çocuğum konuşamıyor ?

Ayselzcnn soruyor: 10

Benim oğlum 25 aylık ve hala konuşamıyor.Otizmli olduğunu düşünüp bir rehabilitasyon merkezine başvurduk.Oradaki öğretmen otistik olmadığını söyledi.ilk başalrda kulağında duyma problemi olduğunu düşünüp doktora götürdük bir problem çıkmadı.Gelişim geriliği olduğunu söylüyorlar.Dönen cisimlere ilgisi var.Araba tekerleklerini çeviriyor.Göz teması kuruyor.Adını çağırınca geliyor.Ama komut verildiğinde bazılarını yapıyor bazılarını yapmıyor.Kaydıraktan tek başına kayabiliyor.Gözlerini kaydırıp kendi etrafında dönüyor ? Ne yapmalıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim. 

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


_cereninannesi_

Hemen bir çocuk nöroloğuna gidin ve onun yönelndirmesi ile mutlaka eğitime başlatın. Kreş de çok faydalı oluyor Kesinlikle tv karşısında bırakmayın. Özel eğitim ve konuşma terapisi ile çok yol alır ve üstesinden gelirsiniz inş. lütfen ihma etmeyin. Benim kızımda da gelişim geriliği var. Kreş + özel eğitim alıyor. Çok yol aldık. Daha ayrıntılı bilgi isterseniz özelden yazın lütfen. Sevgiler..


burcuukarakus

En yakın zamanda kreşe başlatmanızı tavsiye ederim.


Windy

Umarım sorun varsa da tedavi ile iyi noktalara gelebilecektir. Bu arada yazdığınız şeyler bana çok tanıdık geldi. Oğlum 2,5 yaşından sonra kademe kademe konuşmaya başladı. Anne kelimesini 2 yaşını geçmişti ancak söyledi. Dönen cisimlere hep! ilgisi vardı. Her bulduğu dönen şeyi, tekeri bebekliğinden beri çevirirdi. Komut verince bazen yapar bazen yapmazdı. Şu an normal çocuk gibi muhabbetimiz var.

Bir de yeğenim var 2 yaşında. O da gözlerini kaydırıp kendi etrafında dönüyor. Ama oyun olarak yapıyor eminiz çünkü diğer herşeyi normal.


gzmhrrm

windy sizin bebeğinizde sorun mu var anlamadım ben


Windy

Hayır yok. Sadece benzer şeyleri yaptığını ve bir sorun olmadığını anlatmaya çalışmıştım..gzmhrrm

canım bir an korktum oğlum 7 aylık ve araba tekeri çeviriyor içim rahatladı sorun olmamasına


Windy

Gördüğüm kadarıyla teker çevirmeyi erkek çocuklar daha çok yapıyorlar. tafa

Göz temasının olması ve adına bakması pek otizmi getirmiyor akla  ama bence bi çocuk psikiyatrisine götürün derim ve tabiki evde alacağınız en büyük önlem tv nu kapatmak olmalı çocukların gelişimini ve konuşmasını en çok gerileten şeybirgun

Benim çocuklarımda konuşma problemi olmadı ama tekerlek çevirme ve kendi etrafında dönme söylenen komutların bazısını anlam azlıktan gelme gibi durumlar mevcut. Oğlum kreşe erken başlamak zorunda kaldı.  pedagoglara göre çocuklar önce yürürler sonra konuşurlarmış. Bizde yürüme gecikti konuşma önce başladı. Kreşin konuşmayı hızlandırdığı bir gerçek. Bu arada bir arkadaşımın erkek çocuğu 3 yaşında konuşmaya başladı. Onlar özel bir tedavi almadılar bakıcı bakıyordu. Doktor yönlendirmesi ile kreşe başladı sadece, kısa bir süre sonrada konuştu. Okuduğum bir yazıda duyma problemi yoksa çocuk mutlaka konuşur 3 yaşına gelip de sorun devam ederse yardım alınmalıdır diyordu. İçinizin rahat etmiyorsa  cerenin annesinin tavsiyelerine kulak verebilirsiniz.


Kozzy

hıc mı konuşmuyor pekı ? soyledıgım kelımelerı bır kenara not alıp saydınız mı? kaç net kelımesı var mesela şu anda ?Cevaplamak için Üye ol