Dogum sonrası Önce ücretsiz izin mi? Rapor mu?

aperpil soruyor: 10

Mrb dogum sonrası raporum bitti. Yeniden 20+20 rapor almayı sonrasında birikmiş yıllık izimi kullanmayı düşünüyorum. Bunları kullandıktan sonra 2 ay ücretsiz izin almayı düşünüyorum. Bu 2 aylık ücretsiz iznime mi dahil ediliyor aldıgım raporlar? Bilgisi olan arkadaslar acilen cevap yazarsa sevinirim yeni ögrendim bunu ama emin degilim. Yarın rapor yada ucretsiz alacam buna göre.


Bu arada 2 gun yıllık izin kullandım doktorum musait olmadıgından yani işe baslamıs mı görünüyorum? rapor alabilirmiyim?

tesekkürler

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


erenim

işe başladıktan sonra rapor alınır zaten izin kullanmanızda bi sakınca yok

raporlar bittikten sonra da  ücretsiz izine çıkarsınız,


canand

ben önce rapor aldım sonra yıllık izinlerimi kullandım ve işe başladım. Ama isteseydim devamında ücretsizde alabilirdim fakat ihtiyaç duymadım. Ama zaten ücretsiz izin yasal hak artık bence bir sıkıntı olmaz.


Aysegul_

öncesinde yıllık izin ve rapor alabilirsiniz ancak sonrasında ücretsiz izin aldığınız zaman şöyle bir durum var. maksimum ücretsiz izin süresi 1 yıl ya, bu 1 yılın başlangıç zamanı sizin doğum izninizin bittiği andan itibaren başlıyor, yıllık izin ve rapor bitip ücretsiz izin aldığınız tarihten başlamıyor. yani öncesinde toplam 2 ay olacak şekilde yıllık izin ve rapor kullandınız ardından ücretsiz izin aldınız diyelim maksimum 10 ay alabiliyorsunuz bu durumda. yıllık izin ve rapor kullanmak sadece bir süre daha maaş almanızı sağlıyor ek bir süre sağlamıyor yani.


aperpil

cevaplar için teşekkür ederim. Araştırdım işyerinede sordum.

Önceden aldıgım ne raporlar nede izinler raporumdan düşmüyor. Cunku hepsi farklı seyler hepsi farklı haklar. Biriktirdigim yıllık izin de benim hakkım bunu ucretsiz izinden düşmenin hiç bir mantıgı olamaz.

İkincisi ben ucretsiz izine ayrılırken sebep belirtmek zorunda degilim. Sadece bebek içinde ayrılmayabilirim ücretsiz iznime bu yuzden ne zaman ne mekan olarak karısamazlar. Sordum öyle bir kısıtlamada yok. Kanunende uygun degil. 

Özel sektörde calıstıgım için 6 ay alabiliyorum. İstersem bu işten cıkar farklı bir iş teklifin degerlendirmek için orad calısmaya bile baslarım denemek adına. Sonrasında begenmezsem ucretsiz iznimi bitiir işime devam edebilirim bu kanuni hakkım. İşin erbabına sordum bu cevabı aldım. 

Benim durumumda olan ve olacak olanlar için paylaşmak istedim. 


aperpil

bu arada arkadaşlar işin helali haramı sorgulanıyor. 
Herkesin fikrine saygım var. Sonucta herkesin kendi sahsi kanaatidir, kendi dogrusudur. 
Benim düşüncem şu;

Sağlık Bakanlığı bagıra bagıra ilk 6 ay anne sütü derken, bütün panolara bunu asarken verien izn 2 aydır! 6 ay anne sütü diyip 2 ay izin verenler 4 ay hakkımı gasp etmiyorlar mı?
Napalım tenefüslerde ögle aralarında mı besleyelim bebeklerimizi!

ücretsiz izin alın demek de sanki doğurduğumuz için suçlu olmak gibi, ceza gibi. dogurdun o zaman ucretsiz al! 3tane cocuk yapın derken kolaydı!

Şuanda dünyanın hiç bir yerinde çalışanlar sağlık sigortasına bizim verdigimiz ücretler kazar rekor ücretler vermiyorlar. Ben bu kadar parayı amerikada versem saglık sigortama krallar gibi karsılanırım. 
İngilterede anneye doğumdan sonra 3 yıl, babaya da aile birlikteliği bozulmasın, baba, anneye yardım etsin, çocuk ailesine alışsın, bütünlüğü bozulmasın diye babaya da 1 yıl doğum izni veriyor. Buyurun düşünün gelişmişlik düzeyimizi.

Yarın bunlar değişecek ama olan bizim bebegimize olacak. Neden yasa değişmeden önce dogdugu için! Yasalar değişiyor belki, ozaman haram helal durumuda değişiyor düşününce pratikte! Ama bebek 50 senede önce bebektir 50 sene sonrada. 2-3 aylık bebek bırakılıp gidilmez. 

Farklı fikirde olan arkadaşlara saygım sonsuz, ama gerceklerde bunlar. 
Allah affetsin kötü bir düşüncem ve fiilim var ise. 40 gun rapor benim kanuni hakkımdır, bebegim bana baglıdır, daha ne hastalıgı aramak gerek? rapor da bıze verılen bır hak kaldı kı rapor sadece fiziksel bi sorun olduğunda verılmez.Ben işte 2 aylık bebeğim evde aç mı ek gıda mı almak zorunda kalacak daha o ayda diye düşünürken ne derece sağlıklı bı psikolojıyle çalışbilirim. 

Bebekler en az 6 aylık olup ek gıdaya başlamaları gereken zamana gelene kadar anneler endişelenmekte ve rapor almakta son derece haklı...ozguranne

tam anlamamış olabilirim ama özel sektörde de ücretsiz izin hakkı 12 ay


aperpil

6 ay oldugunu biliyorum simdiye kadar son düzenleme ile cıkmıssa bilemem düne kadar 6 aydı 


Betul_lalezeynep

Merhabalar... Özel ve kamu biraz farklı sanırım birbirinden. Benim de kafamda ayni sorular var. İşyerinden ayrilmadan önce gittim sordum bir bilen adam gibi bir cevap veren bulamadim. Hele dedim şu doğum sonrası 13 haftalık iznimi bir kullanayım. Ardından raporumu alırım. Kamuda ilginç bişi daha varmış Heyet raporu alırsan tam 40 günlük maaşından kesinti olmuyormuş. Ama 20+20 alırsan olurmuş. :) Ha birde 40 gün alırsan arada ctesi pazarlarda girermiş. Yok gidip 5 5 5 alırsan 8 tane haftasonu kazanıyormuşsun. Allam ya ne günlere kaldık....
Helal haram konusunda benim de vicdanim açıkçası rahat değildi. Ama şu geçen hafta çıkan kanundan sonra sinir oldum. İşçi çalışanların erken doğumda kullanamadığı izinler doğum sonrasına aktarılabiliyormuş. E peki kamuda??? İşçi doğum yapınca kadın memur kadın değil mi onun çocuğu çocuk değil mi?
Nitekim bende doğuma 3 hafta var diye izne çıktım. 1 hafta sonra doğum oldu. Doğum öncesi 2 haftam yandı...  Ay birde kamuda raporunun ardından izin, izinin ardindan rapormu ne alınamıyormuş. Gidip bir gün işe başlamak gerekmiş ama hangi durumda bilmiyorum. Neyse bakalim yaşayıp göreceğiz nasil olduğunu.
Ama ben de doğumdan sonra 13 hafta kullanıp ardından rapor ardından ücretli izinlerimi kullanıp sonra da ücretsiz izin almayı düşünüyorum. Süt konusunda da kesinlikle haklısınız. Madem 6 ay neden izin yok. Bana verdiği 2-3 saatlik süt izni ise zaten yollarda geçiyor...aperpil

ahhhh ah o yollar!!!! napıcaz nasıl etcez ?


Kamuda iice sacmalamıs halime sükrettim simdi. bu arada ister 40 lık heyet al ister 20+20 al ister 10+10 al hepsinde cteside pazarda sayılıyor. Aklında olsun Betty. birde 20+20 de maas alamama konusu kanuna aykırı. Kanunen yasak yanlız sen yanlıs anlamıs olabilirsin. Kurum vermiyor maasını sgk veriyor raporluyken. 


Betul_lalezeynep

Halende sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım gitti:) Yaşayıp göreceğiz artik. Ben kamuya özelleştirmeden geçtim ya maaşımızın bir kısmını kamu veriyor aradaki farkıda hazine. Artık kesintiler ondan mı kaynaklanıyor bilmiyorum:)Cevaplamak için Üye ol