bebeğim 45 günlük...

Gamze_Fatih soruyor: 10

selamlar bebeğim 45 günlük dewam sütü kullanıyoruz ayrıca anne sütüde alıyoruz bugün yeşilimsi bi şekilde we feci kokulu bi kaka yapmış acaba midesinimi bozduk dewam sütüyle :((((((

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


fistikcik

Devam sütü neden kullanıyorsunuz ki ? Bildiğim kadarıyla devam sütü yenidoğan için uygun değil. Sütünüz yetmiyor gibi bir endişeniz varsa bu endişenizi unutmanızı ve sürekli (ama gerçekten sürekli, 5 dakika önce emmiş olsa bile !) emzirmenizi öneririm. Sütünüzü arttıracak tek etkili yol sürekli emzirmektir. Geri kalan herşeyi unutun. "Bu bebek aç, ondan ağlıyor / uyumuyor" diyenleri dinlemeyin. Yenidoğanlar ağlar, çoğu da 5 dakika uyuduktan sonra gözlerini tekrar açar. Bunun sebebi bu dünyaya alışma süreçleridir, anne karnındaki ortamı özlemeleridir, oradaki güven ve sürekli kendilerini sarmalayan sıcak ortamı, anne karnı seslerini aralarıdır. Bunun için sürekli kucak ve meme isterler. Siz de bu isteklerini karşılayın. Yorucu olsa bile sürekli emzirin. Uyutmak için saç kurutma makinesi / elektrikli süpürge sesi gibi seslerden yararlanın, bu sesler ona anne karnını hatırlatır. Bu süreç sadece birkaç hafta sürecek, 3 aylık olduktan sonra o kadar sık meme istemeyecektir.

Diğer mesajınızda ateşinizin yükseldiğini yazmışsınız. Doktorlar birşey bulamadı demişsiniz, ama bana bu yazdığınızla birleşince bebeğin memeyi doğru kavrayamamasından kaynaklanan göğüste süt birikmesi durumunu düşündürttü. Bu durum da bazen ateş basmasına sebep olabilir.
Bebek eğer göğsü doğru kavrayamazsa etkin bir şekilde ememez. Bu yüzden daha sık acıkır. Siz de sütünüzün yetmediğini sanırsınız. Bir süre sonra da göğüsleriniz tam boşaltılmadığı için sütünüz hakikaten azalmaya başlar. Bu bir kısır döngüdür. Bu döngüden çıkın ve bebeğinizi sık sık emzirin.


tiara

6 aya kadar dönem dönem yeşil kaka olabiliyor. gıda allerjilerinde(sizin yedikleriniz ve süte geçenlere karşı) ya da enfeksiyonlarda da böyle bir durum olabilir ancak uzun sürelidir.


Gamze_Fatih

sütüm yetmiyo diye değil bebeğim emiyo emiyo yarım saat emiyo gelmediği we doymadıgı için çıldırıyo ağlamaktan o yüzden dewam sütü weriyrm... aç kalması yüzünden benmde psikoljm bozldu göğsüm komple her köşesi yara bere içinde kaldı


masalmasal

Benimde emzirmem sorunlu olmuştu ve dr.um 2 saatte bir emzirmemi söylemişti anca 2 saatte süt kanalları tamamiyle sütle doluyormuş. bebek boş memeyi emicen sinirleniyor ve ağlıyor o nedenle her 2 saatte bir  mutlaka emzirmenizi tavsiye ederim. bu arada yenidoğana devam sütü değil Aptamil 1 bebek sütü veriliyor bilginiz olsun. Sütünüz bol olsun inş.


fistikcik

Anlıyorum, çok zor bir süreç. Elbette annenin kendini iyi hissetmesi gerekli ki sütü de bol olsun, bebeğiyle de ilgilenebilsin.
Ancak göğsünüzde yara olması yazdıklarımı destekliyor. Bebeğiniz göğüs ucunu doğru şekilde alamıyor gibi görünüyor. Göğüs ucu yarası ancak bu durumda olur. Bebek doğru emerse isterse 1 saat emsin, yara oluşmaz.
Şöyle anlatayım :
Bebek göğsün kahverengi halkasının tamamını ağzına almalıdır. Sadece meme ucunu ağzına alırsa orası zedelenir ve yara olur. Bebek te etkin ememediği için sütü çekemez ve sinirlenir. Kahverengi halkanın tamamı ağzında olmalı.
Şu adreslerde bebeğin göğsü doğru alışına dair bir video, bir doküman ve çeşitli açıklamalar var :

Etkin emen bir bebek :
http://www.youtube.com/watch?v=m6tKPq4P9is

Dr. Newman'ın emzirme ile ilgili makale ve videoları
http://www.breastfeedingonline.com/newman.shtml

http://www.breastfeedingonline.com/whenlatchingpdf.pdf

Göğüslerinizi arada dinlendirmek için elbette mama verebilirsiniz. Ama bunu günde 1-2 defayla sınırlandırın. Yaraların iyileşmesi için hava almalarını sağlayın, göğüs kalkanı kullanın. Mamayı da bebeğe meme ucu-biberon karmaşası yaşamaması için biberonla değil, kaşıkla verin.
Sevgiler
ece_g

Merhaba,benim de bebeğim 45 günlük ve benim de sanki aynı sorunum var gibi ben de çook nadir de olsa aptamil 1 numaradan o da alışmaması için çok az veriyorum.1 göğsümden de çok az süt geliyor diğerine göre nerdeyse yarı yarıya.Dr uma sordum sütüm az dersen daha da azalır kafanı takma dedi ama takmamak mümkün değil.cahil ev kadınlarına özeniyorum ne güzel cahillik mutluluk ben sürekli araştırıyorum hep kafamda sorular ..Memelerim benim de çok yaralı millet çok tan iyileşmiş olması lazımdı diyor ama maalesef,kullanmadığım krem de kalmadı.


fistikcik

ece_g, yukuarıda yazdığım gibi, bebeğinizin göğsü etkin kavrayamaması durumu çok olası görünüyor. Lütfen yukarıda bağlantılarını verdiğim kaynaklara bir göz atın.


gesnur

çok beslemişsiniz..yeşil kaka tecrübeyle sabit olmak üzere kesinlikle aşırı ve sık beslenmeden kaynaklanır..gesnur

göğüs yarası benim de kabusumdu ağlayarak emziriyordum yakamı ısırıyordum emzirirken. bissürü krem denedim işe yaramadı lansinoh filan da dahil olmak üzere. garmastan pomad bana derman oldu, 3 günde geçti yaralarım. naçizane tavsiyemdir.ayrıca çaresi sık emzirmek, emzirdikten sonra göğsünüze sütünüzden sürüp açık havayla temas ederek kurumasını sağlamak, evde çıplak inek gibi geziyorsunuz ama bir süre sonra geçiyor.

devam sütünü de çok vermeyin bence daha çok minik yavrunuz.zaten emzirdikçe sütünüz artacaktır. siz bol sıvı alıp dinlenin, uyku ve su en önemli süt kaynağı


Gamze_Fatih

FISTIKCIK canım ben tam anlatamadım galiba göğsümün ucu değil komplesi yara bere içinde sadece kahwerengi kısmı değil bebeğim tamamen kawrayarak emiyo kahwerengi yerini onda sıkıntım yok iştahlı bi bebek şükür ama benm yaralarım ateşten snra kaldı kahwerengi halkanın dış tarafları tamamen yara anlatabildimmiCevaplamak için Üye ol