Emzirirken korunma

mustafamami soruyor: 10

oğlumu iki sene emzirmiştim ve emzirdiğim süre boyunca regl olmamıştım. memeden kestikten sonra reglim başlamıştı sonra da kızım oldu zaten :) şimdi yine regl olmuyorum. beklenmedik bir 3. hamilelik istemediğim için korunmak lazım. emzirmeye de devam ediyorum. ne tavsiye edersiniz? 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Anne_Ebe

öncelikle aile hekimine ya da ebe/hemşire'ye başvurmanızı öneririm, aile planlaması danışmanlığı almalısınız, bu danışmanlıklar da ücretsizdir. Var olan yöntemler size anlatılır ve siz kendinize hangisini daha uygun görürseniz, seçiminizi yaparsınız!! Ria, Condom, Aylık Enjeksiyon ve Günlük Hap ücretsiz olarak aile hekimliklerinde, hastanelerin aile planlaması polikliniklerinde verilmektedir. sevgilerimle!!


Ayliz

Merhaba,

 

Spiral ya da Cerazette adlı doğum kontrol hapını kullanabilirsiniz. Cerazette emziren annelerin kullanabileceği bir hap. Normal doğum kontrol haplarından farkları tek bir hormon içermesi ve ara vermeden kesintisiz kullanmak gerektiği. Yalnız bu hapı kullanırken ara kanamalar veya kullandığınız süre boyunca hiç regl olmama durumu da var. Ama son kararı kadın doğum uzmanınız ile vermeniz en sağlıklısı olacaktır.

 

Bu arada bir sorum olacak, siz de İstanbul Şişli yakınlarında oturuyorsunuz galiba, bu gebeliğinizde hangi hekimi ve hastaneyi tercih ettiğinizi öğrenebilir miyim?


mustafamami

geçen gebelikte sigortamın geçtiği en yakın hastane Türkiye Hastanesi diye oraya gidip en mantıklı Ayşe Duman'ı bulmuştum. Artık orada değil. bu gebelikte yine Türkiye Hastanesi'nde Nihal Çakır'a gittim. çok soru soran biri değilim kendisi de çok konuşkan değil sanırım. ya da ben sormadığım için o da pek konuşmuyordu :)) doğumda da bir sıkıntı olmamıştı çok şükür. ama ben biraz kendimi sıkmıştım ve dikiş yapılırken gerilmiştim, plasenta da geç çıkmıştı. kendimi rahat bırakamamıştım o zaman biraz azarlar gibi konuşmuştu gıcık olmuştum. kıza odaklanıp üstünde durmadım. ama düzenli muayene için kendisine gitmem artık. 


aile hekimliğine gideceğim zaten aşı için onlara danışayım en iyisi dediğiniz gibi :))) 
 


eylemakyol

Ben doğum yaptıktan 6 hafta sonra Hacettepe Hastanesine gitmiştim. Oradaki doktor emzirdiğim için doğum kontrol hapı olamayacağını en uygun spiral olabileceğiniz söylemişti. Bünyem allerjik olduğu için bakır spiral düşünmedim. Aile sağlığı merkezindeki hemşire 3 aylık doğum kontrol iğnesini önerdi. Progesteron hormonu içerdiği için sütü de artırıyormuş doğum yapan kadınlarda hep 3 aylık iğne yapıyorlarmış. Bebeğim 1 yaşındayken ikinci bebeği planladığımız için ben doğumdan sonra 2 kez oldum bu iğneden. En son iğneden sonra 7 ay geçmişti hamile kaldığımda fakat düşük yaptım. Vücuttan atılamamış olabilir. Bebeğin kalp atışı yoktu, kürtaj olmadan önce ikinci bir görüş almak için Başkent Hastanesinde bir doktora gittim. 3 aylık iğneleri kesinlikle önermediklerini, progesteron deposu olduğunu ve hormonları alt üst ettiğini söyledi. Eşimin korunmasını önerdi. Ayrıca uzun süre doğum kontrol hapı kullandıktan sonra hamile kalan bir tanıdığımın bebeği cüce olduğu için 5,5 aylıkken gebeliğe son verildi. Bir de aylık iğne ve haplar süte geçiyormuş emzirirken önerilmiyor. Spiral ya da kondom en uygunu sanırım.


Ayliz

Merhaba,

 

Üç aylık iğnelerin yan etkileri çok fazla bu sebeple çok tercih edilen bir korunma yöntemi değil. Bıraktıktan aylar sonra bile yan etkileri devam ediyor.

Aylık iğneler var, o da normal doğum kontrol hapı ile aynı içereğe sahip ancak bir kere de yüklüce doz yüklemesi yapılıyor. Ancak emziren annelerin kullanması sakıncalı olabilir.

Spiral, eğer vücut kabul ederse yıllarca koruma sağlayan, haptaki gibi aldım mı almadım mı, saatini geçirdim mi gibi dertlere sebep vermeyen bir yöntem.

Ama benim vücudum allerjik olduğundan, Cerazette adlı hapı kullanıyorum (bu hapı emziren anneler de kullanabiliyor).

 

 Dogaynur

İlk 6 ay için 3 aylık iğneler mevcut. Yahut dilersenin aylık iğneler var.aylık iğneyi sağlık ocağı temin etmekte. Sağlık ocağına giderek aile hekiminize sorabilir ve bu iğneyi kullanabilirsiniz. Ayrıntılar için aile sağlığı merkezine uğramanı tavsiye ederim.

 

Allah bağışlasın maşallah bu arada :)


dilrubaa

Spiral bence en rahati. Bazi bunyeler kabul etmeyebiliyormus ama onun disinda bi problem yok. Kizim 3 aylik oldugundan itibaren kullaniyorum, taktirdigimda regl olmamistim ama regl olmadan direk hamile kalma riski var demisti doktorum, kazara hemen arka arkaya hamile kalanlara zamaninda cok laf ettigim icin ben hic sansa birakmadim :) taktiriyorsunuz ve unutuyorsunuz boyle rahat. Bence bir danisin


mustafamami

tamamdır çok teşekkürler. yarın gideceğim hepsini sorayım. bir de 3 yıllık deri altı implant varmış, daha iyi diyorlar... ne dersiniz var mı kullanan? Ayliz

Merhaba,

Deri altı implantta düzensiz kanama görülme olasılığı çok yüksek ve kullanım sıklığı ve uygulayan doktor sayısı da çok az diye biliyorum.

 


Anne_Ebe

implantlar cerrahi bir işlemle deri altına yerleştiriliyor, sizi rahatsız etmezse ve size uygun olduğunu kanaat getirirseniz neden olmasın ;)Cevaplamak için Üye ol