kısa kısa gündüz uykuları hk. yardım....

burcuveduru soruyor: 5

10 haftalık kızım gündüz uykularında en fazla 30 dakika uyuyor. uyandıktan 1 - 1,5 saat sonra tekrar uyku için mızmızlanmaya başlıyor. gaz sebebiyle kucağımda sallanarak uyumaya alıştı. şu anda gündüz uykularını uzatmak için yapabileceğim birşey var mı? yoksa biraz daha beklesem mi? uyku meleğinin sitesinde gündüz uykularını uzatmak için uyandıktan sonra 45 dakikayı da bulsa tekrar uyutmayı deneyin diyordu; bunu uygulayan var mı aranızda? bir de bu yöntemi 12 haftadan daha büyükler için önermiş ama... 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fistikcik

Şu soruda kısa gündüz uykuları ve uzatmak için çeşitli yöntemlerden bahsedilmişti :
http://www.nurturia.com.tr/questions/471f66ae-5a01-420c-bedf-a006014725f4/2/uyumuyor-acaba-doymuyormu

Uyandıktan 90 dakika (1,5 saat) sonra uykusunun gelmesi normal. Hatta şuraya bakarsanız bunun bir kural olduğunu görebilirsiniz :
http://www.slingomom.com/coluk-cocuk/uyku/uyku-denen-sey-1/

Tracy Hogg'un "Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler" kitabını öneririm size. Biz geç okuduk bu kitabı ve o aylarda çok faydalı olabilecek önerileri kaçırmışız. Özellikle uyku konusunda.


CokBilmis

fıstıkcık'a katılıyorum. Söylenebilecek her şeyi söylemiş :)

Ama bir de hatırlatmak istedim: İlk 3 ay düzen oturtmaya uğraşmamak daha hayırlı olur. Yani düzeni otursa harika olur tabii de olmazsa kendinizi zorlamayın boşuna.

Bir de ben uzun süre bebek hamağı kullandım. Ama o kadar küçükken kullanmamıştım. O nedenle öneremeyeceğim. Ama hamakl a o kadar rahat ettim ki ikinci bebeğimi ilk günden içine yatırıp sallayacağım. Genel kanının aksine sallamaya karşı değilim ben. Ama ilk gündne itibaren sallanan bebek sonra kendi kendine uyumayı öğrenebilir mi, bilemiyorm. Deneyimlemedim. İkinci de deneyimin sonuçlarını söylerim inşallah :)


burcuveduru

fıstıkçık; önerilerini okudum, teşekkürler. fakat ben açlık, doymama gibi bir durumdan şüphelenmiyorum; kilo alımı gayet iyi. saç kurutma ise artık işe yaramaz oldu. bir süre öncesine kadar baya kullanıyorduk. ama sanırım bizimki artık bu dünyaya adapte olmaya başladı ki; anne karnında duyduğu seslere olan özlemi eskisi kadar değil. 

Tracy Hogg'u ise ukalalıklarına sinirlene sinirlene okudum:) benim kızım zat-ı muhteremin bahsettiği gibi 3 saatlik aralıkta emmeye; 45 dakika boyunca emmeye; 3 saatin 1,5 saatinde uyumaya; şşş-patlamaya hiç yanaşmadı doğduğundan beri. bunları nasıl başarırız; ayrıca bütün bebeklerde bunun uygulanabilmesi mantıklı mı bilemiyorum. ayrıca kitapta "gaz" başlığı yalnızca 1,5 sayfada veriliyor ve gaz-reflü-kolik sorunları dahi olsa bebeğin kucakta sallanmaya alışmaması gerektiği söyleniyor. bebek ağlarken nası susturacaksak :) neyse dediğim gibi baya hırslanmışım elin ölmüş gitmiş amerikalısına:) benim favori kitabım "bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler" oldu. ağlayan bebeği susturma önerileri altında "80-90 km hızda giden bir araçla gezdirin" gibi gerçekçi çözümler bile sunuyor :)

çokbilmiş; sallama konusundaki cesaretine hayran kaldım:) deneysel çalışmanın sonucunu merakla bekliyorum :) belki ben de ikincide hamak düşünürüm. ama şimdi önceliğim bir süre bu şekilde idare edip; daha sonra kendi kendine uyumayı öğretmek olacak sanırım...  


esma2012

Benim kizimda gunduz uyumuyor cözüm bulursan bana haber ver ;)))


fistikcik

Tracy Hogg'un bazı önerilerine ben de sinir oluyorum ve bizim kıza da hiç uymadı bahsettiği durumlar ... Zaten kendisini dinlemeyip halen memede uyuyoruz :)
Ama diğer bazı fikirleri gerçekten dikkate değer. Düzen, uyku saatleri, uyku aralarındaki süreler vs gibi... Yakında Tracy'nin günlük düzeni kullanılarak ama memede uyumaya devam ederek nasıl mutlu çocuk yetiştirilir başlıklı bir çalışmaya imza atabilirim :)

Bebeğinizin doymadığını ifade etmek istememiştim. Kilo alımının iyi olduğunu tahmin ediyorum, bizim tatlı cadı da o dönemde ayda 1000-1200 gr arası alırdı. Ama yine de bebek kendisini uzun süre uyutmaya yetmeyecek şekilde az ama sık sık besleniyor olabilir.

Saç kurutma makinesi konusunda çok yazık, sizin kız çabuk devreden çıkarmış. Biz 3. ayda ancak unutmuştuk bu müthiş uyutma aletini... Bazen özlüyorum böyle bir "uyku makinası"nı, ama nafile, artık saç kurutma sesi duyunca sevinçten çığlık atıp gülmeye başlıyor...Cevaplamak için Üye ol