diş ağrısı nasıl geçer?

batuhanuras soruyor: 6

bebeğim sanırım diş çıkarıyor, yemek yemiyor emmiyor sadece ağlıyor. ağrısını nasıl geçirebilirim..ağrı kesici jel sürdüm, bunun dışında sakinleştirecek ne yapılabilir?
nasıl besleyebilirm?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ayberke

soğuk dişlikler verebilirsiniz bu süreç malesef zorlu geçiyor ateşi çıkarsa ateş düşürücü kullanırsınız.burnu tıkanırsa serum fizyolojik, odayı nemlendirme ve dik pozisyonda bebeği yatırmak vs.geçmiş olsun.


batuhanuras

teşekkürler, aslında burnu sürekli akıyor diş çıkarma belirtilerinden biri bu sanırım...neden dik yatırmalıyım?


ayberke

biizm dişlerimiz hep ateşli, burun akıntılı hapşırıklı, keyifsiz, yemek yemezdi, burnu tıkanırdı.Dik durması daha rahat nefes alması için.sanırım diş birazda alerjik bünyeli çoçukları daha çok etkiliyor.biizm ateşimiz 39,5 bile buldu .genelde doktorumuz 38,2 vs görmeden şurup verdirmezdi bizde vermezdik.2,5 yaşına kadar her diş çıkışımız böyle gerçekleşti.ama merak etmeyin ateş çok dirneçli ve uzun olmuyor 2 gün en fazla sürüyör.
Birde bizim oğlan bu dönemde çok su içerdi aklınızda bulunsun.dik pozisyon(yüksek yastıkta olabilir.) odayı nemlendirin diş kaşıyıcılar verin (bizimki ucu şeffaf kaşıklara bayılırdı buzluğa koyar eline verirdim gırç gırç dilşerini kaşırdı) doktorumuz jel falan vermezdi bizde kullanmadık.Belki sizinkide çok su ister aklınızda bulunsun geçmiş olsun.


CokBilmis

Ben bu dönemde bebeklerin dişlerinin ağrıdığına, acı verdiğine inanmıyorum.

Ben 6 yaşında süt dişlerimi döktüğümü hatırlıyorum, kalıcı dişler geliken hissetmemiştim bile. Kızım da 27 aylık son azılarını çıkarıyor. "Acıyor mu?" diye soruyorum, "Hayır, acımıyor." diyor.

Benim kızımın da dişlerini çıkartırken hep burnu akardı ve de çok asabileşirdi. Huysuzluklarının ağızlarının içind ene olup bittiğini bilmemelerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Korkuyorlar ve bir şekilde güvensiz hissediyorlar sanırım.

Bu dönemde ona güzel sözler söylemek, sakin sesle ninniler söylemek ve ne istiyorsa yapmak bence tek çözüm. Benim kız mesela saçlarımı yolarak rahatlıyor. İlk dişi çıkarken bütün yatak yolunmuş saçlarla dolmuştu :)


batuhanuras

suyu gerçekten çok içiyor, normalde pek sevmezdi ama bugün o kadar çok içiyor ki şaşırmıştım demek rahatlatıyor...bir an önce çıksa da rahatlasa, o ağlarken çok çaresiz hissediyorum.şarkılar, oyunlar aklıma her geleni yapıyorum ama nafile...


arda_ece

merhaba,
 dr umuz bize pırasa verin eline kemirsin dedi,rahatlatırmış. dişlik gibi. biraz buzdolabında tutup serinletip veriyorum çok hşuna gidiyo. ama çok dikkatli olamk lazım küçücük parçalar halinde koparabiliyo. aa ara kontrol edip yumuşatmışsa bi yaprak soyup tekrar veriyorum.
bi de soğanın tatlı kısmını damaklarına sürebilirsiniz dedi ama ona cesaret edemiyorum tutamam elimden kaçırırım boğazına kaçar diye..Cevaplamak için Üye ol