bebeğim 45 günlük...

Gamze_Fatih soruyor: 7

selamlar bebeğim 45 günlük dewam sütü kullanıyoruz ayrıca anne sütüde alıyoruz bugün yeşilimsi bi şekilde we feci kokulu bi kaka yapmış acaba midesinimi bozduk dewam sütüyle :((((((

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


mert_mert

çoçuğunu emziren ve sütü bol olan anneler sütü olmayan ve mama yani formül süt veren anneleri hep itelerler..yani topluma girildiğinde aa formül sütmü veriyon nedennn emzirsene verme verme hep emzir bol bol ye iç sütün olur diyede bir bilmişlikleri vardır..bende emzirilmesinden yanayım fakat benimde sütüm yoktu yani dünyayıda yesem süt yapıcak şeyleride yesem sütüm hep azdı çoçuk emerse yeri gelir düşüncesi ile hem emzirip hem sağdım ne kadar çok tüketimi olursa o kadar yerine gelir diye yok yok yok..yani bazen sütü bol olan allah tarafından olmayanlara anlayışla yaklaşmasını rica ediyorum sonuçta herkes sadece emzirerek doyurmak ister hem emzirmek daha rahat formül süt hazırlamaktan :))))


Gamze_Fatih

çok doğru konuştun walla ben istemezmiyim gece yanmda hemen emzirip uyutmak ama kalkıp uyku sersemi hazırlıyorm sırf bebeğim doysun diye :(( benm annemde yemekle olmaz ben günlerce yemezdim ama sütüm olurdu siz doyardınız derdi hep allah weriyosa werir zorlamak bize özgü :((((


eloskovecanuk

ben kendi deneyimimi söyliyeyim..benim bebeğim sadece beni emiyordu, ve uzunca bir süre yeşil kaka yaptı.Doktor yaparken ağlamıyorsa çok ızdırabı yoksa problem değil dedi..Eğer çikolata falan yiyorsan ondan allerj yapabilir dedi..Ve ben tabisi de bissürü çikolata yiyordum:) Çikolata, gofret, nutella tarzı şeyleri kestim ve bir süre sonra düzeldi...

Bir de eminim çok araştıran bir annesin ve emzirmenin önemini biliyorsun. DEdiğin gibi kafana taktıkça sütün daha da azalır. Sen yine elinden geldiğince emzir, formül süt vermek de dünyanın sonu değil,. Doktor da bebeğin kilo alımına ya da almamasına göre zaten sana bunu önerecektir.Belki sadece göğsün iyileşene kadar takviye mama iyi olacaktır.Sonrasında zaten kendiliğinden yoluna girer herşey...

Geçmiş olsun...

Bir de mert55 e hak vermiyor değilim.Yani süt yetmiyo diye bişey yoktur, dememeliyiz böyle uzaktan. Zaten anne panik halinde bir de böyle şeyler diyince iyice üzülüyor olabilirler:SEvet sırf beceremediğinden emziremeyen anneler de gördüm, ama gerçekten saatlerce sağıp da 20 ml sütü gelen anneler de gördüm... Bütün annelerin bol bol sütleri olması dileğiylee... 


burcuveduru

mert55, buradaki annelerin beni itelemesi sonucunda 5. ay bittiğinde hala yalnızca anne sütü veriyorum ve kızım hep en üst sınırda kilo alıyor çok şükür. oysa hiç de sütüm bol değil, sadece kızıma yetecek kadar. doğum öncesi hazırlıklarında herkesin bol bol stoklamamı söylediği göğüs pedlerinden bir kere bile kullanmadım, çünkü hiçbir zaman taşıp üstümü başımı ıslatacak kadar sütüm olmadı. ama emziren annelerin sözlerine güvenerek su içtim, emzirdim, hatta süt artsın diye emzirme aralarında da hiç süt gelmemesine rağmen sürekli sağdım. tabi ki olmuyorsa da kişinin kendini çok yıpratmasına gerek yok, ucunda ölüm yok çok şükür. ama problem genel olarak süt olmamasından çok, emzirme tekniklerinin tam olarak bilinmemesinden kaynaklanıyor bence... 


fistikcik

Yanlış anlaşıldıysam üzgünüm, kimseyi "itelemek", üzmek gibi bir amacım olamaz. Buradaki başka mesajlarımı bilenler böyle bir tarzım olmadığını bilirler.
Doğrudur, uzaktan konuşmak kolay. Yaşayan bilir ne yaşadığını. Ancak bu konuda hassas oluşumun tek sebebi annelere yardımcı olmak. Boş yere "sütüm yok" düşüncesine kapılıp bebeklerini emzirmeye devam edebilecekken vazgeçmelerini önlemek. O kadar çok anne var ki yanlış bilgilenme yüzünden emzirme sürecini gönlünce yaşayamayan. Tek dileğim bunun önüne geçmek.

Bunu belirttikten sonra tekrar edeyim : söylediklerimin arkasındayım. Bunlar bana ait görüşler değil. Emzirme konusunda uzman doktorların görüşleri (Bunlardan en önde geleni Dr. Jack Newman'dır). Çok az kadın hormonal dengesizlikler ya da başka sağlık problemleri sebebiyle bebeğine yetecek kadar süt üretemez. Emzirme problemlerinin çok büyük çoğunluğu bebeğin meme ucunu yanlış kavraması, annenin sütü yetmiyor sanarak mama vermesi sonucunda meme ucu-biberon karmaşası yaşaması ve etkin emme becerisini hepten kaybetmesi, tüm bunların göğüs ucu yaralarına sebep olması, bu sebeple emzirmenin anne için işkence haline gelmesi vs'den kaynaklanır. Bazen süt akışı yavaştır bebek memede huysuzlanır, bazen de tam tersi süt akışı çok hızlıdır, bebek yine memede ağlar, hatta memeyi reddeder. İki durum da yanlışlıkla süt olmayışına yorulur. Oysa süt vardır, ama akışı hızlı ya da yavaştır.
Bu konuda sıkıntı yaşayan anneler öncelikle bu olasılıkları değerlendirsinler ve sorunlarına çözüm bulmaya çalışsınlar isterim. Ama bu olasılıkların hiçbiri söz konusu değil ise kendilerini çok azınlıkta olan ve hormonal sebeplerden sütü olmayan kadınlardan sayabilirler.
Ama bu olasılıları değerlendirmeden bu sonuca varmak boş yere emzirme sürecini güzel yaşayabilme şansını kaçırmak demektir.
Tek derdim budur. Umarım anlatabilmişimdir.


ColukluCocuklu

İki tane çocukla nurtiye tel.den takılabiliyorum ve bilgisayar açmaya bile fırsat bulamıyorum ama sırf sizin için açtım bilgisayarı gamze çünkü bu konuda hem emzirememeyi hem de emzirmeyi yaşamış bir anne olarak tecrübelerime dayanarak söyleyecek çok sözüm var:)

Ben ilk çocuğumu sadece 1 ay emzirebildim oysa sütüm gayet iyiydi, kızımın kaka ve çiş sayısından belliydi yeterli olduğu ama ben o günlerde bu bilgilere sahip değildim. O sırada etrafımda bulunan çok bilmişlerin bebeğim ağlarken doymuyor bu çocuk demesiyle benim psikolojim altüst oldu. Aaa bebeğim doymuyor mu? düşüncesi beynimden geçtiği an  ve onlara uyup mamayı verdiğim an benim sütüm gerçekten gitti. Oysa sütüm vardı ama mama verip olan sütümü emzirememekten dolayı mastit oldum ateşli hastalık geçirdim. Sonrası biberona alışan kızım, süt sağarken sütüm yok psikolojisindeki ben ve 1,5 ay sonunda damla gelmeyen süt:( Ha bu arada yemediğim içmediğim şey ve uygulamadığım yöntem kalmadığı halde. Bu 1. tecrübem.

Gelelim şimdiye. Artık bu konularda çok şey okumuş ve bilgiliyim bir kere. Bilip inandığım tek şey sağlam psikoloji ve su içmek. İnanın acaba benim sütüm yok mu düşüncesi hiç geçmedi aklımdan bu çocuğumda. İlk günlerde yoğun bakımda kaldı ve sütümü sağdım o dönemde bile 3 saatten fazla ara vermedim süt sağımına. Oğlum kucağıma geldiği günden beri emziriyorum üstelik inanın böyle yakın yaşa sahip iki çocuk o kadar zor ki. Yemek yemeyi geçtim çünkü yemeği yapıp bulamadığım zamanlar oluyor ama su bile içecek fırsatı bulamayabiliyorum bazen. Sadece sütüm yok diye birşey yok beynimde, acaba az mı sorusu yok çünkü emdikçe süt vardır biliyorum. Oğlumun kaka-çiş sayısı ve kilo alımı gayet iyi. Ve bir insanın sütünün yetmemesinin tek belgesi budur! işte birileri aç bu çocuk deyince aç değildir. Bakın benim oğlum çok gazlı ve emzirdikten sonra gaz sıkıntısı çekiyor ve ağlayarak emme hareketi yapıyor ama ben emzirsem gazı daha da beter olacak biliyorum çünkü emdi aç değil bir kere bundan eminim. Ama bunu geçenlerde kayınvalidemin yanında yaşadım ve bu çocuk aç mı yoksa dedi bana, bende gülüp geçtim hiç düşünmedim bile hatta iyi o zaman mama verelim hemen diye kinaye yaptım. Yani bir çocuk gazlıyken de emmek ister ve şu sıra tam gaz dönemleri. Gaz ilacını düzenli kullandıkça hafifliyor gazı ama bu bir süreç. Emzirin emzirin ve sütüm yok mu demeyin ne olur. Doktor onayı almadan karar vermeyin sütünüzün olmadığına.


ece_g

ben de bu konuda çok okudum çok video izledim ben de yanlış bir yöntemle mi emziriyorum da göğüslerim bu kadar yara oldu diyordum ama hayır ben doğru emziriyorum ama benim kızım çok güçlü emiyor bir de bazen dediğiniz gibi akış gücüne göre ya da uykusu geldiğinde huysuzluk yappıp meme ucumu ısırıyor  ondan hala yaralarım geçmedi.Teramycin,hametan,anestol,lansinoh,evicap,garmastan kullandım ama hala bazen göğüs ucumdan kan geliyor hiçbir ilaç fayda etmiyor.Akşam yatmadan sağıyorum gece süt üretimi artsın diye bazen az süt geliyor moralim bozuluyor elimde değil.
Cevaplamak için Üye ol