Birinci sınıfa gitsinmi

ecrinazra soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar benim kızım 2011 Kasım doğumlu.ve birinci sınıf görülüyor çok kararsızım gönderme konusunda acaba yaşıtı olan kuzulariniz varmı .okula gonderecekmisiniz😥

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


ayazlali

Benim çocuğum daha küçük, ama fikrim eğer şüpheniz varsa göndermeyin, bir sene daha anaokulunda takılsin. Bir sene geç ya da erken insanın yaşamında çok küçük bir zaman dilimi ama çocuk hazır değilse zorlanır ve hayal kırıklığına uğrar. Ben ilkokulda ülke değiştirdiğim için üçüncü sınıfı iki defa okudum, bana bir zararı olmadı, hatta yararı oldu, koca bir dili öğrendim :-) Uzman değilim, sadece bir fikir.


afrezrudi

kızım 18 kasım 2010 doğumlu. biz geçtiğimiz yıl birinci sınıfa başlattık. şöyle bir durum vardı; kızım 2,5 yaşından beri okula gidiyordu ve gittiğimiz iki pedagogda okula başlamasını uygun buldu. bu yıl hiç bir sorun yaşamadık. ama rakam olarak bakarsak kızımın bazı sınıf arkadaşları ondan 10 ay büyük. öğretmenimizde kızlarda sorun yaşanmıyor demişti. 


mutluannelif

2011 Ağustos doğumlu kızım, 1.sınıfa başlayacak. 4 yaşında kreşe gitti. 5 yaşında anaokuluna. Bazen düşününce yaş olarak erkenmiş gibi geliyor ama hayır, okula her anlamda hazır zaten.


ecrinazra

Çok teşekkür ederim hepinize hazır kızım oda iki yıl gitti.ogretmeni çevremde kiler bir kaç öğretmen hazır olduğunu yapabilecegini söylüyor.hazirda ama sanki hala kuzu daha 😊babaya kalsa çoktan gitsin diyor ama ben biraz duygusal düşünüyorum.sizlere sormak istedim.


atakuzu

Evet kız çocuk olması bu konuda ölçü kaslar ve duygular daha gelişmiş oluyor çünkü. Ben de sinif öğretmeniyim ve böyle düşünen annelerin çocuklarını gozlemleyerek cevap veriyorum. Siz de Çevrenizde bir öğretmen varsa dil gelişimi,fiziksel görünümü, algıları yönünden değerlendirmesini rica edin. Ama inanin yapıyorlar.Benim de oğlum Mayıs 2011 doğumlu ben de kiyamiyorum bebeğim hala diyorum ama 1 ay önce kendiliginden okumayı söktü. Yani çocuklar hazır siz merak etmeyi atakuzu

Bu arada sinifimin en iyi öğrencilerinin isimleri Ecrin ve Azra. İsimlerin uğruna inanirim😆


ayberke

Merhabalar, 68 aylık oğlumu zorunluyuz diye 1 sınıfa kaydettirmiştik. Sonra devlet 68 aylıklara isteğe bağlı çevirince acaba gerçekten 1 sınıf diye sorguladım.Babası gitsin istiyor bense istemiyordum.Okulun pedagogu, metropolitan testleri, anasınıfı öğretemeni ve çevrede tanıdığım herkes gitsin yapar diyordu.Kimseyi dinlemedim özelde pedagoga götürdüm.Ona kalırsa hazır değilmiş.Zaten 5,5 yaşın okul yaşı olmadığını, eğitimin zor olduğunu erkeklerin daha çok zorlandığını, 1ve 2 sınıfa bakarak karar verilmesini doğru bulmadığını yanlış karar verirsek tüm eğitim hayatını ateşe atacağımızı söyledi.(Eskiden 72-84 aylıkların okula başladığını) şimdi bunun düşürüldüğünü söyledi.Bunun yanında erken başlayanların soyut düşünceye yaşıtlarına göre daha geç geçecekleri için öğrenmede çok zorluk yaşayacakalarını(11 yaş civarı) söyledi.Bunun üzerine anasınıfı tekrarı yaptık.4 yaş özel 5 yaş devlet anasınıfı 6 yaş özel anasıfını atlaraak 1. sınıf olduk.Şimdi en doğru kararı verdiğimi düşünüyorum.Ötesi erken başlasaymışık çok zorlanacakmışız. Pedagog sınıfın küçüğü olacağına büyüğü oldun yaptıkça kendine gelir demişti.

Bu arada zorlanmadık diyenlerede pek inanmıyorum ben.Lütfen zorlamadık diyenler;  çocuklarınız siz söylemeden gıkını çıkarmadan ödevini yapıyor mu ? Evde kendiniz ders yaptırıyor musunuz (devlettede olsa özel dede olsa bir yarış var ve herkes nerdeyse evde ders anlatıyor test çözdürüyor).Dersler notlar iyi olması lazım malum.

Çevrenizdeki insanlara sorun, ayak üstü değil ama 1 saat 2 saat sorun nasıl diye .Ayaküstü sorarsanız herkes öğretmeninden memnun sıkıntı yok.Ama ayrıntı sorun .her gün kaç sayfa ödev geliyor, isteyerek yapıyormu, veli evde ekstra neler yaptırıyor.

Son olarak elbette istisnalar vardır ama genel bahsettiğim gibi.Bu nedenle GÖNDERMEYİN.

Milletin aa büyük bu, anasıfında tekrardan sıkılır vs ile kendinizi oyalamayın.

Orta okulu bitirirken ne demek istediğimi anlayacaksınız.Sonra iyiki de böyle yapmışım diyeceksiniz.Bu arada biz 4 sınıfa geçtik .

Benden üstüne basa basa söylemesi GÖNDERMEYİN.katre_06

bizde kasim 2011 dogumluyuz ve cok kararsiziz oglum cok istekli anaokul ogretmenleride gidebilir basarir demelerine ragmen bir yil daha ertelesekmi diyoruz cok zor bir karar maalesefecrinazra

Eşimle karar verdik ve gondermwyecegiz.bigun sağlık raporuna gideceğiz.hakkinda hayırlısı olsun diyorum yavrumun.uzuliyorumda bir taraftan acaba hayatıyla oynuyormuyum diye,ama verdiğim en iyi karar kararsızlık tan iyidir diyorum ve gondermiyorum.kizimda istiyor heveslendi..ama biliyorumki zorlanacak daha ana kuzusu, tuvalet eğitiminde bile ben yardımcı oluyorum.kendisi yapmıyor.o yüzden biraz daha büyüsün.hepinize çok teşekkür ediyorum.insallah iyi olur ve tekrar yazarım doğru kararı vermissim diye😊benim yavrumuda dediğiniz gibi inşallah ecrin Azra ogrencileriniz gibi olur😄


ecrinazra

Atakuzu halası sınıf öğretmeni yapabileceğini söylüyor ama diyor biraz zorlanır sizi zorlar diyor.sayisal olarak okumayı ,yazmsyi,sosyal olarak hepsi olur diyor ama bir kerede alacağı şeyi bir kaç defada alır diyor.o yüzden kararsizdik.iyi olmak yerine hem kendi yorulacak zorlanacak hem ben.o yüzden gondermemek daha iyi sanki😧Cevaplamak için Üye ol