pütürlü yemek yeme

julide soruyor: 10

arkadaşlar, bebeğim 8. ayını bitirdi. şuanda normal sebze çorbasını tel süzgeçten geçirerek yiyor, ağzına balık, tavuk versek yiyor.. ama çorbasına kıyma atsak hemen midesi bulanıyor ve ısrarla verdiğimizde kusuyor. doktora pütürlü yiyemiyor diye ayaküstü sorduğumda 8 ayda öğrenmediyse 2-3 yaşına kadar gider öyle dedi. ama ekmek yiyor, patatel yiyor sadece kıymaya böyle yapıyor. sizce doğru mu? öğrenemez mi???
köfte vermek için erken mi şuanda???

bu arada 8 aylık bebeğe neler verilebilir??
biz yoğurt, meyve, çorba, tahıllı mamalar veriyoruz. başka neler verebilirim kızıma acaba???
deneyimli annelerden tavsiye bekliyorum..

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


banuo

Benim kızım da 8 aylıkken aynı durumdaydı. Giderek sıklaşan aralıklarla pütür/kıyma oranını artırdırdım yemeklerde, simdi 9,5 aylık ve gayet güzel yiyor. Doktor da neden bu kadar kati ve de umutsuz bir yaklaşım sergilemiş anlamadım ki:)


julide

banu sorma öyle moralimi bozduki doktor anlatamam. gerçi ilk defa denemek için gitmiştik, son oldu:))
ben şimdi son hızla, midesi bulansa da devam edeyim o zaman..
peki bu ayda başka ne verebilirim bebeğime..


banuo

Köfte ara sıra veriyordum ben. Eline verince daha bir zevkli yiyordu. Balığa 9 aylık olduğu zaman başladık.
Henüz kızıma yapmadım ama oğlum 8-9 aylıkken  sebzeli krepler  yapıp eline verirdim çok güzel yerdi.   Krep hamurunun içine hafif kavurduğum rendelenmiş kabakları dereotuyla birlikte katarak pişirirdim. Aynı şekilde elmalı da yapardım. Çok güzel olur. Aklıma gelmişken yapayım ben de.

Moralinizi bozmayın, zorlamadan ara ara vermeye devam edin.


nilberk

jülide

Berk kıymayı yediğinden beri çok seviyor,sana ne desem bilemedim kıymayı sevmiyor olabilir Ela.
Ama ben hala balık yediremiyorum ağzından çıkarıyor.Tarhananın içinde ver dediydi hülyanıntunası,denedim anladı gariplik olduğunu ama yedi.

Kıyma yerine neler olabilir bilemedim şimdi.

Ama doktor garip bir tutum sergilemiş çünkü tavuk ve balık yiyor kıyma yemiyor onun önermesi gerekmezmiydi.

Bizim doktorumuz 4 aylıkken başladı ek gıdaya ağız alışşsın diye,ay ay ekledi yiyecekleri o da önemli katı gıda dedi ama örnekler vererek şunu da yesin bunu da yesin diyerek 7 aydan sonra tavuk,balık,et bile verdi.Eti robottan geçiriyordum.10 aylıkken dolma yiyordu tavuk yiyordu robottan geçmeden bizim dişlerimiz geç çıktı aaa ne garip ilk diş ne zaman çıktı şimdi unuttum ama tamam ya 10 aylıkken 2 dişi vardı sanırım!(inanamıyorum sanki yıllar geçti unutmuşum)Neyse nasıl yediğine hayret ediyordum.Bu bir süreç anlayacağın illa ki yiyecek yani.

Bence yılma ama kıymanın yerine ne verebilirsin araştıracağım

Lütfen herşey için kendini gerip durma ,siz nerde yaşıyorsunuz il olarak izmirse doktorumuzu önerebilirim

Sevgiler

Nil


julide

Biraz önce benim de aklıma robot geldi. Olmazsa sadece kıymalı çorbalarını robottan geçiremiyorum diyorum. canım biz zaten tavuk ve balık veriyoruz. ama onları yemesi kıymaya göre daha kolay.
biz de 5.5 aylıktı başladık ek gıdaya.. şimdi herşeyden yesin istiyorum. (biraz da korktum yiyemeyecek diye:)))nilberk

jülide,
http://www.bebekbilgi.com/article.asp?pid=71
liste evde hatırlamıyorum ama netten bakınca bunlara benzerdi bizim gidişat

 • SEBZE ÇORBASI VE PÜRESİ: 6. ayda muhallebiye başladıktan 1-2 hafta sonra genellikle öğle öğününde, 1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş arttırılarak verilir. 1. hafta (sebze çorbası): 4 su bardağı su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç konarak 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencerede pişirecekseniz 1 su bardağı su ve 15 dakika pişirmek yeterlidir. Tel süzgeçten geçirilir. Bu sulu çorba önce yarım çay bardağı ile başlanır, yavaş yavaş arttırılarak verilir. 2. hafta (basit sebze püresi): Yukardaki gibi daha az su ile ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı konarak pişirilir. Havuçlar, patatesler tamamen ezilerek püre haline getirilir. 3. hafta (karışık sebze püresi): Mevsim sebzeleri eklenerek içerik zenginleştirilir. Küçük kaplarda 1-2 gün buzdolabında saklanabilir. Ancak yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, maydonoz, pazı vb.) günlük eklenip , hemen tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebze içeren çorbalar bir kereden fazla ısıtılmamalıdır. Bu dönemde hazırlanan sebze püresine tepeleme bir çorba kaşığı kıyma ( 3 kez çekilmiş ) eklenebilir.
 • KAHVALTI: Bebeğiniz yukardaki besinlere alıştıktan sonra (6-7.ayı bitirdikten sonra) kahvaltıya başlanır. Hazırlanışı: Hazır mama (formül süt) veya pastörize inek sütü, peynir, reçel ya da pekmez ve ekmek ile hazırlanır. Tuzu çıkarılmış peynir ve reçel süt içinde ezilir ve karışıma ekmek içi katılır. Önce 1-2 tatlı kaşığı olarak başlanır ve giderek arttırılır. Bir yaşından önce bal verilmemelidir. Kahvaltıya 1 çay kaşığı tereyağ eklenebilir. Kahvaltı yarım ince dilim ekmek yerine 2-3 bisküvi ile de hazırlanabilir.
 • YUMURTA: Katı pişmiş yumurta sarısı bebek kahvaltıya alıştıktan sonra (8. ayda) 1 çay kaşığı olarak başlanır, yavaş yavaş miktarı arttırılır. 1 haftanın sonunda bebek tam bir yumurta sarısı yiyebilir. Yumurtanın beyazının bir yaşından önce verilmesi genellikle tercih edilmez.
 • ET: 7-8 aylarda bir tepeleme çorba kaşığı pişmiş kıyma veya orta boy ince bir biftek veya derisiz tavuk eti parçası sebze püresi hazırlanırken içine eklenir.
 • TAHILLI ÇORBALAR: 8. ayda mercimek, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbaları verilebilir.
 • KÖFTE: Baharatsız olarak hazırlanmış köfte 8. ayda verilebilir.
 • PİLAV, MAKARNA & DOLMALAR: 8. aydan sonra yoğurt ile karıştırılarak verilebilir.
 • SU: 8. aydan sonra bebeklerin hareketleri artar, öğün aralarında da susayabilirler.
 • BALIK (kılçıksız): 8. ayda öğle öğünlerinde püre şeklinde et yerine değiştirilerek verilebilir.
 • KARACİĞER: 8. ayda öğle öğünlerinde et ile değiştirilerek 15 günde bir kez verilebilir. Kuzu, koyun veya dana ciğeri kullanılır. Karaciğer az tuzlu suda haşlanır, zarı çıkartılır, püre şeklinde sebze püresinin içine eklenir.
 • ***ÇAY: Çocuk beslenmesinde yeri yoktur. Diğer gıdaların ve özellikle demirin barsaktan emilimini engeller!!!
 • 6 AYLIK BEBEK İÇİN ÖRNEK MENÜ: Sabah uyandığında: Anne sütü Sabah: Meyva püresi ve anne sütü Öğle: Anne sütü İkindi: Sebze püresi ve anne sütü Akşam: Anne sütü ve/veya muhallebi* Gece: Anne sütü** * Muhallebi akşam yerine sabah öğününde verilebilir. ** Bebek isterse
 • 7 AYLIK BEBEK İÇİN ÖRNEK MENÜ: Sabah uyandığında: Anne sütü Sabah: Anne sütü ve 6-10 tatlı kaşığı muhallebi* Öğle: 6-10 tatlı kaşığı meyva veya sebze püresi ve anne sütü İkindi: 6-10 tatlı kaşığı meyva püresi ve bir çay bardağı yoğurt ve anne sütü Akşam: Anne sütü ve 6-10 tatlı kaşığı muhallebi Gece: Anne sütü** * Sabah muhallebi yerine kahvaltı verilebilir. ** Bebek isterse
 • 9 AYLIK BEBEK İÇİN ÖRNEK MENÜ: 06.00-06.30: Anne sütü 08.00-09.00: Kahvaltı 1 çay bardağı meyva suyu (evde yapılmış taze), yarım yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı peynir, 1 çay kaşığı yağ, 1 tatlı kaşığı reçel veya pekmez, 4-5 bisküvi 12.00-12.30: Öğle 1 kase kıymalı veya tavuk etli sebze püresi ve anne sütü 16.00-16.30: İkindi 1 kase yoğurt ve yarım meyvanın püresi veya bisküvi 19.30-20.30: Akşam 1 kase muhallebi ve anne sütü

 • nilberk

  burda yazmışlar ama ben reçeli,balı,inek sütünü 1 yaştan önce vermedim.Doktor verdirmedi.Pardon reçeli 10 aylık yiyebilir demişti ama Berk istemedi.


  julide

  nilberk süpersin sen.. çok teşekkür ederim..
  bu akşam gidip kasaptan et alacam yarın çorbasına yaptırıp robottan geçirttirecem..
  bakıcımız var da o yapıyor:))))  julide

  yaa ben direk bir soru sormak istiyorum lütfen cevaplayan
  8 ayını bitirmiş kızımın köfte yiyememesi normal mi?? Boğazına takılıyor ve zorlayınca kusuyor


  Ulku

  bebekten bebege degisiyor. buyuk kizim yiyemezdi, kucuk kizim yerdi.
  her bebek icin ortak bir ay olcusu yok sanirim.  Cevaplamak için Üye ol