleaef dışardan geliyor,neymiş çok lezzetliymis. Disarda yapılan yemek ne kadar lezzetli olabilir..Okuldaki herkes çocuk ve yüzlercesi var,ama bir aşçı tutup taze yemek yedirtme zihniyeti yok. Tüm yemekler soğuk gelip orda ısıtılıyor. Yemekten sonra diş fircalattirmiyorlar,neden diye sorduk vay efendim birbirlerinin fircalarini kullanabilirlermiş!!!! Cevaba bak,sen necisin arkadaşım orda okul süsümü? Bir zahmet başlarında durunda kimse kimsenin fırçasını alıpta kullanmasın. Okulu görseniz zaten dökülüyor. Konferans salonu diye bizi bir yere almışlardı, görseniz herşey nuhnebiden kalma. Badana boyaa bile yapmamislar. Küçücük çocukları yemekhaneydi,labaratuvardı merdiven merdiven En ustden en alta kadar inip çıkariyorlar maalesef. Küçücük bedenler zaten ağır bir programa maruz kalıyorlar birde böyle yoruluyorlar. Spor salonu betonerme değil,bildiğiniz şişme  spor salonu. Ama sorsanız kışın çok sıcak oluyormuş muş.. birde bizim cocugumuzu ordan alıp başka bir koleje verdikten sonra farkettigimiz bir durum oldu.bu okulda oyun alanı yok okul öncesi çocuklar için, düşünsenize hep sınıflarında tıkılıp kalıyorlar.acaba üstün zekalilar ya,ondanmi oyun alanlarina ihtiyaçlari yok diye düşünüyorlar!!!!yazık yazık...sınıflar küçücük ve 20 çocuk var. Bize eş dost  soruyorlar sınıfı kaç kişilik, 20 deyince orası gerçekten kolejmi diyorlar? Daha okul öncesinde sınıflar 20 kişi. Aslında 3 sınıf var ama,2 sınıfa bütün çocukları sıgdiriyorlar başka öğretmen almayıp masraf çıkmasın diye. Sınıf öğrencilerinin yaşını görseniz, sınıfta 3 yaşta var eee 5 yaşta var. Nasıl bu olur anlamıyorum? Sonuçta çocuklarin gelisiminde 1 ay bile farkederken burda fark  2 yıl . Bir müfredat vardır yaşa göre, ama bu okulda böyle bir olgu yok. Düz mantık, herkese aynı müfredat. Çocuklara,su ve  tuvalet ihtiyaçlarını teneffüsü bekleyin diyecek kadarda anlayışsızlar. Neymiş, kural öğrenmeleri gerekiyormuş muş.. Zaten bize denk gelen öğretmenin öfke kontrol sorunu vardı, ben veli olarak bana bile sesini yükseltip terbiye ve saygı sınırlarını aşabiliyorsa Kimbilir cocuklarimiza neler yapmıyordur!!!! Çocuklarınız üstünse inanın her  okulda üstündür. Tüm kolejlerde eğitim üç aşağı beş yukarı aynı, gerçekten bir fark yok. Buna aldanıpta çocuklarınıza yazık etmeyin. Fiyatlar da o okula göre gerçekten çok fazla,yeri zaten sanayinin tam Içinde çok kötü. Biz çok pişman olduk,siz olmayın...  

Birde  okulun sözde öğretmeni gibi davranıp okulu iyi gösterme çabalarınız maalesef boş çalışmalardır! Ne olduğunuzu bizler çok iyi anladık, inşallah başkaları anlamak zorunda kalmaz!!!


SeviK

Merhaba, üstün zekalı çocukların velilerinden okul tavsiyesi almam mümkün mü? çocuklarınız hangi okulda ve memnun musunuz? Ben Doğa Koleji'inde özel ders programı olan bir sınıfa kaydetmiştim ancak öğretmenlere yapılan düşük maaş zammı nedeniyle öğretmensiz kaldık. Okul arayışındayım. Cevaplamak için Üye ol