Uyaran eksikligi mi?

aylin85 soruyor: 7

Arkadaslar merhaba daha once de yazmistim,oglum su an 31 aylik oldu,eylul de krese baslayacak.3 hafta once cocuk psikiyatristine goturdum.goz temasi,iletisim kurmasi cok guzel dedi,orada bir kutu oyuncak vardi oglum oyuncaklarla oynarken dr 5 kez ismiyle seslendi 2 kez bakti diye oglunuz risk altin da dedi.kafami karistirdi.bir cocuk oyun oynarken ismine bakmamasi normal degil mi?yani otizim'den suphelenmel icin tek kriter oyun oynayan cocugun ismine bakmamasi mi?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ayazlali

Doktor değilim, ama kendi oğluma bakarak söyleyeyim, kendi başına oyun oynarken cevap vermesini beklemiyorum 😂 çok sosyal, konuşkan bir çocuk, normal bir insan, ama bir şeye odaklandı mı dünyadan kopuyor. Çok da umrunda değil sanırım cevap vermek. Sanırım bir sonraki çıkartmalı çetelemiz ismini duyunca efendim demek üzerine olacak. Bunlar öğrenilebilen basit davranışlar bence.


aylin85

Konusmamiz biraz geride basit iki kelimelik cumleleri var,bicir bicir gozlerinin ici gulen bir cocuk.cana yakin iletisim halinde komutlarida anliyo.sonra babasi ve ben seslendigimiz de bakti.ama bunun tesaduf oldugunu soyledi dr...


KahveAnne

Aylin hanım, doktorun 15 dakika görüp de sırf ismini seslenmesiyle koyulabilecek bir tanı değil otizm. Zaten sanırım tanı da koymamış, "risk altında" demiş. İçiniz rahat etmediyse bir özel eğitim merkezinden randevu alıp değerlendirmeye sokun çocuğunuzu bence. Onlar pedagoglar eşliğinde 2-3 saat çocukla birebir oyun oynayarak, gözlemleyerek rapor çıkarıyorlar. En sağlıklı harita öyle çıkıyor. Aklınızda olsun..


aylin85

Iki ozel egitim ogretmeni gelip bizzat ev de gozlemlediler oglumu,otizimi birakin atipik otizim'in bile yanindan gecmiyor dediler.goturdugum dr,malesef belirtileri var tani koyamayia bu yasta,3 yasa kadar bana her ay getirin dedi.


ayazlali

Her ay getirin demesi bana çok ilginç geldi. Size endişe ettiğiniz konular hakkında ilerleme olsun diye ödevler verdi mi? Neden her ay gideceksiniz? Eminim de muayene ücreti en az 400 liradır. Bana para tuzağı gibi geldi :-/ İki ayrı uzmanın size birşeyi yok demesi neden sizi sakinleştirmedi? Doktor olmadıkları için mi? Ben olsam doktor olan birinden ikinci fikir alırım, ama para endişesi olmayan biri olmalı, devlet hastanesinde bir doktor mesela. 


aylin85

Aynen oyle...muayene ucreti 450 lira😏 başka bir psikiyatriste de goturdum,sadece sosyallesmesi gerek dedi.1 aydir krese gidiyor,ilerledik cok sukur.kesinlille ozele gitmemek gerek,inanin ozeller terapi dedi,kontrol dedi,ama devlette goturdugim hic bir uzman olumsuz bir seyden bahsetmedi.devlet ya da univ hastahanelerine gitmek en dogrusu..


aylin85

Hayir sadece krese gonderin dedi,uc cocuk gelisimi uzmaninin ismimo verip acil bunlara goturun dedi,bir de unv hocasinin otizim kitabini onerdi bize,gidin ankara tıpta ucretli olarak bu kitabi alin dedi,yazari klinik psikolog.dedim ki "tani koyamadiniz,neden bize bu kitabi oneriyorsunuz?"o da dedi ki "her ailenin edinmesi gereken bit kitap"oturdugu yerden bir de hocasinin kitabini pazarliyor tabiri caizse.Cevaplamak için Üye ol