Kafasini heryere vuruyor:(

asyanin_annesi soruyor: 7

Kizim 10 aylik, otururken egilip kafasini yere tak tak vuruyor, yada duvara vuruyor cani aciyor agliyor tekrar vuruyor. Vurdukca agliyo ama yine yine vuruyo. Devamli bunu yapiyor. Ben tutup cekmesem devam edicek vurmaya?

Ayni seyi oyuncaklarlada yapiyo iki oyuncagi birbirine tutup vuruyo. Bu vurma huyu nedir? Yasayan goren varmidir?

Ayrica; gobegime gogsume bacagimada kafasini vurup tukurukleriyle pirrr pirrr yapiyo:) ayy cok sordum ama detayli sorayim dedim:) nolcak bizim bu siddet olayimiz daha bu yasta kafasini duvarlara vuruyor yaw:)))

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

Merakı tatmin olana kadar vurmaya devam edecektir muhtemelen.


Meowwow

bu aylarda normal diye okumustum. ingilizce biliyorsaniz

bir cok sebebi olabilirmis. bizimki uyurken kafasini sallayip duruyor, ben oyle bisi yapsam boynum tutulur yada kirilir, sakinlesmek icin yapiyormus :)


MCA

meowwow kafa sallama işi bizdede çıktı demek sakinleşmek içinmiş. ilginç hakikaten.


neretva

Krize girip yapmıyor anladığım kadarıyla. Bence de merak. Bizimki de yapıyor bazen. Eğer krize girip yapıyor olsaydı kitaplarda okuduğum onu kocaman bir yatığın üzerine koyup kafayı oraya vurmasını sağlamaktı. Bence görmezden gelin.


fistikcik

Sizi rahatsız ediyorsa "Öyle yapmayalım canım, aa bak kuşlara bakalım" örneğindeki gibi hemen başka bir şeyle dağıtın. Bir süre sonra vazgeçer.


Windy

Benim oğlum da oynarken birden sıkılıyor ya da sinirleniyor ve kendini geriye atıyor. Bir kaç kez kafasını vurdu. Sürekli peşindeyim bende onunla beraber evde emekliyorum çünkü bir de kafasını parkeye vurur diye korkuyorum.

Sizinki gibi kafa vurmyayla ilgili olarak kulak enfeksiyonu geçiren çocuğun da kafasını vurabileceğini okumuştum. Ama genel olarak sanırım çocuklar böyle bir dönemden geçiyor. Ben peşindeyim ama oldu ki tutamadım vurdu ve ağlıyor bağırarak, hiçbişey yapmıyorum. Canının gerçekten yandığını düşünüyorsam alıyorum hiçbişey demeden. Umarım en kısa zamanda vazgeçer bebeklerimiz bu huylarından.


Windy

Az önce babycenter e bende baktım. Nedenleri şunlar olabilirmiş.

- Kendilerini rahatlatmak için. Sanırım stres atıyor bebişler bu yolla :/

- Acı hafifletmek için. Kulak enfeksiyonuna ek olarak diş çıkarırken de yaparlarmış (Bizimki diş çıkarıyor o nedenle mi yapıyormuş acaba? )

- Sinirlendiğinde

-İlgi istediğinde

- Bazı gelişim problemleri - otizm gibi - Ama bu sizi korkutmasın çünkü yalnızca kafayı vurmanın böyle bir sorun oldugu anlamına gelmesi pek mümkün değilmiş. Zaten yukarıda birçok başka neden de var sıralanmış olan. Oğlumdan büyük bebekleri olan annelere sordugumda onlarda bir zamanlar vuruyordu ama şimdi bıraktı diyorlar. Sizin şu anda yapmanız gereken onu güvende tutmaya çalışmak bu periyod boyunca. Ben hiçbir iş yapamamaya başladım eğer biri bakmazsa. (Benim oğlan kayınvalidem ya da annem bakarken atmıyormuş kendini, ben varken yapıyor genelde :/)

 Cevaplamak için Üye ol