böbrek taşı ve kapalı böbrek taşı ameliyatı

mercimeklerim soruyor: 4

selam arkadaşlar,oğlum 2 yaşında ve epeydir böbrek taşı sorunumuz vardı.taşları büyüdü küçüldü kayboldu derken sol böbreğinde 3 cm'lik büyük bi taş oluştu.tek seferde kırılamayacağından ve kırılsada büyük parçalara ayrılıp bebeğim düşüremeyeceğinden kapalı yöntem ameliyat ile taşı alacaklar,bu konuda deneyimi ve bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ays_sun

Çok geçmiş olsun. Annem aybaşında lazer denilen bir yöntemle taşlarını aldırdı. Sanırım aynı şeyden bahsediyoruz. İdrar yollarından cihazla girip küçük taşları vakumla çekiyorlar. Büyük taşı kırıp rahat düşmesi için idrar yollarına tel yerleştirdiler. 1ay sonra böbreğin filmi çekilecek son duruma göre küçük bir anesteziyle tel çıkarılacak. Hast. olduğumuz esnada karşı oda da 2 erkek çocuğuna aynı yöntemi uyguladılar. Bıçak değmediği,dikiş olmadığı için çok daha kısa sürede toparlanma oluyor. Allah şifa versin. Dilerim tez zaman da kurtulur.

Birde sırttan delik açılarak yapılan bir yöntem vardı. Sanırım kapalı yöntem o. Yine az tahribatla atlatılıyor. Ama bebek olduğu için eğer hast. alet varsa lazeri öneririm.


nilufderin

İzmirde misiniz? Eşim yardımcı olabilir belki, ürolog.


mercimeklerim

hayır istanbuldayım,bu arada ameliyat ertelendi bir süre daha takip edilecek.taşın ebatı çok değişken.tüm tahlilleri ve radyolojik bulgularıda normal.umarım bu taşlarda ortadan kaybolur ve tekrarlamaz.


nilufderin

inşallah, geçmiş olsun tekrar. Bir sorunuz olursa her zaman yardımcı oluruzCevaplamak için Üye ol