Gunduz-gece uyku ritüeli

Yasemina soruyor: 4

Merhaba,

Bebeklerin belli bir gelisimsel evrede tek seferlik gunduz uykusuna geçmeleri gerektigini duymustum. O evre hangi aylara denk geliyor bileniniz varsa soyleyebilir mi?

Ayrica, gunde 2 defa uyuyan bir bebegin (sabah 9 da kalktigi ve gece 21.30'da uydugu dusunulurse) gunduz hangi zaman dilimlerinde uyuması daha saglıklı olur?

Kizimin haftaici gunduz uyku ritueli ve gece uyku saati uyumlu, dalarken cok zorluk cikarmiyor, fakat haftasonlari 9'a dogru bizimle uyaniyor, kahvaltı sonrası hava aldırdıktan sonra saat 12'ye dogru uyutuyorum genelde 1 saat-1.15 dk. uyuyor, sonrasında ikindi ogununden sonra uyutuyorum ama her ogun coook uzun surdugunden uyku saatleri de gecikiyor istemeden, dolayısıyla aksamustu 17.30'dan once uyutamiyorum ve bu sefer de 1 saat uyuyor. Bu durumda gece uykuya dalma duzeninde bayagi inatlasmaya basladik, hatta dun dalması saat 10.30'u buldu (dunya kupası macı da arada kaydı gitti!!)

sizin bebeginiz icin uygulandiginiz bir gunduz uyku saati duzeni varsa ve paylasabilirseniz sevinirm.
Ayrıca sadece gunduz-gece uyku duzenini koruma adına uyuyan bebegi uyandırmak dogru mudur ? (ben bunu yapıyorum ama cok da elestiri aliyorum)

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


kselma

Merhaba,
Biz de benzer bir duzen uyguluyoruz. Dedigin gibi genelde haftasonu biraz daha gec kalktigi icin (haftaici nasil oluyorsa daha erken uyanabiliyor. bizim ise giderken tikirtilarimizdan uyaniyor belki de)
tek gunduz uykusu uyutuyorum. Haftaici annem 2 sefer uyutuyor.

Uyurken hic uyandirmiyorum. 1-2 sefer aksamustu uykusu uzadi gece uyuyamacak diye uyandirmistim ama cok rahatsiz oldu uykusunu alamadigi icin o yuzden hic uyandirmiyorum.

Gece uykusuna 10-30 civari daliyor. Bunu erkene cekmeliyim. ama henuz basaramadim. Gunduz de yeterli uyku uyudugu icin cok sorun etmiyorum.Kaymacina

Merhaba,
biz tek uykuya yanılmıyorsa 21.ay gibi geçtik. ama oğlum hala yorgun olduğu günler ki 27 aylık 2 uyku uyur. 9 da kalkıyorsa ne mutlu sana , o saatten sonra 2 uyku için heleki akşam 8:30-9 da uyuyacaksa pek zaman yok. Şöyle söyleyeyim bizimki 6-3*-7 gibi kalkar, 10:30-11 gibi uyur 1 saat uyur sonra 3-4 arası tekrar uyurdu. yani 3-4 saatte bir uyku gibi bir rituel. Sizin için bu zor, belki de tek uyluya geçirebilirsin. 14-16 arası uyursa akşam 9 da uyumuş olur.
uyku konusunda bayağı birşey karaladım ben zamanın da
http://kaymacina.wordpress.com/2010/02/17/cocuk-dedigin-erken-yatarerken-kalkar/
http://kaymacina.wordpress.com/2010/02/04/geri-sayim-basladi-yas-2/


Yasemina

Kaymacina ve kselma, cevaplarınız ve empatiniz icin tesekkurler...
bende sizler gibi bebegi belli bir saat esigini asip da uyumadıgında alt ust olabilen bir insanım.
Bana kalırsa en gec 21.15'te uyutulmak uzere odasına gotururum de yemesi o kadar uzun ve zor ki 21.30 u sık sık buluyoruz.

Hatta uyku saatlerine o kadar takıgım ki bir kere bayram ziyaretinden apar topar dondugumu bilirim, cevremde de sık sık elestiri aldıgımı yeme ve uyku saatlerine sıkı baglılıgım yuzunden.

Calısan ve baska bir hayatı da olan bir kadın olmak kolay degil.. ozellikle dunya kupası oynanırken ben gercekten ninni soylemek istemiyorum !!! Tesekkurler...


Kaymacina

canım sen çok iyi anlıyorumama varsın eliştirsinler bende çalışan bir anneyim. Bunun çalışmakla da alakası yok aslında çocuk dediğin düzen ister .. o zaman huzurlu olur ve sana da huzur verir.Umarım bir decere olsun yardımcı olabilmişimdir.sevgiler,Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

39 aylik oglum inatt 0

Tog 1 değerinde uyku tulumu 2

Kucakta uyuma!imdat! 6

mylo 5Y5H
Son: denizderya1,

Boğazda kızarıklık 0