16 aylık oglum telefizon kaç saat seretmeli

ogulcan soruyor: 7

bizim evde tel.hep açık normal tel.na bakıyoruz acaba ne yapmalıyım 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


asklepios

ogulcan, üzgünüm ama çocuklar zeka ve sosyal gelişimleri için 2 yaşına kadar HİÇ televizyon izlememelidir. 2 yaşından sonra da çok kısıtlı ve belirli saatlerde, ancak anne ve babanın çocuk için seçtiği programları izleyebilirler (günde yarım saat gibi). TV izlemenin çocukların zeka gelişimi üzerine hiçbir olumlu etkisi olmadığı, hatta gelişimlerini olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır. Soyut-somut kavramlarının geliştiği çocukluk döneminde çocuğun aklını karıştırdığı düşünülmektedir. Ayrıca çocuğun gelişimi için anne-baba ile konuşmaya ihtiyacı vardır, TV ise çok dikkatlerini çeker ve sizinle kurması gerek dialoğu azaltır. Hele sadece çocuk programları değil, erişkinler için olan programları izlemesinin çok kötü olduğu tartışılmaz. Günümüzde TV'lerde yetişkinleri bile ayakta uyutan reality showlar, yerli diziler, evlenme programları var genelde değil mi? Soruyorum çünkü liseden beri tv izlemedim ve evimde TV yok...


praticus

bence hiç seyretmemeliler belli bi yaşa kadar en azından ben öyle yapmaya çalışıyorum.bebeklere ne verirsen neye alıştırırsan onu alırlar.hazır yaz da geldi başka şekilde oyalanabilinir.


CokBilmis

Siz kendiniz için ne kadar süre ile televizyon seyretmeyi doğru buluyorsunuz? Sizin için doğru olan, bebeğiniz için de doğrudur. Eğer tüm gün televizyon seyretmek vicdanınızı rahatsız etmiyorsa (ki bence etmese burada bu soruyu sormazdınız) seyretmeye devam edin. Ama sanırım bir şeyler sizi rahatsız ediyor bu televizyon olayı ile ilgili?


ozlemada7

Biz tv ilemiyoruzda muzik hep acik,onunda zarari var midir acaba


asklepios

perilievren, TV'nin çocuklar üzerine etkisini sorguladığınız sorularınızın cevabını Amerikan Pediatri Akademisi'nin 0-5 yaş çocuk bakımına dair referans kitabında bulabilirsiniz. 


selin_han

2 yaş altı çocukların ekranla yüzyüze gelmemesi gerektiğini çok net bir bilgi olarak söyleyebilirim.


ogulcan

arkadaslar cooook tesekkur ederim bilginiz icin.ben ogluma cok tv seyrettiriyormusum.bundan sonra coook dikkat edecegim.iyi aksamlarCevaplamak için Üye ol