Sicaklar ve nem

selencem soruyor: 10

Selamlar, 1.5 aydir bodrumda kuru ve esintili bir havadaydik. Dun sabah istanbula donduk ve cok az aglayan oglum deli gibi agliyor 2 gundur. Disleri cok kasiniyor, acaba sicaklar rahatsizligini artirmis midir? Ayrica omuzlari ve gogsu isilik oldu. Acaba isilik bu kadar aglatacak kadar can acitici olabilir mi? Herkese serin gunler dilerim :))

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


yasemin_ekin

Merhaba,
istanbul çok sıcak. Öyle böyle değil, sıcağa alışkın olan ben -aslen Kilisliyim, yazın 40derece bize viz gelir- çıldırıyorum. Ne yaptığımızı söyleyeyim, belki size fikir verir..

1. Evde en incesinden 1 body ile dolaşıyor
2. Günde en az 3 defa duş alıyor. uyanır uyanmaz, öğlen, yatmadan önce. Bakıyorum vücudu nemli hemen sokuyorum duşa. Ilığa yakın bir su ile serinletiyorum. Gün içinde duş jeli, şampuan kullanmıyorum. Amaç serinletmek.
3. Eve kapatmak yerine, havanın çok sıcak olduğu zamanlar hariç, dışarı çıkarıyorum ya da balkonda takılıyoruz. Rahatlıyor. Akşam yemeğinden sonra, uyumadan önce kısa bir gezinti yapıyoruz, ona da bize de iyi geliyor.
4. Yatarken yine tek bir body. Üzerini örtmüyorum. Odasının penceresini vasistas konumunda açık bırakıyorum.
5. Odası sıcak olduğu için, ona gelmeyecek şekilde vantilatörü çalıştıyorum, odanın havasını değiştiriyor. Biz yatarken kapatıyorum.
6. Bol bol su içiriyorum. s(izin bebeğiniz küçük, bol bol emzirebilirsiniz.)
7. Altını normalden daha sık değiştiriyorum. Arada havalandırıyorum. sizinki henüz hareketlenmemiştir, açın altını rahatlasın biraz.
8. Yatağının polyester dokusundan sıcak gelmesin diye 2 kat çarşaf yaymayı düşünüyorum.
9. yatağındaki koruyucuları neredeyse kaldırdım. Onlar yatak içindeki hava dolaşımını engelliyorlar. Bir karış yükseklikte koruyucuları var.


Aklıma gelenler bunlar...
Kolaylıklar dilerim...


selencem

Bu dediklerinizin bir kismini yapiyorum, tamamini yapacagim. Cok tesekkurler.


lugesya

ilave ;
saf gülsuyu isiliklere iyi geliyor , bizde işe yaradı
yaseminin dediklerini yapmanız yeterli gibi çok güzel özetlemiş,  hatta bizimkisi sadece bezle yatıyor ! o kadar sıcak ki


yasemin_ekin

lugesya, anneanneler gibi olacam ama sırf bezle üşür mü? ben karnımdan acayip üşürüm, sanki body koruyor gibi geliyor. Bir de son 1-2 gündür inanılmaz terliyor. bu durumda bodyli yatmasını iyi, body'siz mi? (sorum çok elementary düzeyde ise kusuruma bakmayın :))


perihan

Ben de çok terliyorum ama atletim terimi emiyor, üstümde kalacağına ona geçiyor terim gece yatarken ve terledikçe yenisiyle değiştiriyorum, aksi takdirde daha rahatsız oluyorum. Bence incecik de olsa üstünde birşeyler olsun.yasemin_ekin

Perihan yazınca aklıma geldi...
Dün uykuusnun ortasında ağlamaya başladı. Baktım hem bezi inanılmaz şismiş, hem de body ıslak. İkisini de değiştirdik rahatladı.

Terledikçe, uyandırmadan body değiştirmek de iyi oluyor.


lugesya

yasemin üzerinde teri alacak şekilde incecik yemenilerden ortuyorum arada ama genelde ustunu de actıgı ıcın cıplak sayılır genelınde. body ıle yatırsam hemen terlıyor, terı kuruyor ve sırtı buz oluyor .
ben ara ara kontrol edıyorum terını sılıyorum ..


Annegozuyle

uyurken nasıl değiştiriyorsunuz body i?
ben bodynin içine tülbent bezi koyuyorum, ıslandıkça onu değiştiriyorumyasemin_ekin

uyandırmadan body değiştirmek biraz zor oluyor daglarkızı, nazik ama çabuk hareketlerle, body çıtçıtlarını bazen çıtçıtlıyamadığım oluyor :)) bak tülbent aklıma gelmemişti onu yapayım.


selencem

Tulbent cok iyi fikirmis, bu gece sirtinda tulbentle uyutacagim, gece cikaririm :)Cevaplamak için Üye ol