Kendi kendine hiç oynamıyor, yardım edin lütfen!

gonul23 soruyor: 10

Merhaba anneler,


Benim 3.5 yaşında bir oğlum var. Sorunum oğlum tek başına hiç oynamıyor. Nasıl bu hale geldi bilmiyorum. 2 yaşından beri kreşe gidiyor. Belki de onun etkisi var. Bütün gün öğretmenin yönlendirmesi ile bir aktivite yapmaya alışmış sanırım. Akşam ya da evde olduğum günlerde 2 saat oynuyorum, hadi diyorum şimdi biraz sen kendine oyna, devam et yaptıklarımıza. Yok mümküne yok, ben yapamam, sen de gel sen de gel, kıyameti koparıyor. Ben de alışsın diye dediğim gibi 15 dakika onu öyle bırakıyorum. 15 dakika sonra geliyorum, yerde öyle yatıp beni bekliyor. Bir kere de eline birşey alıp oynamıyor. Bu sorunu nasıl atlatacağım. Tek başına mutlu olmayı öğretemedim oğluma. Lütfen ben bebekliğinden beri şöyle yapıyorum gibi cevaplar vermeyin. Olan olmuş artık, tekrardan bebekliğine dönemeyeceğime göre, ne olur bu noktada ne yapabilirim, tecrübeleriniz varsa yardım edebilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


seda_eda

okulda öğretmenlerine sordunuz mu? ne diyorlar ?

bence bir pedagogtan yardım alabilirsiniz.


gonul23

Okulda hiçbir sorun yok. Zaten tam onun istediği gibi. Arkadaşları var, öğretmeni var, faaliyetler filan tam ona göre. Sorun evde. Benimle oynarken de çok mutlu ama tek başına oynamak istemiyor.


neretva

Kreşte serbest zaman yok mu? Ben şimdi araştırırken bunu özellikle soruyorum. Yoksa eğer koymalarını isteyebilirsiniz. Bir çizelge yapabilirsiniz. Böyle duvara asılacak boyutta ve yazıdan çok onun anlayacağı resimler olur üzerinde. Örnekleri internette var. Mesela Cumartesi 12-1 Yemek yiyen çocuk resmi, 1-3 uyuyan çocuk resmi, 3-330 Anne ile oyun, 330-4 Kendi kendine oyun vs. Bir de oyuncak gibi saatler var onlardan da alabilirsiniz. Bu çizelgeye görevlerini de koyabilirsiniz. Tamamladığı her gün için yapıştırma verirsiniz.

Oyuncakları yaşına uygun mu? Bazen oyuncaktan da sıkılıyorlar. Belki onun oynayabileceği bir oyun halısı veya başka birşey alabilirsiniz. Ama ben olsam galiba ''kendi kendine oyun'' zamanlarından taviz vermezdim. Hani diyorsunuz ya yerde 15dk yatıyor diye, bırakın yatsın. Ne kadar yatar ki? 1 saat mi? Belki o arada hayal kurar, belki canı iyice sıkılınca kendi kendine bir oyun icat eder.


gonul23

Güzel fikir aslında, dediğiniz gibi bir çizelge hazırlayabilirim. Bunun bir benzerini süper dadıda görmüştüm. Gerçi o farklı sebeplerle hazırlıyordur ama ben de buna uyarlayabilirim. Kreşte serbest zamanları var ama birkaç kez izledim çocukları, beraber oynuyorlar. Öğretmenler müdahale etmiyor. Ama evde arkadaş olmayınca şaşırıyor herhalde. Ama kesinlikle yalnız zaman geçirebilmesi çok önemli. Umarım bir gelişme olur. Bugun tam olarak dediğinizi yaptım aslında. Benim 15 dakika işim var. Sen arabalarınla oyna dedim. Oynamadı, öyle yatıp beni bekledi. Ama ben de kararlı davrandım, yatsa da 15 dakika hiç gidip bakmadım. Deneyeceğim dediklerinizi.


tugba25

çogu anne bu konuda cok öz eleştiri yapamıyoruz belkı ama bırlıkte oynarken yada faalıyetlerınızde gercekten kalıtelı zaman gecırebılıyor musunuz?kalıtelı zamandan kastım telefon konusmaları araya gırmeden tv kapalıyken ve anne zıhnını o surede hıcbıseyle mesgul etmezken oyanayabılıyor musunuz?bızde pek tv acılmaz sınırlıdır cızgı fılm saatımız ama benım telefon gorusmelerım cok olurdu,o surelerde telf. kapatmayı denedım cok da guzel sonuclar aldım.artık çok sukur tatlım bırlıkte oynadıgımız oyun zamanımız bııttı sımdı anne yemek yapmak ıcın mutfaga gıdecek,sende kendı kendıne oynayacaksın dıyorum 1 saate kadar uzadı bu süre..tavsıye ederım,sayet bu konuda sızın de benım gıbı hatalarınız varsa.en kısa surede çözmenız dılegyle sevgıler..angada

araba ile oyna demişsiniz ama nasil oynacagini bilememiştir tek basina yada zevk almamistir fakat  görev verip gitmek daha yetkin sonuçlar almanizi sağlar cunku ona bir amaç verirsiniz..

 

luce-anima nin dediği gibi Legolardan otopark yapma görevi verip gitmesi ve gelip bakacagini söylemesi gibi bu her defasinda zorlastirilararak harcamasi gereken sure arttırılabilir aslinda burada kilit nokta yaraticiligini tetiklemek once siz yaratmasini istediği seyi ona söyleyip yönlendirin sonrasinda ondanda parlak fikirler cikacaktir eminim

 

resim yapmakla arasi nasil mesela ona bir konu verebilirsiniz mesela


gonul23

tugba25, dediğinizde haklısınız ama o konuda içim rahat. Çünkü oynarken sadece oğluma odaklanıp oynarım. Televizyonu kapatırız, kendi odasında saatlerce vakit geçirebiliriz. Ama tabi çalışan bir anneyim. Belki de gündüz görmediği için bu şekilde tepki gösteriyor. 


Angada ve luce anima, belki de dediğinizde haklısınızdır. Bu konuda dikkat etmeye çalışayım biraz. Benimki de genelde arabalarıyla oynamayı sever ama mesela evin burası otopark olsun, şimdi sen arabalarını oraya park et diyebilirim. Resim yapmayı seviyor. Belki araba yapmaya çalış ben gelene kadar denilebilir.Bu hafta buna gayret göstereceğim. Hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için.


jildando

belki yönerge vermemeyi de deneyebilirsiniz. oyuna dalmışken bir dakika geliyorum şimdi diyerek çok da gittiğinizi gözüne sokmadan yanından ayrılabilirsiniz.buseveannesi

 


Aysegul_

bu konuda ben de hala çok muzdaribim. aylardır uğraşıyorum, tam biraz toparlıyoruz derken eve bir yatılı misafir geliyor - dede babaanne anneanne vs. Durumu bildiklerinden sen işini yap ben oynarım diyorlar veya çocuk zaten onları görünce taze kan diye hiç bırakmıyor yakalarını. yine sürekli beraber oynama ve gittikleri zaman en başa dönmüş oluyoruz. bir de bizim ikinci doğacak şurda 2 ayımız kaldı. napıcam hala bilmiyorum. aslında uğraşınca dediğim gibi biraz ilerleme kaydediyoruz. ben ilk başta biraz beraber oynuyorum ilk hevesini alsın diye. oynarken bir süre sonra başlıyorum beynini yıkamaya. biraz sonra kalkıcam sen kendin oynamaya dvm edeceksin diye. tamam diyor çoğunlukla. sık sık tekrarlıyorum az kaldı birazdan kalkıcam derken en son şu oyun bitince kalkıcam diyorum ve gerçekten kalkıyorum. (bu şekilde önceden haber vermezsem asla bırakmıyor acayip kıyamet kopuyor evde o yüzden her şeyi önceden alıştırarak söylüyoruz) mızıldanıyor çoğu zaman veya ağlıyor . ama hiç taviz vermiyorum. şu işim bitince gelicem diyorum. ilk günler kızıyor oynamıyor bir süre sonra alışıyor az da olsa oynamaya başlıyor. ancak şu sıralar mesela ben şu işim var deyince hemen o da oyununu bırakıyor yanıma geliyor. yaptığım işe bakıyor vs. sırf yalnız durmamak için. sinir oluyorum :)Cevaplamak için Üye ol