Bebegim bizimle yatmak istiyor?

supperious soruyor: 7

10 Aylık kızım ilk 6 ay bizim odamızda beşiğinde yattı sonrasında kendi odasına ve karyolasına sorunsuz gecti.
bir ay önce ateslendi ve bir kac gece yanımızda yatırdık normalde aksam 20:30 gibi uyuyup sabah 06:30 da kalkan bir bebek ( dogdugundan beri gece uykusuzluğu olmadı )
Son bir haftadır aksam karyolasına yatırdıgımızda 1 - 2 saat sonra cıglık cıglıga uyanır kucağıma aldıgımda uyuyor hemen ancak yatagına bıraktıgımda tkerar aglamaya baslıyor kendi yatağımıza aldıgımızda elimizi tutup hemen uyuyor anında !
Acaba bizimle yatmaya mı alıstı o bir haftada yoksa korkudan mı uyanıyor anlayamıyoruz eşimle , cevremdeki cocuklu ailelerden duydugum kadarıyla anne babayla uyumaya alıstıgında yatagında yatmıyormus bir daha :( cok küçük oldugu icin gece annane veya babannede de bırakamıyoruz bu durum gecsin
diye ne yapacağımızı sasırdık..?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

İçinizden gelen sesi dinleyin...

Benim tecrübem şöyle oldu:

Kızım ten teması sevmezdi, asla yanımda yatmadı. 2. ayında odasını ayırdım zaten.

Ama ayrılık korkusu yaşadığı 9. aydan sonra bir süre ve 12. aydan sonra bir süre ben onun yanında yattım uyuyana kadar. Hatta bazen tüm gece (yer yatağı yaptığım oldu).

Sonra 15. ayından 21. ayına kadar yatağına bırakıp çıkardım, kendi kendine uyurdu tüm gece.

21. ayında benim yanıma yatmak istedi. Yatağımıza aldık. 33. ayına kadar bizimle yattı.

33. ayından sonra kendi odasında ama benimle yatmak istedi.

36. ayında biryilte uyuyoruz. Sonra ben kalkıyorum. Ama kızım gece uyanınca yanıma geliyor.

Ben de annemin yanına giderdim hatırlıyorum. Sonra bir gün gitmeye üşenip vazgeçmiştim :) Kızım da öyle yapar diye ümitle bekliyorum :)

AMa sonuç olarak, denediğimiz hiçbir metoda körü körüne bağlanmadı.


neretva

Siz onun odasında yatmayı deneyin. Beşiğinde bakınca sizi görebilsin. Bu işe yaramazsa yatağını sizin yatağa bitiştirmeyi deneyin, o zaman sizinle ama kendi yatağında uyumuş olur. Sonuçta önemli olan sizin ne istediğiniz ve içgüdülerinizi. Siz de mışıl mışıl uyuyorsanız birlikte uyuyun gitsin.


asyaperi

merhaba yasadıgınız durumu aynı ayda aynı sekılde bıre bır yasadım, kızımda ılk 6a ay bızımle aynı odada kendı besıgınde uyudu, 6 ayda odasını ayırdım ve sorunsuz bır sekılde 9 ayına kdr yattı odasında, 9 ayda tamda dedıgınız gıbı yattıktn bır kac saat sonra aglayarak uyanmaya basladı kucagıma aldıgımda sakınlesıp uyuyordu ve yerıne koyduktan 5 dakıka sonra tekrar aglayarak kalkıyordu, sıze soylenen bır alısırsa yanınıza bırdaha gıtmez ,aman ha sakın lafları banada soylendı burdada okuyordum sık sık, bu korkuyla yaklasık 15 gun saat bası kalkarak uykusuz bır sekılde gecırdım bır gun annemlere gıttım ve orda kaldım yataktan doner duser korkusuyla o gece aynı yatakta yattık ve sabaha kdr bır kere bıle uyanmadan uyudu kızım orda anladım derdının dıs agrısı fln olmadıgını, bır park yatak aldım yatagımıza bırlestırdım ve sorunumuz cozuldu oda bende huzura kavustuk, 17 aylıkken odasına tekrar gecırdım ama besıgınde yatmadı ıkı tane sunger yer yatagı aldım odasına serdım suan 23 aylık ve ogunden berı odasında yer yatagında yatıyor , ılk uykuya gecıste yanına uzanıyorum uyuduktan sonra kalkıyorum cok nadır bazı geceler aglıyor bır sefer yanına uzanıp tekrar dalınca kalkıyorum bazende kalkmayıp onunla uyuyorum, sız kendı sesınızı dınleyın bencede mesela yatagınıza almak ıztemıyorsanız kendı odasında bır yer yatagı edının sız onun odasında uyuyun , yada uyanıp agladıgında gıdın yanına uzanın 9 ayda ayrılık kaygısı sıddetlı yasanır bebeklerde belkı bır kac ay onun odasında bu sekılde uyursanız daha sonra kendı odanıza gecmenız daha kolay olur, bence bebegınızın derdı suan sızın odanızda yada baska bır odaa uyumak degıl sızın oldugunu zyerde uyumak onun ıcın kendı odasında sız yanınızda yatıncada bu sorun cozulcektır dıye dusunuyorum


kle

9.ayda rüya gördüklerini ve korktuklarını söylemişti doktorumuz.Yanınıza yatırırsanız güven içinde uyur demişti.Bizde öyle yaptık..Meme için çok uyanıyor,bu nedenle hala yanımızda.Bakalım sonu nereye varacak.


ipekkusgoz

Ben ilk günden 14-15 aylık olana kadar kendi yatağında yatırdım ( cokbilmis nasıl hatırlıyorsun öyle ayı ayına:)) tebrikler gerçekten ).Sonra gece hala emmek için çok sık uyanmasından sebep yanıma aldım. Hem daha az kalkmaya hem kalktıkça su içmeye alıştı.Önceleri sadece haftasonları alıyordum, sonra bu durum bütün haftaya yayıldı. Şimdilerde akşam uyumadan önce emzirip yatağına yatırıyorum,uyumasını beklememe bile gerek kalmadan çıkıp kendi yatağıma geçiyorum.Bütün gece uyanmıyor. Fakat ben kalkmadan önce yani 5:30 civarlarında bir kere emziriyorum o uyansa da uyanmasa da.Kısaca aslında benimki alışmadı ama bu geç yani 1 yaşından sonra yanıma aldığım için mi onu bilemiyorum.


silky

Bence bırakın yanınızda yatsın. Su an buna ihtyacı var demek ki. Çokbilmisin belirttigi gibi talepleri, ihtiyacları surekli degisiyor. Bu nedenle bir daha benden ayrı uyumaz diye dusunmeyin.


nisannn

6 aylık kızım doğduğundan beri beşiğinde bizim odamızda yattı, aynı sizin durumunuz. 

ama arada annemle aynı yatakta yatarlar. tr'ye gittiğimizde benimle aynı yatakta yatar. her çeşite eyvallah yani:)) ben de azıcık büyüsün kucak kucağa yatalım diye bekliyorum:)) küçükken annem ve babamla öyle yatmışlığımız vardır, bir süre sonra kendi kendime sıkılmıştım. kızım da eminim öyle olacak. bakalım bizi nası günler bekliyor.
demem o ki korkmayın, hem kendim hem çevremdeki çocuklar hep sıkılıolar anne babayla yatmaktan bi süre sonra. sizin durumunuz da geçicidir herhalde, öyle kalıcı olacğını sanmıyorum, naçizane.Cevaplamak için Üye ol